Anoectochilus – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) obejmujący prawie 50 gatunków. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów aniktos - otwarty i chelios - brzeg[3].
Rośliny z tego rodzaju rosną w runie leśnym, zwykle wśród mchów oraz kamieni, na wysokościach do 2135 m n.p.m. Rośliny czasami trudno zauważyć, ponieważ dobrze imitują otoczenie i dopiero kwitnienie zdradza ich obecność[3].
Gatunki występują w Azji Południowo-Wschodniej, w Indiach, Chinach, Mjanmie, Laosie, Wietnamie, Tajlandii, Japonii, Vanuatu, Fidżi i północno-wschodniej Australii[3].
Większość gatunków to małe i naziemne rośliny, rzadko litofity. Mają zielone liście z odrobinę purpurowym użyłkowaniem. Kwiatostan jest prosty i zakończony kilkoma owłosionymi i zwykle odwróconymi kwiatami. Płatki od zewnątrz owłosione. Kwiaty posiadają dwudzielne znamię i dwie pyłkowiny[3].
Rodzaj należy do podrodziny storczykowych(Orchidoideae), rodziny storczykowatych (Orchidaceae), z rzędu szparagowców (Asparagales) w obrębie roślin jednoliściennych[4][5][6].
Anoectochilus – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) obejmujący prawie 50 gatunków. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów aniktos - otwarty i chelios - brzeg.
Rośliny z tego rodzaju rosną w runie leśnym, zwykle wśród mchów oraz kamieni, na wysokościach do 2135 m n.p.m. Rośliny czasami trudno zauważyć, ponieważ dobrze imitują otoczenie i dopiero kwitnienie zdradza ich obecność.
Gatunki występują w Azji Południowo-Wschodniej, w Indiach, Chinach, Mjanmie, Laosie, Wietnamie, Tajlandii, Japonii, Vanuatu, Fidżi i północno-wschodniej Australii.