Purchawka łatkowata (Lycoperdon mammiforme Pers.) – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Lycoperdon, Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Niektóre synonimy naukowe[2]:
Nazwę polską podała Wanda Rudnicka-Jezierska w 1991 r[3].
Kulistawy do gruszkowatego; młody – czystobiały, o powierzchni delikatnie ziarnistej, na której znajduje się szybko odpadająca płatami zewnętrzna warstwa pokrywy zewnętrznej, później nieco ochrowy, na starość czekoladowobrązowy.
Za młodu białe i miękkie jak wata, dojrzałe brązowe jak umbra, otwierające się na szczycie i rozpadające na pylistą masę zarodników{[4].
Opisano występowanie tego gatunku w Europie oraz Japonii[5]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony, który zapewne w najbliższej przyszłości przesunie się do kategorii gatunków wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[6]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Estonii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Niemczech[3].
Rośnie na ziemi w różnego typu lasach, rzadziej na pastwiskach i łąkach. Pojawia się w miesiącach sierpień-październik[3].
Saprotrof[3]. Grzyb jadalny, który jednak z powodu swojej rzadkości i wątpliwych wartości spożywczych nie powinien być zbierany[4].
Purchawka łatkowata (Lycoperdon mammiforme Pers.) – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae).