Баран (Ovis) — рід ссавців ряду оленеподібних (Cerviformes) з підродини козлових (Caprinae) родини бикових (Bovidae). Включає п'ять видів, у тому числі муфлона, дикого предка вівці.
Барани досягають довжини від 1,2 до 1,8 м, хвіст довжиною від 7 до 15 см. Висота в плечах від 65 до 125 см, вага — від 20 до 200 кг, причому самці завжди значно масивніші самок. Забарвлення вовни варіює від білувато до темно-коричневого і навіть чорного кольору, нерідко трапляється зміна вовни. Самці навколо шиї часто носять своєрідну гриву, але на відміну від козлів не мають борідки. Роги є в обох статей, однак у самок вони дрібніші. Роги самців з віком починають закручуватися по спіралі і можуть досягати довжини 1 м.
Дикі барани зустрічаються в західній, центральній і північно-східній Азії, а також на заході Північної Америки. У Європі вони мешкали на Балканському півострові, але вимерли близько 3 тисячі років тому. Про походження існуючих на деяких середземноморських островах популяціях муфлонів ведуться суперечки, чи є вони справжніми дикими баранами або ж знову здичавілими домашніми тваринами. Більшість баранів мешкає в гірських місцевостях, однак є й такі, які живуть в пустелях, наприклад деякі популяції товсторогів.
Барани ведуть денний спосіб життя, проте в особливо спекотні дні віддаляються на відпочинок в тінисті місця і переносять пошук їжі на вечірній або нічний час. Самки і молодняк утворюють невеликі стада, які іноді об'єднуються в більш великі. Самці більшість часу живуть окремо від самок, ведучи або одиночний спосіб життя, або будучи частиною виключно чоловічої групи. Всередині такої групи існує сувора ієрархія, яка встановлюється в залежності від величини рогів або в прямих поєдинках. Барани — рослиноїдні тварини і харчуються головним чином травами.
Варто згадати, що систематика баранів через близьке споріднення порівняно розпливчаста і відрізняється в залежності від джерел. Види баранів розрізняються частково і за кількістю хромосом. У архара в диплоїдних клітинах по 56 хромосом, в той час як у більшості інших видів їх 54.
Молоді барани називаються ягнятами. Тривалість вагітності становить близько п'яти місяців. У середньому, барани досягають віку від 10 до 12 років.
Баран (Ovis) — рід ссавців ряду оленеподібних (Cerviformes) з підродини козлових (Caprinae) родини бикових (Bovidae). Включає п'ять видів, у тому числі муфлона, дикого предка вівці.