Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Archaeplastida
»
…
»
Kaksisirkkaiset
»
…
»
Kellokasvit
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Archaeplastida
»
Chloroplastida
»
Streptophyta
»
Embryophytes
»
Tracheophyta
»
Siemenkasvit
»
Kaksisirkkaiset
»
Eudicots
»
Superasterids
»
Asterids
»
Asterales
»
Kellokasvit
«
Tähtilobeliat
Isotoma
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
kartat
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Isotoma
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Isotoma
Suku, tunnustanut
wikipedia 中文维基百科
,
wikipedia 日本語
,
wikipedia VI
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Australia Species List
,
New Zealand Species List
,
Papua New Guinea Species List
,
Indonesia Species List
,
Indian Ocean Species List
,
NCBI
,
United States Species List
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia ES
,
wikipedia IT
,
wikipedia EN
,
Wikidata Common Names
,
Wikimedia Commons
,
Barcode of Life Data Systems
,
iNaturalist data coverage
,
Wikipedia (inferred records)
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Isotoma
Tunnustanut
Kubitzki et al
Isotoma (R. Br.) Lindl.
Suku, tunnustanut
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
, and
GBIF data coverage
Vaihtoehtoiset nimet
Isotoma anetbifolia
Summerh.
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Isotoma fluviatalis
(R. Br.) F. Muell.
Homotypic synonym taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Isotoma fluviatilis
F. Muell.
Homotypic synonym taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Isotoma scapigem
G. Don
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Laurentia scapigera
(R. Br.) Endl.
Homotypic synonym taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Isotoma
Harvest ancestor taho(je)n
GBIF national node type records UK
,
GBIF national node type records Sweden
,
GBIF national node type records Sweden
,
Flora do Brasil
,
iNaturalist
,
Simpson et al 2020
,
TreatmentBank
, and
Global Biotic Interactions
mukaan
Isotoma (R. Br.) Lindl. 1826
Authority taho(je)n
NCBI
mukaan
Kansankieliset nimet
suomi
Tähtilobeliat
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Japani
イソトマ属
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
kiina
同瓣草属
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
同瓣莲属
prefer
Tunnustanut
Wikidata Common Names
长星花属
prefer
Tunnustanut
Wikidata Common Names (prefers this name)
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Isotoma
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Superasterids
Asterids
Asterales
Campanulaceae
Isotoma
(tämä sivu)
Isotoma armstrongii E. Wimm.
Isotoma baueri C. Presl
Isotoma fluviatilis (R. Br.) F. Muell. ex Benth.
Isotoma gulliveri F. Muell.
Isotoma hypocrateriformis (R. Br.) Druce
Isotoma luticola Carolin
Isotoma pusilla Benth.
Isotoma rivalis (E. Wimm.) Lammers
Isotoma scapigera (R. Br.) G. Don
Isotoma tridens (E. Wimm.) Lammers
Adenophora
Apetahia
Asyneuma
Azorina
Berenice
Brighamia
Burmeistera
Campanula
Canarina
Centropogon
Clermontia
Codonopsis
Craterocapsa
Cryptocodon
Cyananthus
Cyanea
Cyclocodon
Cylindrocarpa
Cyphia
Cyphocarpus
Delissea
Dialypetalum
Diastatea
Dielsantha
Downingia
Echinocodon
Edraianthus
Favratia
Feeria
Fockeanthus
Githopsis
Grammatotheca
Gunillaea
Hanabusaya
Hesperocodon
Heterochaenia
Heterocodon
Heterotoma
Himalacodon
Hippobroma
Homocodon
Howellia
Jasione
Legenere
Legousia
Lithotoma
Lobelia
Lysipomia
Merciera
Michauxia
Microcodon
Monopsis
Muehlbergella
Musschia
Namacodon
Nemacladus
Nesocodon
Ostrowskia
Palmerella
Pankycodon
Peracarpa
Petromarula
Physoplexis
Phyteuma
Platycodon
Porterella
Prismatocarpus
Pseudocodon
Pseudonemacladus
Rhigiophyllum
Roella
Ruthiella
Sachokiella
Sclerotheca
Sergia
Siphocampylus
Siphocodon
Solenopsis
Theilera
Theodorovia
Trachelium
Treichelia
Trematolobelia
Triodanis
Unigenes
Wahlenbergia
Wimmerella
Zeugandra
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Asterales
Campanulaceae
Isotoma (R. Br.) Lindl.
(tämä sivu)
Isotoma armstrongii E. Wimm.
Isotoma baueri C. Presl
Isotoma fluviatilis (R. Br.) F. Muell. ex Benth.
Isotoma gulliveri F. Muell.
Isotoma hypocrateriformis (R. Br.) Druce
Isotoma luticola Carolin
Isotoma pusilla Benth.
Isotoma rivalis (E. Wimm.) Lammers
Isotoma scapigera (R. Br.) G. Don
Isotoma tridens (E. Wimm.) Lammers
Adenophora Fisch.
Asyneuma Griseb. & Schenk
Berenice Tul.
Brighamia A. Gray
Burmeistera H. Karst. & Triana
Campanula L.
Campanulastrum Small
Canarina L.
Centropogon C. Presl
Clermontia Gaudich.
Codonopsis Wall.
Craterocapsa Hilliard & B. L. Burtt
Cryptocodon Fed.
Cyananthus Wall. ex Benth.
Cyanea Gaudich.
Cyclocodon Griff. ex Hook. fil. & Thomson
Cylindrocarpa Regel
Cyphia P. J. Bergius
Cyphocarpus Miers
Delissea Gaudich.
Dialypetalum Benth.
Diastatea Scheidw.
Dielsantha E. Wimm.
Downingia Torr.
Eastwoodiella Morin
Echinocodon D. Y. Hong
Edraianthus A. DC.
Favratia Feer
Feeria Buser
Githopsis Nutt.
Grammatotheca C. Presl
Gunillaea Thulin
Hanabusaya Nakai
Hesperocodon Eddie & Cupido
Heterochaenia A. DC.
Heterocodon Nutt.
Heterotoma Zucc.
Himalacodon D. Y. Hong & Qiang Wang
Hippobroma G. Don
Homocodon D. Y. Hong
Howellia A. Gray
Jasione L.
Kericodon Cupido
Legenere McVaugh
Legousia Durande
Lithotoma E. B. Knox
Lobelia Plum. ex L.
Lysipomia Kunth
Melanocalyx (Fed.) Morin
Merciera A. DC.
Michauxia L'Hér.
Microcodon A. DC.
Monopsis Salisb.
Muehlbergella Feer
Musschia Dumort.
Namacodon Thulin
Nemacladus Nutt.
Nesocodon Thulin
Ostrowskia Regel
Palmerella A. Gray
Palustricodon Morin
Pankycodon D. Y. Hong & X. T. Ma
Peracarpa Hook. fil. & Thomson
Petromarula Vent. ex R. Hedw.
Physoplexis Schur
Phyteuma L.
Platycodon A. DC.
Poolea Morin
Porterella Torr.
Prismatocarpus L'Hér.
Protocodon Morin
Pseudocodon D. Y. Hong & H. Sun
Pseudonemacladus McVaugh
Ravenella Morin
Rhigiophyllum Hochst.
Roella L.
Rotanthella Morin
Ruthiella Steenis
Sclerotheca A. DC.
Sergia Fed.
Siphocampylus Pohl
Siphocodon Turcz.
Smithiastrum Morin
Solenopsis C. Presl
Theilera E. Phillips
Trachelium Tourn. ex L.
Treichelia Vatke
Trematolobelia Zahlbr. ex Rock
Triodanis Raf.
Unigenes E. Wimm.
Wahlenbergia Schrad. ex Roth
Wimmeranthus Rzed.
Wimmerella Serra, M. B. Crespo & Lammers
Zeugandra P. H. Davis
× Fockeanthus H. R. Wehrh.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Isotoma
(tämä sivu)
Isotoma armstrongii E. Wimm.
Isotoma baueri C. Presl
Isotoma fluviatilis (R. Br.) F. Muell. ex Benth.
Isotoma gulliveri F. Muell.
Isotoma hypocrateriformis (R. Br.) Druce
Isotoma luticola Carolin
Isotoma pusilla Benth.
Isotoma rivalis (E. Wimm.) Lammers
Isotoma scapigera (R. Br.) G. Don
Isotoma tridens (E. Wimm.) Lammers
Adenophora
Apetahia
Asyneuma
Azorina
Berenice
Brighamia
Burmeistera
Campanula
Canarina
Centropogon
Clermontia
Codonopsis
Craterocapsa
Cryptocodon
Cyananthus
Cyanea
Cyclocodon
Cylindrocarpa
Cyphia
Cyphocarpus
Delissea
Dialypetalum
Diastatea
Dielsantha
Downingia
Echinocodon
Edraianthus
Favratia
Feeria
Fockeanthus
Githopsis
Grammatotheca
Gunillaea
Hanabusaya
Hesperocodon
Heterochaenia
Heterocodon
Heterotoma
Himalacodon
Hippobroma
Homocodon
Howellia
Jasione
Legenere
Legousia
Lithotoma
Lobelia
Lysipomia
Merciera
Michauxia
Microcodon
Monopsis
Muehlbergella
Musschia
Namacodon
Nemacladus
Nesocodon
Ostrowskia
Palmerella
Pankycodon
Peracarpa
Petromarula
Physoplexis
Phyteuma
Platycodon
Porterella
Prismatocarpus
Pseudocodon
Pseudonemacladus
Rhigiophyllum
Roella
Ruthiella
Sachokiella
Sclerotheca
Sergia
Siphocampylus
Siphocodon
Solenopsis
Theilera
Theodorovia
Trachelium
Treichelia
Trematolobelia
Triodanis
Unigenes
Wahlenbergia
Wimmerella
Zeugandra
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Superasterids
Asterids
Asterales
Campanulaceae
Isotoma
(tämä sivu)
Isotoma armstrongii E. Wimm.
Isotoma baueri C. Presl
Isotoma fluviatilis (R. Br.) F. Muell. ex Benth.
Isotoma gulliveri F. Muell.
Isotoma hypocrateriformis (R. Br.) Druce
Isotoma luticola Carolin
Isotoma pusilla Benth.
Isotoma rivalis (E. Wimm.) Lammers
Isotoma scapigera (R. Br.) G. Don
Isotoma tridens (E. Wimm.) Lammers
Adenophora
Apetahia
Asyneuma
Azorina
Berenice
Brighamia
Burmeistera
Campanula
Canarina
Centropogon
Clermontia
Codonopsis
Craterocapsa
Cryptocodon
Cyananthus
Cyanea
Cyclocodon
Cylindrocarpa
Cyphia
Cyphocarpus
Delissea
Dialypetalum
Diastatea
Dielsantha
Downingia
Echinocodon
Edraianthus
Favratia
Feeria
Fockeanthus
Githopsis
Grammatotheca
Gunillaea
Hanabusaya
Hesperocodon
Heterochaenia
Heterocodon
Heterotoma
Himalacodon
Hippobroma
Homocodon
Howellia
Jasione
Legenere
Legousia
Lithotoma
Lobelia
Lysipomia
Merciera
Michauxia
Microcodon
Monopsis
Muehlbergella
Musschia
Namacodon
Nemacladus
Nesocodon
Ostrowskia
Palmerella
Pankycodon
Peracarpa
Petromarula
Physoplexis
Phyteuma
Platycodon
Porterella
Prismatocarpus
Pseudocodon
Pseudonemacladus
Rhigiophyllum
Roella
Ruthiella
Sachokiella
Sclerotheca
Sergia
Siphocampylus
Siphocodon
Solenopsis
Theilera
Theodorovia
Trachelium
Treichelia
Trematolobelia
Triodanis
Unigenes
Wahlenbergia
Wimmerella
Zeugandra
GBIF classification
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Asterales
Campanulaceae
Isotoma (R. Br.) Lindl.
(tämä sivu)
Isotoma armstrongii E. Wimm.
Isotoma baueri C. Presl
Isotoma fluviatalis (R. Br.) F. Muell. ex Benth.
Isotoma fluviatilis F. Muell. ex Benth.
Isotoma gulliveri F. Muell.
Isotoma hypocrateriformis (R. Br.) Druce
Isotoma luticola Carolin
Isotoma pusilla Benth.
Isotoma rivalis (E. Wimm.) Lammers
Isotoma scapigera (R. Br.) G. Don
Isotoma tridens (E. Wimm.) Lammers
Adenophora Fisch.
Apetahia Baill.
Asyneuma Griseb. & Schenk
Azorina Feer
Berenice Tul.
Brighamia A. Gray
Burmeistera Karst. & Triana
Campanula L.
Campanulopsis Zoll. & Moritzi
Canarina L.
Centropogon C. Presl
Clermontia Gaudich.
Codonopsis Wall.
Craterocapsa Hilliard & B. L. Burtt
Cryptocodon Fed.
Cyananthus Wall. ex Benth.
Cyanea Gaudich.
Cyclocodon Griff.
Cylindrocarpa Regel
Cyphia P. J. Bergius
Cyphocarpus Miers
Delissea Gaudich.
Dialypetalum Benth.
Diastatea Scheidw.
Dielsantha E. Wimm.
Dortmanna Hill
Dortmannia Steud.
Dowingia concolor Greene
Dowingia mirabilis J. T. Howell
Downingia Torr.
Echinocodon D. Y. Hong
Edraianthus A. DC.
Favratia Feer
Feeria Buser
Fockeanthus Wehrh.
Githopsis Nutt.
Grammatotheca C. Presl
Gunillaea Thulin
Hanabusaya Nakai
Heterochaenia A. DC.
Heterocodon Nutt.
Heterotoma Zucc.
Hippobroma G. Don
Howellia A. Gray
Ireon Scop.
Jasione L.
Lacara Raf.
Legenere Mc Vaugh
Leggouzia
Legousia Durand
Lobaria lanuriensis
Lobelia L.
Lysipoma Spreng.
Lysipomia Kunth
Medium Fisch. ex A. DC.
Merciera A. DC.
Microcodon A. DC.
Monopsis Salisb.
Muehlbergella Feer
Musschia Dum.
Namacodon Thulin
Nemacladus Nutt.
Nesocodon Thulin
Ostrowskia Regel.
Peracarpa Hook. fil. & Thomson
Perocarpa Feer
Petromarula Vent. ex R. Hedw.
Physoplexis Schur
Phyteuma L.
Platycodon A. DC.
Porterella Torr.
Pratia Gaudich.
Prismatocarpus L'Hér.
Pseudonemacladus Mc Vaugh
Rhigiophyllum Hochst.
Roella L.
Ruthiella Steenis
Sachokiella Kolak.
Sclerotheca A. DC.
Sergia Fed.
Siphocampylus Pohl
Siphocodon Turcz.
Siphonocampylus
Specularia A. DC.
Symphoranthera
Theilera Phillips
Theodorovia A. A. Kolakovsky 1991
Trachelioides Opiz
Trachelium Tourn. ex L.
Treichelia Vatke
Trematolobelia Zahlbr. ex Rock
Triodanis Raf.
Wahlenbergia Schrad. ex Roth
Walhenbergia clavata Brehmer
Walhenbergia claviculata E. Mey.
Walhenbergia corymbosa E. Mey.
Walhenbergia hirsuta Steud.
Walhenbergia tibestica Quézel
Wimmerella L. Serra, M. B. Crespo & Lammers
Zeugandra P. H. Davis
10 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Viridiplantae
Streptophyta
Streptophytina
Embryophyta
Tracheophyta
Euphyllophyta
Spermatophyta
Magnoliopsida
Mesangiospermae
eudicotyledons
Gunneridae
Pentapetalae
asterids
campanulids
Asterales
Campanulaceae
Isotoma
(tämä sivu)
Isotoma fluviatilis
Isotoma hypocrateriformis
Adenophora
Apetahia
Asyneuma
Azorina
Berenice
Brighamia
Burmeistera
Campanula
Campanumoea
Canarina
Centropogon
Clermontia
Codonopsis
Colensoa
Craterocapsa
Cyananthus
Cyanea
Cyclocodon
Cylindrocarpa
Cyphia
Cyphocarpus
Delissea
Dialypetalum
Diastatea
Downingia
Echinocodon
Edraianthus
Feeria
Githopsis
Grammatotheca
Hanabusaya
Heterochaenia
Heterocodon
Heterotoma
Himalacodon
Hippobroma
Homocodon
Howellia
Hypsela
Jasione
Legenere
Legousia
Leptocodon
Lithotoma
Lobelia
Lysipomia
Merciera
Michauxia
Microcodon
Mindium
Monopsis
Musschia
Nemacladus
Nesocodon
Ostrowskia
Palmerella
Pankycodon
Peracarpa
Petkovia
Petromarula
Physoplexis
Phyteuma
Platycodon
Porterella
Pratia
Prismatocarpus
Pseudocodon
Pseudonemacladus
Rhigiophyllum
Roella
Sclerotheca
Sergia
Siphocampylus
Siphocodon
Solenopsis
Symphyandra
Theilera
Theodorovia
Trachelium
Treichelia
Trematolobelia
Triodanis
unclassified Campanulaceae
Wahlenbergia
Wimmerella
Zeugandra
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Embryophyta
Tracheophyta
Spermatophytina
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Asteridae
Campanulales
Campanulaceae
Isotoma
(tämä sivu)
Isotoma anethifolia
Isotoma armstrongii
Isotoma axillaris
Isotoma baueri
Isotoma brevifolia
Isotoma fluviatilis
Isotoma gulliveri
Isotoma hypocrateriformis
Isotoma longiflora
Isotoma luticola
Isotoma petraea
Isotoma pusilla
Isotoma rivalis
Isotoma scapigera
Isotoma senecioides
Isotoma sessiliflora
Isotoma tridens
Campanopsis
Campanulastrum
Campanuloideae
Campanumoea
Canarina
Cephalostigma
Clermontia
Codonopsis
Cyanantheae
Cyphioideae
Cyphocarpoideae
Cyphocarpus
Dobrowskya
Downingia
Echinocodon
Favratia
Fedorovia
Gadellia
Githopsis
Hayekia
Heterochaenia
Heterocodon
Laurentia
Legousia
Lightfootia
Lobelioideae
Lysipomia
Muehlbergella
Nemacladoideae
Nesocodon
Numaeacampa
Peracarpa
Phyteuma
Platycodon
Platycodon
Popoviocodonia
Pratia
Sachokiella
Siphocampylus
Solenopsis
Theodorovia
Wahlenbergia
Wimmeranthus