За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Членконоги
»
…
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
…
»
Endopterygota
»
…
»
пеперуги
»
…
»
Papilionoidea
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Членконоги
»
Pancrustacea
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
новокрилци
»
Endopterygota
»
Amphiesmenoptera
»
пеперуги
»
Glossata
»
Coelolepida
»
Myoglossata
»
Neolepidoptera
»
Heteroneura
»
Eulepidoptera
»
Ditrysia
»
Apoditrysia
»
Obtectomera
»
Papilionoidea
«
пулејкасти пеперутки
Riodinidae
додај
преглед
податоци
слики/снимки
статии
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Riodinidae
Семејство — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од EOL Dynamic Hierarchy Trunk
Riodinidae
Признаено од
INBio
,
North American Butterfly Knowledge Network
,
Andorra Species List
,
Austria Species List
,
Belarus Species List
,
Belgium Species List
,
Bolivia Species List
,
Brazil Species List
,
Canada Species List
,
China Species List
,
Colombia Species List
,
Costa Rica Species List
,
Croatia Species List
,
Czech Republic Species List
,
Denmark Species List
,
Ecuador Species List
,
Estonia Species List
,
France Species List
,
French Guiana Species List
,
Germany Species List
,
Greece Species List
,
Guatemala Species List
,
Hong Kong Species List
,
Hungary Species List
,
India Species List
,
Italy Species List
,
Liechtenstein Species List
,
Luxembourg Species List
,
Madagascar Species List
,
Malaysia Species List
,
Nepal Species List
,
Nicaragua Species List
,
Panama Species List
,
Papua New Guinea Species List
,
Peru Species List
,
Paraguay Species List
,
Poland Species List
,
Romania Species List
,
Serbia Species List
,
Singapore Species List
,
Slovakia Species List
,
Slovenia Species List
,
Spain Species List
,
Suriname Species List
,
Sweden Species List
,
Switzerland Species List
,
Thailand Species List
,
Sri Lanka Species List
,
Uganda Species List
,
United Kingdom Species List
,
Venezuela Species List
,
Vietnam Species List
,
Argentina Species List
,
English Vernaculars for Landmark Taxa
,
Indonesia Species List
,
Mexico Species List
,
Indian Ocean Species List
,
North Atlantic Species List
,
North Pacific Species List
,
South Atlantic Species List
,
Furui 2020
,
GBIF national node type records UK
,
GBIF national node type records Germany
, and
United States Species List
Riodinidae
Семејство — признено од
wikipedia 中文维基百科
,
wikipedia русскую Википедию
,
wikipedia NL
,
wikipedia POL
,
wikipedia VI
,
wikipedia CZ
,
wikipedia FI
,
wikipedia NO
,
wikipedia UK
,
wikipedia CA
,
wikipedia SV
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
wikipedia EU
,
wikipedia CY
,
wikipedia AST
,
wikipedia AF
,
wikipedia LT
,
wikipedia DA
,
wikipedia LA
,
wikipedia LA
,
wikipedia MS
,
wikipedia SL
,
wikipedia PMS
,
NCBI
,
wikipedia emerging languages
,
EOL authors
,
GBIF classification
,
NCBI GGBN GBIF BHL BOLDS data coverage
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia DE
,
wikipedia ES
,
wikipedia IT
,
wikipedia PT
,
wikipedia FR
,
wikipedia 한국어 위키백과
,
Catalogue of Life 7 February 2023
,
wikipedia EN
,
Wikidata Common Names
,
Wikimedia Commons
,
Barcode of Life Data Systems
,
Global Biotic Interactions
,
iNaturalist data coverage
,
Wikipedia (inferred records)
, and
GBIF data coverage
Riodinidae Grote 1895
Семејство — признено од
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Алтернативни имиња
Calicosama Hall 2001
Doubtful според
GBIF classification
Dinoplotis Stichel 1911
Doubtful според
GBIF classification
Diophthalma Agassiz 1845
Doubtful според
GBIF classification
Diorina Boisduval 1838
Doubtful според
GBIF classification
Dryas Felder 1865
Doubtful според
GBIF classification
Erycina Fabricius 1807
Doubtful според
GBIF classification
Eucora Schaus 1902
Doubtful според
GBIF classification
Eumenia Blanchard 1845
Doubtful според
GBIF classification
Hopfferia Röber 1892
Doubtful според
GBIF classification
Hyporion Röber 1903
Doubtful според
GBIF classification
Machaya Hall & Willmott 1995
Doubtful според
GBIF classification
Methonella Westwood 1852
Doubtful според
GBIF classification
Minotauros Hall 2007
Doubtful според
GBIF classification
Minstrellus Hall 2007
Doubtful според
GBIF classification
Nemeobius Stephens 1827
Doubtful според
GBIF classification
Oreas Felder 1865
Doubtful според
GBIF classification
Riodinidae
Harvest ancestor според
EOL authors
,
GBIF national node type records UK
,
GBIF national node type records Brazil
,
GBIF national node type records Sweden
,
GBIF national node type records Germany
,
NMNH type specimens
,
IUCN
,
Paleobiology Database
,
Flickr Group
,
Animal Diversity Web Traits and images
,
iNaturalist
,
Harvard Museum of Comparative Zoology
,
TreatmentBank
,
Global Biotic Interactions
,
Global Biotic Interactions
, and
Global Biotic Interactions
Riodinidae Grote 1895
Harvest ancestor според
EOL authors
Rusalkia Kirby 1871
Doubtful според
GBIF classification
Seco Hall & Harvey 2002
Doubtful според
GBIF classification
Sertania Callaghan & Kaminski 2017
Doubtful според
GBIF classification
Sospita Hewitson 1860
Doubtful според
GBIF classification
Threnodes Hewitson 1870
Doubtful според
GBIF classification
Народни имиња
македонски
пулејкасти пеперутки
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
англиски
metalmarks
претпочитано
Признаено од
English Vernaculars for Landmark Taxa
Metalmarks
претпочитај
Признаено од
Wikidata Common Names
арапски
دشاميات
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
африканс
Metaalvlerkie
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
германски
Würfelfalter
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
дански
Metalmærker
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
естонски
Nurmenukulibliklased
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
каталонски; валенсиски
Riodínid
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
кинески
蜆蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
корејски
부전네발나비과
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
навахо
Kʼaalógii bitʼaʼ disxǫsgo łikizhígíí
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
персиски
فلزنقشیان
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
полски
wielenowate
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
руски
риодиниды
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
унгарски
mozaiklepkék
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
фински
Noppaperhoset
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
холандски; фламански
prachtvlinders
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
хрватски
Pirgavci
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
јапонски
シジミタテハ科
претпочитано
Признаено од
Furui 2020
,
Wikidata Common Names
, and
admin
Arz
ريودينيدى
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Yue
蜆蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Cn
蚬蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hans
蚬蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hant
蜆蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hk
蜆蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Tw
蜆蝶科
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
прикажи уште 23 јазици
скриј 23 јазици
Згрижени чиноследи за Riodinidae
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
(страницава)
Abisara
Adelotypa
Alesa
Amarynthis
Amphiselenis
Anatole
Ancyluris
Anteros
Apodemia
Archigenes
Argyrogrammana
Aricoris
Astraeodes
Audre
Baeotis
Barbicornis
Brachyglenis
Calephelis
Calliona
Callistium
Calociasma
Calospila
Calydna
Caria
Cariomothis
Cartea
Catocyclotis
Chalodeta
Chamaelimnas
Charis
Chimastrum
Chorinea
Colaciticus
Comphotis
Corrachia
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dianesia
Dicallaneura
Dinoplotis
Diophtalma
Dodona
Dysmathia
Echenais
Eiseleia
Ematurgina
Emesis
Esthemopsis
Eucora
Eunogyra
Eurybia
Euselasia
Exoplisia
Hades
Hamearis
Helicopis
Hermathena
Hyphilaria
Imelda
Isapis
Ithomeis
Ithomiola
Joiceya
Juditha
Lasaia
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Melanis
Menander
Mesene
Mesenopsis
Mesophthalma
Mesosemia
Metacharis
Methone
Mimocastnia
Monethe
Nahida
Napaea
Necyria
Nelone
Nirodia
Notheme
Nymphidium
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Pachythone
Panara
Pandemos
Paralaxita
Paraphthonia
Parcella
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Phaenochitonia
Pheles
Polycaena
Polystichtis
Praetaxila
Pseudopeplia
Pterographium
Rhetus
Riodina
Riodinella
Rodinia
Roeberella
Saribia
Sarota
Semomesia
Setabis
Siseme
Stalachtis
Stiboges
Stichelia
Styx
Symmachia
Synargis
Syrmatia
Taxila
Teratophthalma
Themone
Theope
Thisbe
Uraneis
Voltinia
Xenandra
Xynias
Zabuella
Zelotaea
Zemeros
Hedylidae
Hesperiidae
Lycaenidae
Nymphalidae
Papilionidae
Pieridae
Catalogue of Life 7 February 2023
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Papilionoidea
Riodinidae
(страницава)
Eusalesiinae
Euselasiinae
Lycaenites Rebel 1898
Nemeobiinae
Riodininae
Hedylidae
Hesperiidae
Lycaenidae
Lycaenidae
Nymphalidae
Papilionidae
Pieridae
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
(страницава)
Abisara
Adelotypa
Alesa
Amarynthis
Amphiselenis
Anatole
Ancyluris
Anteros
Apodemia
Archigenes
Argyrogrammana
Aricoris
Astraeodes
Audre
Baeotis
Barbicornis
Brachyglenis
Calephelis
Calliona
Callistium
Calociasma
Calospila
Calydna
Caria
Cariomothis
Cartea
Catocyclotis
Chalodeta
Chamaelimnas
Charis
Chimastrum
Chorinea
Colaciticus
Comphotis
Corrachia
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dianesia
Dicallaneura
Dinoplotis
Diophtalma
Dodona
Dysmathia
Echenais
Eiseleia
Ematurgina
Emesis
Esthemopsis
Eucora
Eunogyra
Eurybia
Euselasia
Exoplisia
Hades
Hamearis
Helicopis
Hermathena
Hyphilaria
Imelda
Isapis
Ithomeis
Ithomiola
Joiceya
Juditha
Lasaia
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Melanis
Menander
Mesene
Mesenopsis
Mesophthalma
Mesosemia
Metacharis
Methone
Mimocastnia
Monethe
Nahida
Napaea
Necyria
Nelone
Nirodia
Notheme
Nymphidium
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Pachythone
Panara
Pandemos
Paralaxita
Paraphthonia
Parcella
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Phaenochitonia
Pheles
Polycaena
Polystichtis
Praetaxila
Pseudopeplia
Pterographium
Rhetus
Riodina
Riodinella
Rodinia
Roeberella
Saribia
Sarota
Semomesia
Setabis
Siseme
Stalachtis
Stiboges
Stichelia
Styx
Symmachia
Synargis
Syrmatia
Taxila
Teratophthalma
Themone
Theope
Thisbe
Uraneis
Voltinia
Xenandra
Xynias
Zabuella
Zelotaea
Zemeros
Hedylidae
Hesperiidae
Lycaenidae
Nymphalidae
Papilionidae
Pieridae
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Riodinidae
(страницава)
Amarynthis Hübner 1819
Anatole Hübner 1819
Archaeonympha Hall 1998
Archigenes Fruhstorfer 1914
Ariconias Hall & Harvey 2002
Behemothia Hall 2000
Brachyglenis Felder & Felder 1862
Calepheus perditaliss
Calliona Bates 1868
Callistium Stichel 1911
Calociasma Stichel 1910
Cariomothis Stichel 1910
Cartea Kirby 1871
Comphotis Stichel 1910
Corrachia Schaus 1913
Crocozona Felder & Felder 1865
Cyrenia Westwood 1851
Dachetola Hall 2001
Detritivora Hall & Harvey 2002
Diophtalma Boisduval 1836
Echenais Hübner 1819
Echydna Hall 2002
Eiseleia Miller & Miller 1972
Emesis
Ercyna colubra Saunders 1858
Eucora Hübner 1823
Eunogyra Westwood 1851
Eurybia
Hades Westwood 1851
Hallonympha Penz & Devries 2006
Hamearis Hübner 1819
Harveyope Penz & Devries 2006
Helicopis Fabricius 1807
Hypophylla Boisduval 1836
Joiceya Talbot 1928
Juditha Hemming 1964
Laxita Butler 1879
Livendula Hall 2007
Lycaenites Rebel 1899
Lymnas Blanchard 1840
Mesophthalma Westwood 1851
Mimocastnia Seitz 1917
Mycastor Callaghan 1983
Nahida Kirby 1871
Nelone Boisduval 1870
Neoapodemia
Notheme Westwood 1851
Nymula Boisduval 1836
Orimba Herrich-Schäffer 1853
Panaropsis J. Hall 2002
Paraphthonia Stichel 1910
Parnes Westwood 1851
Periplacis Geyer 1837
Perophthalma Westwood 1851
Pheles Herrich-Schäffer 1858
Pirascca Hall & Willmott 1996
Pixus Callaghan 1982
Plesioarida
Polystichtis Hübner 1819
Protonymphidia Hall 2000
Pseudopeplia
Pseudotinea Hall & Callaghan 2003
Rhetus Swainson 1830
Riodina Westwood 1851
Riodinella Durden & Rose 1978
Roeborella
Saribia Butler 1878
Sertania
Stiboges Butler 1876
Styx Staudinger 1875
Takashia Okano & Okano 1985
Taxila Doubleday 1847
Thisbe Hübner 1819
Thysanota Stichel 1911
Tmetoglene Felder 1867
Uraneis Bates 1868
Voltinia Stichel 1910
Xynias Hewitson 1874
Zabuella Stichel 1911
Zemeros Boisduval 1836
Zeonia Swainson 1833
Absyrtes Guenée 1857
Acara Walker 1863
Acrolophidae
Acropteryx Ragonot 1891
Adelidae
Aganaidae
Agaristidae
Ameria Walker 1854
Anaphora Clemens 1859
Andesianidae
Antarctia Hübner 1820
Apatelodidae
Argyresthiidae
Artemis Kirby & Spence 1828
Atoponeura Busck 1914
Autostichidae
Brachycola Warren 1897
Brassolidae
Calliomma Walker 1856
Centronia Hübner 1818
Chimabachidae
Chlorothrix Dyar 1921
Chrosis Guenée 1845
Crino Hübner 1821
Ctenuchidae
Cymatophoridae
Cymella Felder 1874
Danaidae
Darala Walker 1855
Deoclonidae
Dioptidae
Ellopia Treitschke 1825
Endromidae
Epiplemidae
Epipyropidae
Erebidae
Ethmiidae
Eurygona Boisduval 1836
Euteliidae
Gelechiidae
Glyphidoceridae
Glyphipterigidae
Harveya Grote 1873
Heliconidae
Heliconiidae
Heliodinidae
Heliophana Grote 1875
Hepialidae
Hestia Hübner 1816
Heterobathmiidae
Heterochroa Boisduval 1836
Heterocoma Barnes & Mc Dunnough 1918
Heterogynidae
Himantopteridae
Hyblaeidae
Hypercompa Stephens 1828
Hypolepis Warren 1904
Hypsidae
Incurvariidae
Juania Aurivillius, Prout & Meyrick 1922
Lacturidae
Lasiocampidae
Lasiops Warren 1895
Lecithoceridae
Libytheidae
Lithosiidae
Lypusidae
Macrotheca Ragonot 1891
