Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Archaeplastida
»
…
»
Kaksisirkkaiset
»
…
»
Parsakasvit
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Archaeplastida
»
Chloroplastida
»
Streptophyta
»
Embryophytes
»
Tracheophyta
»
Siemenkasvit
»
Kaksisirkkaiset
»
Monocots
»
Asparagales
»
Parsakasvit
«
Veltheimia
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
kartat
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Veltheimia
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Veltheimia
Suku, tunnustanut
wikipedia NL
,
wikipedia VI
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Namibia Species List
,
New Zealand Species List
,
South Africa Species List
,
Sweden Species List
,
Indian Ocean Species List
,
South Atlantic Species List
,
NCBI
,
United States Species List
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia DE
,
wikipedia ES
,
wikipedia PT
,
wikipedia FR
,
wikipedia EN
,
Wikidata Common Names
,
Wikimedia Commons
,
Barcode of Life Data Systems
,
Global Biotic Interactions
,
iNaturalist data coverage
, and
Wikipedia (inferred records)
Veltheimia
Tunnustanut
Flora of Zimbabwe
and
Kubitzki et al
Veltheimia Gled.
Suku, tunnustanut
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
, and
GBIF data coverage
Vaihtoehtoiset nimet
Veltheimia bracteata
Harv.
Homotypic synonym taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Veltheimia burchellia
Hort.
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Veltheimia capensis
(L.) DC.
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
(Possible variant of Veltheimia capensis (L.) Redouté) mukaan
Veltheimia viridiflora
Hort.
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Heisteria Fabr.
Synonym taho(je)n
Catalogue of Life 26 March 2024
mukaan
Veltheimia
Harvest ancestor taho(je)n
iNaturalist
,
Plant Forms, Habitat and Distribution
, and
Global Biotic Interactions
mukaan
Veltheimia Gled. 1771
Authority taho(je)n
NCBI
mukaan
Kansankieliset nimet
Tšekki
veltheimie
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
englanti
forest lily
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
red hot poker
prefer
Tunnustanut
Wikidata Common Names
sand onion
prefer
Tunnustanut
Wikidata Common Names
flaami
wintervuurpijl
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
kiina
仙火花属
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
puola
weltheimia
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
ruotsi
Vinterraketssläktet
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
saksa
Kaplilien
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Arz
فيلتيميا
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
näytä 5 muuta kieltä
piilota 5 kieltä
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Veltheimia
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Monocots
Asparagales
Asparagaceae
Veltheimia
(tämä sivu)
Veltheimia bracteata Harv. ex Baker
Veltheimia capensis (L.) Redouté
Acanthocarpus
Agave
Albuca
Androstephium
Anthericum
Aphyllanthes
Arthropodium
Asparagus
Barnardia
Beaucarnea
Behnia
Bellevalia
Beschorneria
Bessera
Bloomeria
Camassia
Chamaexeros
Chlorogalum
Chlorophytum
Clara
Comospermum
Convallaria
Cordyline
Danae
Dandya
Daubenya
Desertia
Dichelostemma
Dichopogon
Diora
Dipcadi
Diuranthera
Dracaena
Drimia
Drimiopsis
Echeandia
Eremocrinum
Eriospermum
Eustrephus
Fessia
Furcraea
Hagenbachia
Hastingsia
Hemiphylacus
Herreria
Herreriopsis
Hesperaloe
Hesperocallis
Hesperoyucca
Heteropolygonatum
Hosta
Hyacinthella
Hyacinthoides
Jaimehintonia
Lachenalia
Laxmannia
Ledebouria
Leopoldia
Leucocrinum
Liriope
Lomandra
Maianthemum
Massonia
Milla
Muilla
Murchisonia
Muscari
Nolina
Oziroe
Paradisea
Peliosanthes
Petronymphe
Prospero
Pseudogaltonia
Pseudomuscari
Pseudoprospero
Puschkinia
Reineckea
Resnova
Rohdea
Romnalda
Ruscus
Sansevieria
Schizocarphus
Schoenolirion
Scilla
Semele
Sowerbaea
Spetaea
Theropogon
Thysanotus
Trichopetalum
Trihesperus
Triteleia
Triteleiopsis
Tupistra
Whiteheadia
Xerolirion
Yucca
Zagrosia
19 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Plantae
Tracheophyta
Liliopsida
Asparagales
Asparagaceae
Veltheimia Gled.
(tämä sivu)
Veltheimia bracteata Harv. ex Baker
Veltheimia capensis (L.) Redouté
Acanthocarpus Lehm.
Agave L.
Albuca L.
Alrawia (Wendelbo) Perss. & Wendelbo
Androstephium Torr.
Anemarrhena Bunge
Anthericum L.
Aphyllanthes L.
Arthropodium R. Br.
Asparagus Tourn. ex L.
Aspidistra Ker Gawl.
Barnardia Lindl.
Beaucarnea Lem.
Behnia Didr.
Bellevalia Lapeyr.
Beschorneria Kunth
Bessera Schult. fil.
Bloomeria Kellogg
Bowiea Harv. ex Hook. fil.
Brimeura Salisb.
Brodiaea Sm.
Camassia Lindl.
Chamaexeros Benth.
Chlorogalum (Lindl.) Kunth
Chlorophytum Ker Gawl.
Clara Kunth
Comospermum Rauschert
Convallaria L.
Cordyline Comm. ex R. Br.
Danae Medik.
Dandya H. E. Moore
Dasylirion Zucc.
Daubenya Lindl.
Diamena Ravenna
Dichelostemma Kunth
Dichopogon Kunth
Diora Ravenna
Dipcadi Medik.
Disporopsis Hance
Diuranthera Hemsl.
Dracaena Vand. ex L.
Drimia Jacq. ex Willd.
Drimiopsis Lindl. & Paxton
Echeandia Ortega
Eremocrinum M. E. Jones
Eriospermum Jacq. ex Willd.
Eucomis L'Hér.
Eustrephus R. Br.
Fessia Speta
Furcraea Vent.
Fusifilum Raf.
Hagenbachia Nees & Mart.
Hastingsia S. Watson
Hemiphylacus S. Watson
Herreria Ruiz & Pav.
Herreriopsis H. Perrier
Hesperaloe Engelm.
Hesperocallis A. Gray
Hesperoyucca (Engelm.) Trel.
Heteropolygonatum M. N. Tamura & Ogisu
Hosta Tratt.
Hyacinthella Schur
Hyacinthoides Heist. ex Fabr.
Hyacinthus Tourn. ex L.
Jaimehintonia B. L. Turner
Lachenalia J. Jacq. ex Murray
Laxmannia R. Br.
Ledebouria Roth
Leucocrinum Nutt. ex A. Gray
Liriope Lour.
Lomandra Labill.
Maianthemum F. H. Wigg.
Massonia Thunb. ex Houtt.
Merwilla Speta
Milla Cav.
Muilla S. Watson ex Benth.
Muscari Mill.
Namophila U. Müll.-Doblies & D. Müll.-Doblies
Nolina Michx.
Ophiopogon Ker Gawl.
Ornithogalum L.
Oziroe Raf.
Paradisea Mazzuc.
Peliosanthes Andrews
Petronymphe H. E. Moore
Polygonatum Mill.
Prospero Salisb.
Pseudogaltonia (Kuntze) Engl.
Pseudoprospero Speta
Puschkinia Adams
Reineckea Kunth
Resnova van der Merwe
Rohdea Roth
Romnalda P. F. Stevens
Ruscus L.
Schizocarphus van der Merwe
Schoenolirion Durand
Scilla L.
Semele Kunth
Sowerbaea Sm.
23 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Veltheimia
(tämä sivu)
Veltheimia bracteata Harv. ex Baker
Veltheimia capensis (L.) Redouté
Acanthocarpus
Agave
Albuca
Androstephium
Anthericum
Aphyllanthes
Arthropodium
Asparagus
Barnardia
Beaucarnea
Behnia
Bellevalia
Beschorneria
Bessera
Bloomeria
Camassia
Chamaexeros
Chlorogalum
Chlorophytum
Clara
Comospermum
Convallaria
Cordyline
Danae
Dandya
Daubenya
Desertia
Dichelostemma
Dichopogon
Diora
Dipcadi
Diuranthera
Dracaena
Drimia
Drimiopsis
Echeandia
Eremocrinum
Eriospermum
Eustrephus
Fessia
Furcraea
Hagenbachia
Hastingsia
Hemiphylacus
Herreria
Herreriopsis
Hesperaloe
Hesperocallis
Hesperoyucca
Heteropolygonatum
Hosta
Hyacinthella
Hyacinthoides
Jaimehintonia
Lachenalia
Laxmannia
Ledebouria
Leopoldia
Leucocrinum
Liriope
Lomandra
Maianthemum
Massonia
Milla
Muilla
Murchisonia
Muscari
Nolina
Oziroe
Paradisea
Peliosanthes
Petronymphe
Prospero
Pseudogaltonia
Pseudomuscari
Pseudoprospero
Puschkinia
Reineckea
Resnova
Rohdea
Romnalda
Ruscus
Sansevieria
Schizocarphus
Schoenolirion
Scilla
Semele
Sowerbaea
Spetaea
Theropogon
Thysanotus
Trichopetalum
Trihesperus
Triteleia
Triteleiopsis
Tupistra
Whiteheadia
Xerolirion
Yucca
Zagrosia
19 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Monocots
Asparagales
Asparagaceae
Veltheimia
(tämä sivu)
Veltheimia bracteata Harv. ex Baker
Veltheimia capensis (L.) Redouté
Acanthocarpus
Agave
Albuca
Androstephium
Anthericum
Aphyllanthes
Arthropodium
Asparagus
Barnardia
Beaucarnea
Behnia
Bellevalia
Beschorneria
Bessera
Bloomeria
Camassia
Chamaexeros
Chlorogalum
Chlorophytum
Clara
Comospermum
Convallaria
Cordyline
Danae
Dandya
Daubenya
Desertia
Dichelostemma
Dichopogon
Diora
Dipcadi
Diuranthera
Dracaena
Drimia
Drimiopsis
Echeandia
Eremocrinum
Eriospermum
Eustrephus
Fessia
Furcraea
Hagenbachia
Hastingsia
Hemiphylacus
Herreria
Herreriopsis
Hesperaloe
Hesperocallis
Hesperoyucca
Heteropolygonatum
Hosta
Hyacinthella
Hyacinthoides
Jaimehintonia
Lachenalia
Laxmannia
Ledebouria
Leopoldia
Leucocrinum
Liriope
Lomandra
Maianthemum
Massonia
Milla
Muilla
Murchisonia
Muscari
Nolina
Oziroe
Paradisea
Peliosanthes
Petronymphe
Prospero
Pseudogaltonia
Pseudomuscari
Pseudoprospero
Puschkinia
Reineckea
Resnova
Rohdea
Romnalda
Ruscus
Sansevieria
Schizocarphus
Schoenolirion
Scilla
Semele
Sowerbaea
Spetaea
Theropogon
Thysanotus
Trichopetalum
Trihesperus
Triteleia
Triteleiopsis
Tupistra
Whiteheadia
Xerolirion
Yucca
Zagrosia
19 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
GBIF classification
Plantae
Tracheophyta
Liliopsida
Asparagales
Asparagaceae
Veltheimia Gled.
(tämä sivu)
Veltheimia bracteata Harv. ex Baker
Veltheimia capensis (L.) Redouté
Acanthocarpus Lehm.
Agave L.
Albuca
Alrawia (Wendelbo) K. Perss. & Wendelbo
Androstephium Torr.
Anemarrhena Bunge
Anthericum L.
Aphyllanthes L.
Arthropodium R. Br.
Aspidistra Ker Gawl.
Barnardia Lindl.
Beaucarnea Lem.
Bellevalia Lapeyr.
Beschorneria Kunth
Bessera Schult. fil.
Bloomeria Kellogg
Bowiea Harv. ex Hook. fil.
Brimeura Salisb.
Brodiaea Sm.
Camassia Lindl.
Chamaexeros Benth.
Chlorogalum Kunth
Codomale
Comospermum Rauschert
Convallaria L.
Cordyline Comm. ex R. Br.
Danae Medik.
Dandya H. E. Moore
Dasylirion Zucc.
Daubenya Lindl.
Diamena Ravenna
Dichelostemma Kunth
Diora Ravenna
Diuranthera Hemsl.
Dracaena Vand. ex L.
Drimia Jacq. ex Willd.
Echeandia Ortega
Eremocrinum M. E. Jones
Eucomis L'Hér.
Eustrephus R. Br.
Furcraea Vent.
Fusifilum
Hagenbachia Nees & Mart.
Hemiphylacus S. Watson
Herreria Ruiz & Pav.
Herreriopsis H. Perrier
Hesperaloe Engelm.
Hesperocallis A. Gray
Hesperoyucca (Engelm.) Baker
Hyacinthoides Heist. ex Fabr.
Hyacinthus L.
Jaimehintonia B. L. Turner
Lachenalia Murray
Laxmannia R. Br.
Leopoldia Parl.
Leucocrinum Nutt. ex A. Gray
Lomandra Labill.
Manfreda Salisb.
Massonia Thunb. ex Houtt.
Merwilla Speta
Milla Cav.
Muilla S. Watson ex Benth. & Hook. fil.
Murchisonia Brittan
Muscari Mill.
Namophila U. Müll.-Doblies & D. Müll.-Doblies
Nolina Michx.
Oncostema Raf.
Ornithogalum
Oziroe Raf.
Paradisea Mazzuc.
Petronymphe H. E. Moore
Phalangium Mill.
Polianthes L.
Polygonatum Mill.
Prospero Salisb.
Pseudogaltonia
Pseudomuscari Garbari & Greuter
Pseudoprospero Speta
Puschkinia Adams
Reineckea Kunth
Rohdea Roth
Romnalda P. F. Stevens
Roulinia
Ruscus L.
Sansevieria Thunb.
Schizocarphus Merwe
Semele Kunth
Smilacina Desf.
Sowerbaea Sm.
Speirantha Baker
Spetaea Wetschnig & Pfosser
Theropogon Maxim.
Thysanotus R. Br.
Trichopetalum Lindl.
Triteleia Douglas ex Lindl.
Triteleiopsis Hoover
Tupistra Ker Gawl.
Whiteheadia
Xerolirion A. S. George
Yucca L.
38 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Viridiplantae
Streptophyta
Streptophytina
Embryophyta
Tracheophyta
Euphyllophyta
Spermatophyta
Magnoliopsida
Mesangiospermae
Liliopsida
Petrosaviidae
Asparagales
Hyacinthaceae
Hyacinthoideae
Massonieae
Veltheimia
(tämä sivu)
unclassified Veltheimia
Veltheimia bracteata
Daubenya
Drimiopsis
Eucomis
Lachenalia
Ledebouria
Massonia
Merwilla
Polyxena
Schizocarphus
Spetaea
Whiteheadia
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Embryophyta
Tracheophyta
Spermatophytina
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Magnoliidae
Lilianae
Asparagales
Asparagaceae
Scilloideae
Veltheimia
(tämä sivu)
Veltheimia abyssinica
Veltheimia bracteata
Veltheimia capensis
Veltheimia glauca
Veltheimia pumila
Veltheimia viridiflora
Veltheimia viridifolia
Albuca
Alrawia
Aulostemon
Austronea
Barnardia
Bellevalia
Brimeura
Cathissa
Chionodoxa
Daubenya
Drimiopsis
Eucomis
Fessia
Fortunatia
Fusifilum
Hyacintheae
Hyacinthella
Hyacinthoides
Lachenalia
Leopoldia
Melomphis
Merwilla
Namophila
Neopatersonia
Oziroe
Oziroeeae
Prospero
Pseudogaltonia
Pseudoprospero
Puschkinia
Resnova
Schizocarphus
Scilla
Spetaea
Striatula
Urgineeae
Vera-duthiea
Zingela
× Chionoscilla