Jaskier bulwkowy (Ranunculus bulbosus L.)[3] – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). W stanie dzikim występuje w północnej Afryce, w zachodniej Azji, na Kaukazie i w Europie[4][5]. W Polsce jest dość pospolity na całym niżu[6]. Ponadto został naturalizowany w innych częściach świata, między innymi na wyspie Reunion[7]. Znany też jako jaskier bulwiasty[8].
Rośnie naturalnie w Maroko, północnych częściach Algierii i Egiptu, w Portugalii, Hiszpanii (łącznie z Balearami), Francji (łącznie z Korsyką), Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, w południowych częściach Norwegii, Szwecji i Finlandii, w Danii, w Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, w zachodniej części Ukrainy, a także na Krymie, w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Austrii, Włoszech (łącznie z Sardynią i Sycylią), Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji (łącznie z Kretą), Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji oraz w Rosji – w jej europejskiej części oraz w Dagestanie i na Przedkaukaziu[4].
Bylina, geofit, hemikryptofit. Kwitnie od maja do czerwca. Siedlisko: suche łąki, murawy nawapienne i przydroża. Wymaga gleb gliniastych, wapiennych i suchych. Roślina trująca, zawiera ranunkulinę. Liczba chromosomów 2n= 16[9].
W obrębie tego gatunku oprócz podgatunku nominatywnego wyróżniono także 2 inne podgatunki[2]:
Ponadto tworzy mieszańce z jaskrem rozłogowym i jaskrem wielokwiatowym[9].
Jaskier bulwkowy (Ranunculus bulbosus L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). W stanie dzikim występuje w północnej Afryce, w zachodniej Azji, na Kaukazie i w Europie. W Polsce jest dość pospolity na całym niżu. Ponadto został naturalizowany w innych częściach świata, między innymi na wyspie Reunion. Znany też jako jaskier bulwiasty.