dcsimg

Siparunaceae ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Siparunaceaerodzina drzew, krzewów i pnączy z rzędu wawrzynowców (Laurales). Należą niej 2 rodzaje – monotypowy Glossocalyx z zachodniej Afryki i Siparuna z 74 gatunkami[1] występującymi na obszarze od Meksyku po Peru, Boliwię i Paragwaj. Rośliny te rosną głównie w wilgotnych lasach tropikalnych. Po ścięciu lub rozgnieceniu wydzielają charakterystyczny, cytrynowy aromat[4].

Morfologia

Wieczniezielone rośliny z liśćmi naprzeciwległymi lub wyrastającymi w okółkach po 3. Liście są całobrzegie lub ząbkowane, bez przylistków. Drobne, jednopłciowe kwiaty wyrastają w niewielkich kwiatostanach w kątach liści, na starszych drzewach także z pnia (kaulifloria). Okwiat składa się z 4–6 listków o barwie kremowej lub żółtawej. Kwiaty męskie mają od 1 do 72 pręcików. Kwiaty żeńskie mają górne słupkowie tworzoną z 3–30 wolnych owocolistków[4].

Systematyka

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)[1]
wawrzynowce

kielichowcowate Calycanthaceae





Siparunaceae




Gomortegaceae



oboczkowate Atherospermataceae






poleńcowate Monimiaceae




hernandiowate Hernandiaceae



wawrzynowate Lauraceae






Podział na rodzaje[3]

Przypisy

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-08-06].
  2. a b James L. Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). University of Maryland, 2010. [dostęp 2010-12-28].
  3. a b Siparunaceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2016-08-06].
  4. a b Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 304-305. ISBN 1-55407-206-9.
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Siparunaceae: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Siparunaceae – rodzina drzew, krzewów i pnączy z rzędu wawrzynowców (Laurales). Należą niej 2 rodzaje – monotypowy Glossocalyx z zachodniej Afryki i Siparuna z 74 gatunkami występującymi na obszarze od Meksyku po Peru, Boliwię i Paragwaj. Rośliny te rosną głównie w wilgotnych lasach tropikalnych. Po ścięciu lub rozgnieceniu wydzielają charakterystyczny, cytrynowy aromat.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL