Eleokarpowate, postrzępowate[3] (Elaeocarpaceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 12 rodzajów z 605 gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i Południowej, na wyspach Oceanii, Japońskich, w Australii, w Azji południowo-wschodniej i na wyspach Oceanu Indyjskiego[1]. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne (z rodzajów Aristotelia, Crinodendron i Elaeocarpus). Twarde i pomarszczone pestki niektórych gatunków wykorzystywane są w pracach snycerskich. We wschodnich Indiach spożywane są owoce gatunku Elaeocarpus floribundus. Na Nowej Zelandii tubylcy z korę Elaeocarpus dentatus używali do barwienia włókien roślinnych na kolor czarny[4].
Drzewa i krzewy z liśćmi pojedynczymi, skrętoległymi lub naprzemianległymi o blaszce na brzegu zwykle ząbkowanej. Kwiaty średniej wielkości, szypułkowe. Działek kielicha od 4 do 9, płatków korony od 3 do 6, często na końcach postrzępionych. Pręciki u podstawy zbiegają się w pierścieniowaty twór. Zalążnia z 2 do 5 zalążkami. Owocem jest pestkowiec, torebka lub jagoda[1][4].
Jedna z rodzin rzędu szczawikowców, siostrzana dla kladu obejmującego rodziny Brunelliaceae i cefalotowate (Cephalotaceae)[1].
←bobniowate Connaraceae
szczawikowate Oxalidaceae
radziliszkowate Cunoniaceae
eleokarpowate Elaeocarpaceae
cefalotowate Cephalotaceae
Eleokarpowate, postrzępowate (Elaeocarpaceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 12 rodzajów z 605 gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i Południowej, na wyspach Oceanii, Japońskich, w Australii, w Azji południowo-wschodniej i na wyspach Oceanu Indyjskiego. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne (z rodzajów Aristotelia, Crinodendron i Elaeocarpus). Twarde i pomarszczone pestki niektórych gatunków wykorzystywane są w pracach snycerskich. We wschodnich Indiach spożywane są owoce gatunku Elaeocarpus floribundus. Na Nowej Zelandii tubylcy z korę Elaeocarpus dentatus używali do barwienia włókien roślinnych na kolor czarny.