dcsimg

Drosophila busckii ( Polish )

provided by wikipedia POL

Drosophila busckiigatunek muchówki z rodziny wywilżnowatych i podrodziny Drosophilinae.

Gatunek ten opisany został w 1901 roku przez D.W. Cocquilletta[1].

Muchówka o ciele długości od 2 do 2,5 mm. Na głowie para szczecinek orbitalnych skierowanych w tył jest znacznie cieńsza niż ich para skierowana w przód. Czułki mają człon trzeci krótko owłosiony i nie dłuższy niż dwukrotność długości członu drugiego. Tułów ma matowo żółte śródplecze z trzema ciemnobrązowymi pasami podłużnymi, z których środkowy rozwidla się z tyłu. Chetotaksję tułowia cechuje 6–8 przedszwowych rzędów szczecinek środkowych grzbietu w przedniej części śródplecza, w których wszystkie szczecinki są tak samo krótkie oraz spośród trzech górnych par szczecinek sternopleuralnych przednia najkrótsza, a tylna najdłuższa. Użyłkowanie skrzydła odznacza się żyłką subkostalną bez sierpowatego zakrzywienia za żyłką barkową, tylną komórką bazalną zlaną z komórką dyskoidalną oraz wierzchołkowym odcinkiem żyłki medialnej M1+2 nie dłuższym niż trzykrotność odcinka tej żyłki między żyłkami poprzecznymi przednią i tylną. Tylko tylna para odnóży ma szczecinki przedwierzchołkowe na goleniach. Jasnożółty odwłok ma czarne, piłkowane i przerywane pośrodku przepaski na tylnych krawędziach tergitów[2].

Larwy przechodzą rozwój w grzybach oraz gnijących warzywach i owocach[2].

Gatunek kosmopolityczny[1], w zimniejszych rejonach synantropijny[2].

Przypisy

  1. a b Drosophila busckii. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-07-01].
  2. a b c A.A. Shtakelberg: Family Drosophilidae. W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Drosophila busckii: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Drosophila busckii – gatunek muchówki z rodziny wywilżnowatych i podrodziny Drosophilinae.

Gatunek ten opisany został w 1901 roku przez D.W. Cocquilletta.

Muchówka o ciele długości od 2 do 2,5 mm. Na głowie para szczecinek orbitalnych skierowanych w tył jest znacznie cieńsza niż ich para skierowana w przód. Czułki mają człon trzeci krótko owłosiony i nie dłuższy niż dwukrotność długości członu drugiego. Tułów ma matowo żółte śródplecze z trzema ciemnobrązowymi pasami podłużnymi, z których środkowy rozwidla się z tyłu. Chetotaksję tułowia cechuje 6–8 przedszwowych rzędów szczecinek środkowych grzbietu w przedniej części śródplecza, w których wszystkie szczecinki są tak samo krótkie oraz spośród trzech górnych par szczecinek sternopleuralnych przednia najkrótsza, a tylna najdłuższa. Użyłkowanie skrzydła odznacza się żyłką subkostalną bez sierpowatego zakrzywienia za żyłką barkową, tylną komórką bazalną zlaną z komórką dyskoidalną oraz wierzchołkowym odcinkiem żyłki medialnej M1+2 nie dłuższym niż trzykrotność odcinka tej żyłki między żyłkami poprzecznymi przednią i tylną. Tylko tylna para odnóży ma szczecinki przedwierzchołkowe na goleniach. Jasnożółty odwłok ma czarne, piłkowane i przerywane pośrodku przepaski na tylnych krawędziach tergitów.

Larwy przechodzą rozwój w grzybach oraz gnijących warzywach i owocach.

Gatunek kosmopolityczny, w zimniejszych rejonach synantropijny.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL