Melanophryniscus atroluteus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.
W przeszłości uznawano go za podgatunek Melanophryniscus stelzneri atroluteus. Za gatunek uznali go w 1992 Klappenbach i Langone[1].
Ani morfologia, ani wydawane dźwięki nie pozwalają na rozróżnienie Melanophryniscus alipioi i Melanophryniscus stelzneri[1].
Zalicza się do eplosive breeders. Rozmnaża się intensywnie w nietrwałych zbiornikach, także w rowach[1].
Zasięg występowania gatunku jest następujący: Argentyna (prowincje Corrientes, Misiones, Santa Fé i Entre Rios), Brazylia (Rio Grande do Sul), Paragwaj (południe kraju), Urugwaj (Artigas, Cerro Largo, Paysandú, Rocha, Salto, Tacuarambó, Treinta y Tres)[1].
Żyje na wysokości od 0 do 1200 m nad poziomem morza[1].
Jego siedlisko to tereny trawiaste[1].
Radzi sobie w środowiskach zmienionych przez człowieka, o ile nie ma na nich miejsca intensywny wypas bydła[1].
Zwierzę spotyka się często w trakcie sezonu rozrodczego w Urugwaju i Argentynie. W Brazylii nie należy do gatunku często spotykanych, ale jego trend nie obniża się, podczas gdy w Paragwaju stanowi on rzadkość[1].
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przyznała w 2004 gatunkowi status gatunku najmniejszej troski (LC – Least Concern). Z zagrożeń wymienia plantacje sosny i eukaliptusa we wszystkich krajach jego występowania prócz Paragwaju. Zagrozić mu w przyszłości może odłów w celu trzymania w domach[1].
Zamieszkuje niewielki, niekiedy prywatne rejony chronione w Argentynie[1].
Melanophryniscus atroluteus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.
W przeszłości uznawano go za podgatunek Melanophryniscus stelzneri atroluteus. Za gatunek uznali go w 1992 Klappenbach i Langone.