Micronoctuidae
Millieridae
Monroa Warren 1904
Morina Grossbeck 1912
Najas Hübner 1807
Noleca Walker 1855
Numata Busck 1906
Orneodidae
Orthosiidae
Oxytenidae
Peleopodidae
Pericopidae
Phaedra Horsfield 1829
Phalaenidae
Phiditiidae
Phylledestes Cockerell 1907
Polysemia Guenée 1857
Praydidae
Princeps Hübner 1807
Satyridae
Schistonoeidae
Sciaphila Treitschke 1829
Scythridae
Stathmopodidae
Syntomidae
Syrnia Hübner 1821
Tancrea Püngeler 1898
Thyatiridae
Thylacophora Ragonot 1891
Thyretidae
Thyrina Poujade 1886
Xyloryctidae
Скратени се уште 606 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Animalia
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Holometabola
Lepidoptera
Papilionoidea Latreille 1802
Riodinidae Grote 1895
(страницава)
Euselasiinae
Riodininae Grote 1895
Lycaenidae
Nymphalidae Rafinesque 1815
Papilionidae Latreille 1802
Pieridae Swainson 1820
IUCN
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Riodinidae
(страницава)
Abisara delicata Lathy 1901
Abisara geza Fruhstorfer 1904
Abisara rutherfordii Hewitson 1874
Dodona eugenes Bates 1867
Laxita teneta Hewitson 1860
Paralaxita damajanti Felder 1860
Paralaxita orphna Boisduval 1836
Aenigmatineidae
Argyresthiidae
Castniidae
Coleophoridae
Crambidae
Elachistidae
Geometridae
Glyphipterigidae
Hepialidae
Hesperiidae
Lasiocampidae
Lycaenidae
Nepticulidae
Noctuidae
Nymphalidae
Papilionidae
Pieridae
Pterophoridae
Pyralidae
Saturniidae
Sphingidae
Tischeriidae
Zygaenidae
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Mandibulata
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Neoptera
Holometabola
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Ditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
(страницава)
Nemeobiinae
Riodininae
unclassified Riodinidae
Lycaenidae
Nymphalidae
Papilionidae
Pieridae
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Eumetabola
Endopterygota
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
(страницава)
Adelotypa
Amarynthis
Anatole
Ancyluris
Archaeonympha
Archigenes
Ariconias
Astraeodes
Audre
Baeotis
Barbicornis
Behemothia
Calicosama
Calliona
Callistium
Calociasma
Calydna
Cariomothis
Cartea
Catocyclotis
Chalodeta
Chamaelimnas
Charis
Chimastrum
Chorinea
Colaciticus
Comphotis
Corrachia
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dachetola
Dianesia
Dicallaneura
Dinoplotis
Diophtalma
Dysmathia
Echydna
Eiseleia
Ematurgina
Emesis
Esthemopsis
Eucora
Eunogyra
Eurybiini
Euselasia
Euselasiinae
Exoplisia
Hades
Hamearis
Harveyope
Helicopis
Hermathena
Hyphilaria
Hypophylla
Isapis
Ithomeis
Ithomiola
Joiceya
Juditha
Lamphiotes
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Livendula
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Mesenopsis
Mesophthalma
Metacharis
Mimocastnia
Monethe
Mycastor
Necyria
Nelone
Nemeobiinae
Nymphidium
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Panara
Panaropsis
Pandemos
Paralaxita
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Pheles
Pixus
Polystichtis
Praetaxila
Protonymphidia
Pseudonymphidia
Pseudopeplia
Pseudotinea
Pterographium
Rhetus
Riodina
Riodininae
Rodinia
Roeberella
Saribia
Sarota
Seco
Semomesia
Sertania
Setabis
Stalachtis
Stiboges
Stichelia
Styx
Taxila
Teratophthalma
Thisbe
Thysanota
Uraneis
Voltinia
Xenandra
Xynias
Zabuella
Zelotaea
Amathusiidae
Danaidae
Heliconiidae
Hesperiiformes
Lycaenidae
Nymphalidae
Papilionidae
Papilioniformes
Pieridae