dcsimg

Amada tříbarvá ( Cech )

fornì da wikipedia CZ

Amada tříbarvá též amadina tříbarvá (Erythrura trichroa) je druh drobného ptáka z rodu amada (Erythrura). Obývá severní část Austrálie a Oceánie a jedná se o druh běžně chovaný v zajetí, první dovoz do Evropy, konkrétně do Anglie, se uskutečnil roku 1980.[2] Přestože se amady tříbarvé vyskytují hlavně na území Austrálie a Oceánie, pravděpodobně pocházejí z Asie.[3] Bývají často zaměňovány s amadami papuánskými (Erythrura papuana).[4]

Výskyt a status

 src=
Sameček

Areál výskytu amady tříbarvé zahrnuje Celebes, Moluky, Novou Guineu, Austrálii, konkrétně Yorský poloostrov, Nové Irsko, Novou Británii, Bismarckovo souostroví a Šalamounovy ostrovy. Celkem se jejich globální rozsah odhaduje na 10 000 000 km2. Obývají okraje deštných lesů v převážně vyšších polohách; od 800 do 2 400 m. n. m. Jejich nalezení je poměrně těžké, jelikož většinu života tráví schované vysoko v korunách stromů. Žijí v blízkosti vody a s oblibou se v ní potápějí.

Druh amada tříbarvá má stabilní a rozsáhlé populace, kterým nehrozí, mimo pytláctví, příliš nebezpečí, i proto jim IUCN přiřazuje status málo dotčený (LC).

Popis

Amady tříbarvé jsou 12 až 13 cm velcí pěvci z čeledi astrildovitých. Přestože to nejsou příliš pestře zbarvení ptáci, mezi chovateli okrasného ptactva jsou pro svoji nenáročnost oblíbení. Samičky i samečci jsou zbarveni téměř stejně, jen s tím rozdílem, že u samiček vidíme méně syté barvy, než u jejich protějšků. Jsou to zeleně zbarvení ptáci, u nichž je nejvýraznější modře zbarvená oblast na hlavě. Ocasní pera jsou světle oranžová až béžová, zobák šedivý, nohy oranžové, podobně jako ocasní peří. Mláďata jsou jednolitě zelená jen s několika nevýraznými modrými pery na hlavě. Ve čtyřech měsících již mláďata vypadají jako dospělí.

Amady tříbarvé žijí v párech nebo malých skupinkách. Živí se drobnými semeny, mladými listy některých druhů stromů, zralé ovoce a menším hmyzem. V době hnízdění si sameček a samička společně postaví hnízdo vakovitého tvaru s malým bočním vchodem, kam pak samička naklade 3 až 5 čistě bílých vajec. Následně vejce inkubují střídavě oba rodiče asi po dobu 12 až 15 dnů. Mláďata se líhnout úplně holá, jen se svítivě modrými papilami u kořene zobáku, které jim zůstávají ještě po dobu několika dní po opuštění hnízda. To opouštějí 21 až 23 dní od vylíhnutí.

Chov v zajetí

Amady tříbarvé jsou mezi chovateli, i těmi českými, oblíbené. Jsou to nenároční voliéroví ptáci, kteří potřebují voliéru větších rozměrů a jako krmení jim postačí směs různých druhů pros a lesklice. Moučné červy nebo muší larvy je vhodné podávat jen v malém množství.[2] V současné době lze mezi chovateli okrasného ptactva pozorovat pouze jedinou skutečnou mutaci; lutino.[2] Takoví ptáci mají červené oči, a veškerá zelená barva je nahrazena barvou žlutou, stejně tak bílá nahrazuje modrou. U zbarvení mořská zeleň se pravděpodobně jedná jen o modifikaci, nikoliv mutaci.[2] Existují i jedinci se zbarvením straka, ti jsou žluto zeleně strakatí.[2]

Taxonomie

Druh amada tříbarvá byl poprvé popsán ornitologem Heinrichem von Kittlitzem v roce 1835. Tvoří jedenáct poddruhů (avšak některé zdroje uvádí pouze deset). Jsou to tyto: Erythrura trichroa clara, Erythrura trichroa cyanofrons, Erythrura trichroa eichhorni, Erythrura trichroa macgillivrayi, Erythrura trichroa modesta, Erythrura trichroa pelewensis, Erythrura trichroa pinaiae, Erythrura trichroa sanfordi, Erythrura trichroa sigillifer, Erythrura trichroa trichroa a Erythrura trichroa woodfordi.

Jednotlivé poddruhy se liší, spíše než zbarvením, především místem výskytu. Erythrura trichroa cyanofrons[5] obývá Vanuatu a ostrovy Loyauté v Nové Kaledonii, zatím co Erythrura trichroa pelewensis mimo Palauské souostroví nenajdeme. Erythrura trichroa sigilifera žije na Nové Guineji, ostrovech Tombara (Nové Irsko), Birara (Nová Británie), na D'Entrecasteauxových ostrovech a mimo jiné i na Yorském poloostrově. Nominátní poddruh Erythrura trichroa trichroa zase obývá pouze mikronéský ostrov Kusaie.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c d e SVOBODA, Richard. Seriál o amadách: Amada tříbarvá [online]. Fauna, 2010-01-01 [cit. 2016-03-08]. Dostupné online.
  3. Antonio Arnaiz-Villena, Valentin Ruiz-del-Valle, Pablo Gomez-Prieto, Raquel Reguera, Carlos Parga-Lozano and Ignacio Serrano-Vela. Estrildinae Finches (Aves, Passeriformes) from Africa, South Asia and Australia: a Molecular Phylogeographic Study [online]. 2009-05-05 [cit. 2016-08-03]. Dostupné online.
  4. VÍT, Rudolf. Amada tříbarvá - amada papuánská? - Jak to vlastně je? [online]. Fauna, 2010-01-01 [cit. 2016-03-08]. Dostupné online.
  5. BioLib.cz – Erythrura trichroa cyanofrons [online]. BioLib.cz. Dostupné online.

Literatura

  • PALKOVIČ, Lubomír. Společný chov amad tříbarvých v tropickém skleníku. Fauna. Roč. 2016, čís. 3, s. 6, 7, 8.

Externí odkazy

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Amada tříbarvá: Brief Summary ( Cech )

fornì da wikipedia CZ

Amada tříbarvá též amadina tříbarvá (Erythrura trichroa) je druh drobného ptáka z rodu amada (Erythrura). Obývá severní část Austrálie a Oceánie a jedná se o druh běžně chovaný v zajetí, první dovoz do Evropy, konkrétně do Anglie, se uskutečnil roku 1980. Přestože se amady tříbarvé vyskytují hlavně na území Austrálie a Oceánie, pravděpodobně pocházejí z Asie. Bývají často zaměňovány s amadami papuánskými (Erythrura papuana).

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