dcsimg

Cryptocephalus schaefferi ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Cryptocephalus schaefferigatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae.

Gatunek ten po raz pierwszy został naukowo opisany w 1789 roku przez Franza von Paulę Schranka[1].

Chrząszcz o walcowatym ciele długości od 5 do 6,5 mm, u samicy krępym, a u samca smuklejszym. Długie, odstające i rzadkie owłosienie porasta wierzchnią stronę ciała. Spód ciała jest gęsto owłosiony i wyraźnie punktowany. Ubarwienie samca jest metalicznie czarnozielone, niebieskie lub granatowe z czarnymi odnóżami, czasem o czerwonobrunatnych goleniach. U samicy ubarwienie jest metalicznie granatowe lub czarnozielone z pomarańczowa plamą u szczytu pokryw oraz ciemnożółtymi odnóżami, czasem z brunatnymi lub czarniawymi udami. Przedni brzeg czoła ma skośne guzki ulokowane między nasadami cienkich i nitkowatych czułków. Silnie wypukłe przedplecze ma krawędzie przednią i boczne listewkowato obrzeżone. Pokrywy samicy są z tyłu wyraźnie rozszerzone. Odwłok samca ma na pierwszym segmencie wąski wyrostek palcowatego kształtu sięgający ku tyłowi poza połowę długości odwłoka. Narządy rozrodcze samca charakteryzuje mocno i tarczowato rozszerzone prącie o nieco zgrubiałym ku szczytowi wyrostku grzbietowym[2].

Owad termofilny, żyjący na drzewach i krzewach liściastych rosnących na stanowiskach nasłonecznionych[3]. Do jego roślin pokarmowych należą: jarząb pospolity, leszczyny, dąb szypułkowy i wierzba iwa[2]. W polskich warunkach klimatycznych owady dorosłe są aktywne w maju i czerwcu[2][3].

Gatunek palearktyczny, w Europie znany głównie z jej części południowej i południowo-wschodniej[1][2][3]. Dalej na wschód sięga do Cypru[1], Azji Mniejszej i zachodniej Syberii[2][3]. W Polsce jego współczesne występowanie nie jest pewne, gdyż ostatnio obserwowany był w XIX wieku[3].

Przypisy

  1. a b c Cryptocephalus (Protophysus) schaefferi Schrank, 1789. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-11].
  2. a b c d e Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  3. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.
lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL

Cryptocephalus schaefferi: Brief Summary ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Cryptocephalus schaefferi – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae.

Gatunek ten po raz pierwszy został naukowo opisany w 1789 roku przez Franza von Paulę Schranka.

Chrząszcz o walcowatym ciele długości od 5 do 6,5 mm, u samicy krępym, a u samca smuklejszym. Długie, odstające i rzadkie owłosienie porasta wierzchnią stronę ciała. Spód ciała jest gęsto owłosiony i wyraźnie punktowany. Ubarwienie samca jest metalicznie czarnozielone, niebieskie lub granatowe z czarnymi odnóżami, czasem o czerwonobrunatnych goleniach. U samicy ubarwienie jest metalicznie granatowe lub czarnozielone z pomarańczowa plamą u szczytu pokryw oraz ciemnożółtymi odnóżami, czasem z brunatnymi lub czarniawymi udami. Przedni brzeg czoła ma skośne guzki ulokowane między nasadami cienkich i nitkowatych czułków. Silnie wypukłe przedplecze ma krawędzie przednią i boczne listewkowato obrzeżone. Pokrywy samicy są z tyłu wyraźnie rozszerzone. Odwłok samca ma na pierwszym segmencie wąski wyrostek palcowatego kształtu sięgający ku tyłowi poza połowę długości odwłoka. Narządy rozrodcze samca charakteryzuje mocno i tarczowato rozszerzone prącie o nieco zgrubiałym ku szczytowi wyrostku grzbietowym.

Owad termofilny, żyjący na drzewach i krzewach liściastych rosnących na stanowiskach nasłonecznionych. Do jego roślin pokarmowych należą: jarząb pospolity, leszczyny, dąb szypułkowy i wierzba iwa. W polskich warunkach klimatycznych owady dorosłe są aktywne w maju i czerwcu.

Gatunek palearktyczny, w Europie znany głównie z jej części południowej i południowo-wschodniej. Dalej na wschód sięga do Cypru, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W Polsce jego współczesne występowanie nie jest pewne, gdyż ostatnio obserwowany był w XIX wieku.

lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL