За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Членконоги
»
…
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
…
»
Endopterygota
»
…
»
пеперуги
»
…
»
Papilionoidea
»
пулејкасти пеперутки
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Членконоги
»
Pancrustacea
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
новокрилци
»
Endopterygota
»
Amphiesmenoptera
»
пеперуги
»
Glossata
»
Coelolepida
»
Myoglossata
»
Neolepidoptera
»
Heteroneura
»
Eulepidoptera
»
Ditrysia
»
Apoditrysia
»
Obtectomera
»
Papilionoidea
»
пулејкасти пеперутки
«
Uraneis
додај
преглед
податоци
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Uraneis
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Uraneis
Род — признено од
wikipedia NL
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Brazil Species List
,
Peru Species List
,
wikidata_hierarchy tar gz
, and
Barcode of Life Data Systems
Uraneis Bates 1868
Род — признено од
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
, and
GBIF data coverage
Алтернативни имиња
Thisbe hyalina
(Butler 1867)
Homotypic synonym според
GBIF classification
(Originally found in sources as accepted taxon within Thisbe Hübner, 1819)
Esthemopheles Röber 1903
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Uraneis
Harvest ancestor според
iNaturalist
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Uraneis
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
Uraneis
(страницава)
Uraneis hyalina Butler 1867
Uraneis ucubis Hewitson 1870
Uraneis zamuro Thieme 1907
Abisara
Adelotypa
Alesa
Amarynthis
Amphiselenis
Anatole
Ancyluris
Apodemia
Archigenes
Aricoris
Astraeodes
Barbicornis
Brachyglenis
Calephelis
Calociasma
Calospila
Calydna
Caria
Catocyclotis
Charis
Chimastrum
Colaciticus
Comphotis
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dianesia
Dicallaneura
Diophtalma
Dodona
Dysmathia
Echenais
Eiseleia
Emesis
Esthemopsis
Eunogyra
Euselasia
Exoplisia
Hades
Hamearis
Helicopis
Imelda
Isapis
Ithomeis
Joiceya
Juditha
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Melanis
Menander
Mesene
Mesenopsis
Mesosemia
Metacharis
Methone
Mimocastnia
Monethe
Napaea
Necyria
Nelone
Nirodia
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Pandemos
Paralaxita
Paraphthonia
Parcella
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Phaenochitonia
Pheles
Polycaena
Polystichtis
Pseudopeplia
Riodina
Riodinella
Roeberella
Saribia
Sarota
Stalachtis
Stichelia
Symmachia
Synargis
Syrmatia
Taxila
Teratophthalma
Themone
Thisbe
Voltinia
Xenandra
Zabuella
Zelotaea
Скратени се уште 38 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Papilionoidea
Riodinidae
Riodininae
Nymphidiini
Uraneis Bates 1868
(страницава)
Uraneis hyalina (Butler 1867)
Uraneis ucubis Hewitson 1870
Uraneis zamuro (Thieme 1907)
Aricoris Westwood 1851
Audre Hemming 1934
Calliona Bates 1868
Calociasma Stichel 1910
Catocyclotis Stichel 1911
Dinoplotis Stichel 1911
Dysmathia Bates 1868
Eiseleia Miller & Miller 1972
Ematurgina Röber 1903
Joiceya Talbot 1928
Juditha Hemming 1964
Menander Hemming 1939
Nymphidium Fabricius 1807
Nymula Boisduval 1836
Orimba Herrich-Schäffer 1853
Pandemos Hübner 1819
Parnes Westwood 1851
Periplacis Geyer 1837
Pseudopeplia Hemming 1967
Rodinia Westwood 1851
Setabis Doubleday 1847
Theope Doubleday 1847
Thisbe Hübner 1819
Thysanota Stichel 1910
Zelotaea Bates 1868
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
Uraneis
(страницава)
Uraneis hyalina Butler 1867
Uraneis ucubis Hewitson 1870
Uraneis zamuro Thieme 1907
Abisara
Adelotypa
Alesa
Amarynthis
Amphiselenis
Anatole
Ancyluris
Apodemia
Archigenes
Aricoris
Astraeodes
Barbicornis
Brachyglenis
Calephelis
Calociasma
Calospila
Calydna
Caria
Catocyclotis
Charis
Chimastrum
Colaciticus
Comphotis
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dianesia
Dicallaneura
Diophtalma
Dodona
Dysmathia
Echenais
Eiseleia
Emesis
Esthemopsis
Eunogyra
Euselasia
Exoplisia
Hades
Hamearis
Helicopis
Imelda
Isapis
Ithomeis
Joiceya
Juditha
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Melanis
Menander
Mesene
Mesenopsis
Mesosemia
Metacharis
Methone
Mimocastnia
Monethe
Napaea
Necyria
Nelone
Nirodia
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Pandemos
Paralaxita
Paraphthonia
Parcella
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Phaenochitonia
Pheles
Polycaena
Polystichtis
Pseudopeplia
Riodina
Riodinella
Roeberella
Saribia
Sarota
Stalachtis
Stichelia
Symmachia
Synargis
Syrmatia
Taxila
Teratophthalma
Themone
Thisbe
Voltinia
Xenandra
Zabuella
Zelotaea
Скратени се уште 38 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Riodinidae
Uraneis Bates 1868
(страницава)
Uraneis hyalina Butler 1867
Uraneis ucubis Hewitson 1870
Uraneis zamuro Thieme 1907
Amarynthis Hübner 1819
Anatole Hübner 1819
Archaeonympha Hall 1998
Archigenes Fruhstorfer 1914
Ariconias Hall & Harvey 2002
Behemothia Hall 2000
Brachyglenis Felder & Felder 1862
Calepheus perditaliss
Calliona Bates 1868
Callistium Stichel 1911
Calociasma Stichel 1910
Cariomothis Stichel 1910
Cartea Kirby 1871
Comphotis Stichel 1910
Corrachia Schaus 1913
Crocozona Felder & Felder 1865
Cyrenia Westwood 1851
Dachetola Hall 2001
Detritivora Hall & Harvey 2002
Diophtalma Boisduval 1836
Echenais Hübner 1819
Echydna Hall 2002
Eiseleia Miller & Miller 1972
Emesis
Ercyna colubra Saunders 1858
Eucora Hübner 1823
Eunogyra Westwood 1851
Eurybia
Hades Westwood 1851
Hallonympha Penz & Devries 2006
Hamearis Hübner 1819
Harveyope Penz & Devries 2006
Helicopis Fabricius 1807
Hypophylla Boisduval 1836
Joiceya Talbot 1928
Juditha Hemming 1964
Laxita Butler 1879
Livendula Hall 2007
Lycaenites Rebel 1899
Lymnas Blanchard 1840
Mesophthalma Westwood 1851
Mimocastnia Seitz 1917
Mycastor Callaghan 1983
Nahida Kirby 1871
Nelone Boisduval 1870
Neoapodemia
Notheme Westwood 1851
Nymula Boisduval 1836
Orimba Herrich-Schäffer 1853
Panaropsis J. Hall 2002
Paraphthonia Stichel 1910
Parnes Westwood 1851
Periplacis Geyer 1837
Perophthalma Westwood 1851
Pheles Herrich-Schäffer 1858
Pirascca Hall & Willmott 1996
Pixus Callaghan 1982
Plesioarida
Polystichtis Hübner 1819
Protonymphidia Hall 2000
Pseudopeplia
Pseudotinea Hall & Callaghan 2003
Rhetus Swainson 1830
Riodina Westwood 1851
Riodinella Durden & Rose 1978
Roeborella
Saribia Butler 1878
Sertania
Stiboges Butler 1876
Styx Staudinger 1875
Takashia Okano & Okano 1985
Taxila Doubleday 1847
Thisbe Hübner 1819
Thysanota Stichel 1911
Tmetoglene Felder 1867
Voltinia Stichel 1910
Xynias Hewitson 1874
Zabuella Stichel 1911
Zemeros Boisduval 1836
Zeonia Swainson 1833
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Eumetabola
Endopterygota
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Papilionoidea
Riodinidae
Uraneis
(страницава)
Uraneis hyalina
Uraneis lamprolenis
Uraneis ucubis
Uraneis zamuro
Adelotypa
Anatole
Ancyluris
Archaeonympha
Ariconias
Astraeodes
Audre
Baeotis
Barbicornis
Behemothia
Calicosama
Calliona
Callistium
Calociasma
Cariomothis
Cartea
Catocyclotis
Chalodeta
Chamaelimnas
Charis
Chimastrum
Colaciticus
Comphotis
Corrachia
Cremna
Crocozona
Cyrenia
Dianesia
Diophtalma
Dysmathia
Echydna
Ematurgina
Emesis
Eunogyra
Euselasia
Exoplisia
Harveyope
Helicopis
Hermathena
Hyphilaria
Hypophylla
Isapis
Ithomeis
Ithomiola
Juditha
Lamphiotes
Laxita
Lemonias
Lepricornis
Leucochimona
Livendula
Lucillella
Lymnas
Lyropteryx
Mesenopsis
Mesophthalma
Metacharis
Mimocastnia
Monethe
Mycastor
Necyria
Nelone
Nemeobiinae
Nymphidium
Nymula
Orimba
Ourocnemis
Panara
Panaropsis
Pandemos
Paralaxita
Parnes
Periplacis
Perophthalma
Petrocerus
Pheles
Pixus
Polystichtis
Praetaxila
Pseudonymphidia
Pseudopeplia
Pseudotinea
Pterographium
Rhetus
Riodina
Roeberella
Saribia
Seco
Semomesia
Setabis
Stalachtis
Stichelia
Styx
Taxila
Teratophthalma
Thisbe
Voltinia
Xynias
Zabuella
Zelotaea
Скратени се уште 23 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.