dcsimg

Skowrończyk mały ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Skowrończyk mały[4], skowronek karłowaty[5] (Alaudala rufescens) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Jest podobny do skowrończyka krótkopalcowego, ale jest nieco ciemniejszy i ma brązowawy nalot na piersi. Nie pojawia się w Polsce. Żyje na stepach i półpustyniach z niskimi, gęstymi zaroślami. Wyróżniono kilka podgatunków A. rufescens[6][2]:

Przypisy

  1. Calandrella rufescens, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2016-02-06]
  2. a b Lesser Short-toed Lark (Calandrella rufescens) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 4 sierpnia 2012].
  3. BirdLife International 2012, Calandrella rufescens [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-02-06] (ang.).
  4. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Alaudidae Vigors, 1825 - skowronki - Larks (wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-02-06].
  5. Lepage D., Calandrella rufescens. Światowy wykaz ptaków. Avibase. [Dostęp 5 marca 2009].
  6. F. Gill, D. Donsker: Nicators, reedling & larks (ang.). IOC World Bird List: Version 6.1. [dostęp 2016-02-06].

Bibliografia

  • Paul Sterry, Andrew Cleve, Andy Clements, Peter Goodfellow, Ptaki Europy: przewodnik, Warszawa 2007.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Skowrończyk mały: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Skowrończyk mały, skowronek karłowaty (Alaudala rufescens) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Jest podobny do skowrończyka krótkopalcowego, ale jest nieco ciemniejszy i ma brązowawy nalot na piersi. Nie pojawia się w Polsce. Żyje na stepach i półpustyniach z niskimi, gęstymi zaroślami. Wyróżniono kilka podgatunków A. rufescens:

A. rufescens rufescens – Teneryfa. A. rufescens polatzeki – wschodnie Wyspy Kanaryjskie. A. rufescens apetzii – południowy Półwysep Iberyjski. A. rufescens minor – Maroko do północno-zachodniego Egiptu, południowa Turcja do Synaju i wschodniego Iraku. A. rufescens nicolli – Delta Nilu. A. rufescens pseudobaetica – wschodnia Turcja, Kaukaz Południowy i północny Iran. A. rufescens heinei – Ukraina do wschodniego Kazachstanu.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL