Szczecinkowiec rdzawy (Hymenochaete rubiginosa (Fr.) Lev.) – gatunek grzybów z rodziny szczeciniakowatych (Hymenochaetaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hymenochaete, Hymenochaetaceae, Hymenochaetales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1785 r. James Dickson nadając mu nazwę Helvella rubiginosa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1846 r. Joseph-Henri Léveillé, przenosząc go do rodzaju Hymenochaete[1].
Synonimów naukowych takson ten ma 16[2].
Nazwę polską podali Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1968 r[3]. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako pleśniak rdzawy, skórnik rdzawy, a W. Wojewoda w 2003 zaproponował nazwę szczeciniak rdzawy[4] (jest ona niespójna z aktualnym nazewnictwem naukowym w Index Fungorum).
Bardzo cienki, przyrośnięty do drzewa tylko środkową częścią, troszkę dzwonkowaty, odstający od podłoża na odległość do 2 cm, gęsto dachówkowaty; ciemny, czerwonobrązowy z wąskim czarnym pasem[5].
Czerwonobrązowa; gładka, z ostrymi szczecinkami na powierzchni widocznymi tylko przy dużym powiększeniu, przeważnie pokrywające dużą powierzchnię drewna i zrastające się kapelusikami; niektóre okazy nie mają brzegów kapelusza[5].
Ciemnobrązowy, łykowaty[5].
Poza Antarktydą występuje na wszystkich kontynentach, także na wielu wyspach[6]. W Polsce jest pospolity[4].
Rozwija się przeważnie na pniakach lub pniach obumarłych dębów lub kasztanach jadalnych[5].
Szczecinkowiec rdzawy (Hymenochaete rubiginosa (Fr.) Lev.) – gatunek grzybów z rodziny szczeciniakowatych (Hymenochaetaceae).