dcsimg

Gervuogė ( lituan )

fornì da wikipedia LT

Gervuogė (lot. Rubus subgen. Rubus) – erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų pogentė, priklausanti gervuogių (Rubus) genčiai. Stiebai dvimečiai, briaunoti, statūs arba šliaužiantys, dygliuoti. Lapai trilapiai arba pirštuotai penkialapiai. Žiedai dvilyčiai, retai vienalyčiai, sutelkti kekiškuose žiedynuose. Vaisiai juodi, tamsiai purpuriniai, suaugę su žiedsosčiu, prinokę nukrenta drauge su juo.

Gervuogių vaisius – sutelktinis, sudarytas iš smulkių, sultingų kaulavaisių. Vaisiuose yra apie 87,3 % vandens, 6,4 % sausų tirpių medžiagų, 21,4 mg askorbo rūgšties, 2,8 % cukrų.

Pogentė skirstoma į 12 skyrių. Gervuogių pogentę tiria atskira mokslo šaka – batologija.

Lietuvoje auga šios rūšys:

Vikiteka

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia LT

Gervuogė (gentis) ( lituan )

fornì da wikipedia LT

Gervuogė, avietė (lot. Rubus) – erškėčiažiedžių (Rosidae) poklasio erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų gentis.

Priklauso žinomos uogos – gervuogės, avietės, tekšės, katuogės. Šakelės spygliuotos kaip rožių. Žiedai susitelkę kekėmis, šluotelėmis arba pavieniai lapų pažastyse ar stiebų viršūnėse. Vaisius sutelktinis, sudarytas iš smulkių, sultingų raudonų, geltonų, mėlynų arba juodų kaulavaisių, kurie dažnai suauga savo pamatais ir su žiedsosčiu.

Gentyje yra daug rūšių, kadangi atskiros rūšys lengvai tarpusavyje kryžminasi ir duoda vaisingus ir lokaliai paplitusius palikuonis. Dauguma rūšių paplitusios Šiaurės pusrutulio vidutinio ir šalto klimato juostose. Kai kurios rūšys auga Afrikoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje.

Lietuvoje savaime auga ir auginamos šios rūšys:

Vikiteka

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia LT