dcsimg

Empidonka stokowa ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Empidonka stokowa (Empidonax difficilis) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny tyrankowatych (Tyrannidae). Występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Meksyku.

Zasięg występowania i środowisko

Zasięg występowania szacuje się na około 862 tys. km², natomiast liczebność na około 8,3 mln dorosłych osobników[3]. Gniazduje wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, od północnej Kalifornii Dolnej do południowo-wschodniej Alaski. Zimę spędza w południowym Meksyku, od południowej części Kalifornii Dolnej na południe poprzez nadbrzeżne niziny, aż do Oaxaca. Zwykle spotykana na wysokości od 0 do 1500 m n.p.m.[4].

Gniazduje w gęstych, podmokłych lasach iglastych albo w lasach mieszanych. Była widywana na daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii), choinie zachodniej (Tsuga heterophylla), sośnie Lamberta (Pinus lambertiana) oraz cedrzyńcu kalifornijskim (Calocedrus decurrens). Empidonki stokowe są związane z nadrzecznymi, cienistymi środowiskami. W Kolumbii Brytyjskiej została znaleziona w lasach żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata). Zimują w rozległych lasach iglastych, lasach tropikalnych z drzewami zrzucającymi liście oraz nizinnych lasach z roślinnością wiecznie zieloną[4].

Morfologia

Nie występuje dymorfizm płciowy. Empidonax difficilis ma oliwkowozielony wierzch ciała oraz żółtawy spód. Jej głowa jest duża w porównaniu do reszty ciała. Ma białe obrączki oczne oraz jasną plamkę dookoła. Posiada szeroki dziób, od żółtej do jasnoróżowej barwy. Skrzydła są ciemne z dwoma paskami o bladożółtej barwie[5]. Początkowo empidonka kordylierska (E. occidentalis) była uznawana za podgatunek e. stokowej, są jednak rozróżnialne po śpiewie.

  • długość ciała: 14–17 cm[4]
  • rozpiętość skrzydeł: ok. 20 cm[6]
  • długość skrzydła: 6–7 cm[4]
  • masa ciała: 9–12 g[4]

Pożywienie

Podobnie jak pozostałe empidonki, ta poluje poprzez wypatrywanie owadów siedząc na gałęzi. Może je też zjadać z liści i drzew. Preferują polowania na niskich lub średnich wysokościach. Ich główne pożywienie stanowią pszczoły, osy, mole, pająki i muchy. Czasami jedzą pokarm roślinny, np. liście bzu i jeżyn[4].

Lęgi

E. stokowe są w większości monogamiczne. Jedno z badań w Kolumbii Brytyjskiej wykazało, że 1 na 7 samców kopulował z dwiema samicami. Sezon lęgowy trwa od kwietnia do lipca, wielkość terytorium wynosi około 1,5–3,5 ha. W lęgu są zazwyczaj 4 jaja. Czas wysiadywania wynosi 13–16 dni, pisklęta są w pełni opierzone po 14–17 dniach. Mogą się rozmnażać, gdy skończą rok. Długość życia wynosi około 6 lat[4].

Podgatunki

Wyróżnia się następujące podgatunki[7]:

  • E d. difficilis (S.F. Baird, 1858) – podgatunek nominatywny, występuje od południowo-wschodniej Alaski do południowej Kalifornii.
  • E. d. insulicola (Oberholser, 1897) – gniazduje na wyspach Channel w Kalifornii. Nie jest znane miejsce zimowania.
  • E. d. cineritius (Brewster, 1888) – gniazduje w Sierra de la Laguna.

Przypisy

  1. Empidonax difficilis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Empidonax difficilis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-02-28] (ang.).
  3. BirdLife International: Pacific-slope Flycatcher (Empidonax difficilis) (ang.). [dostęp 25 maja 2012].
  4. a b c d e f g William Love Anderegg: ADW: Empidonax difficilis: Information (ang.). [dostęp 25 maja 2012].
  5. David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Ptaki. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 346. ISBN 978-83-01-15733-3.
  6. The Otter Side – "F" Images. [dostęp 25 maja 2012].
  7. Pacific-slope Flycatcher (Empidonax difficilis) – Internet Bird Collection (ang.). [dostęp 25 maja 2012].
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Empidonka stokowa: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Empidonka stokowa (Empidonax difficilis) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny tyrankowatych (Tyrannidae). Występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Meksyku.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL