Пацюк малий або пацюк полінезійський[1] (Rattus exulans) — вид тварин роду Пацюк (Rattus). Третій за поширенням вид пацюків у світі. Найменший представник роду пацюків.
В порівнянні з іншими видами щурів полінезійський пацюк має коротший тулуб, загострену мордочку, крупніші вуха і завжди коричневе забарвлення шерсті. Дорослі особини досягають довжини від 11,5 до 15 см від кінчика носа до хвоста; хвіст — тонкий, на його поверхні численні «кільця». Довжина хвоста приблизно дорівнює довжині тулуба. Вага полінезійського пацюка може коливатися від 40 до 80 грам.
Малий пацюк походить з Південно-Східної Азії, проте був інтродукований до багатьох островів Полінезії, Нової Зеландії, Фіджі та Гавайських островів. Поширений також на південно-японському острові Міяко. В Новій Зеландії пацюк з'явився приблизно в 1280, разом з переселенцями маорі.
Пацюк має здатність легко адаптуватися до різних типів навколишнього середовища, від лугів та лісів до населених людиною районів.
Пацюк може легко забиратися на дерева, де завжди знаходить собі щось їстівне. Переважно веде нічній спосіб життя, погано плаває.
Харчується в основному зернами — рисом і маїсом, а також цукровою тростиною, кокосовими горіхами, какао і ананасами.
Самка народжує 4 рази на рік, і приносить від 4 до 9 дитинчат.