dcsimg
Ranunculus natans C. A. Meyer的圖片
Life » » Archaeplastida » » 木蘭綱 » » 毛茛科 »

Ranunculus natans C. A. Meyer

Ranunculus natans ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Ranunculus natans C.A.Mey. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afganistanie, Kaszmirze na pograniczu pakistańsko-indyjskim, w Chinach (Tybet, Sinciang, Mongolia Wewnętrzna, Heilongjiang i Qinghai), Kazachstanie, Mongolii oraz Rosji (na Syberii)[3][4].

Morfologia

Pokrój
Bylina wodna o lekko owłosionych pędach. Dorasta do 10–40 cm wysokości[4].
Liście
Są potrójnie klapowane. Mają kształt od sercowato pięciokątnego do okrągło nerkowatego. Mierzą 1–2,5 cm długości oraz 1–3,5 cm szerokości. Nasada liścia ma sercowaty kształt. Ogonek liściowy jest nagi i ma 2,5–11 cm długości[4].
Kwiaty
Są pojedyncze. Pojawiają się na szczytach pędów. Mają żółtą barwę. Dorastają do 6–9 mm średnicy. Mają 5 okrągło owalnych działek kielicha, które dorastają do 2–3 mm długości. Mają 5 owalnych płatków o długości 2–5 mm[4].
Owoce
Nagie niełupki o odwrotnie jajowatym kształcie i długości 1–2 mm. Tworzą owoc zbiorowy – wieloniełupkę o jajowatym lub elipsoidalnym kształcie i dorastającą do 5–6 mm długości[4].

Biologia i ekologia

Rośnie na brzegach jezior i rzek. Występuje na wysokości od 1800 do 3500 m n.p.m. Kwitnie od czerwca do sierpnia, natomiast owoce pojawiają się od lipca do sierpnia[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  2. a b Ranunculus natans C.A.Mey. (ang.). The Plant List. [dostęp 9 września 2015].
  3. Ranunculus natans – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 9 września 2015].
  4. a b c d e f Ranunculus natans (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 9 września 2015].
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Ranunculus natans: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Ranunculus natans C.A.Mey. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afganistanie, Kaszmirze na pograniczu pakistańsko-indyjskim, w Chinach (Tybet, Sinciang, Mongolia Wewnętrzna, Heilongjiang i Qinghai), Kazachstanie, Mongolii oraz Rosji (na Syberii).

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL