dcsimg

Цвіркун польовий ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Морфологія

Тіло самця завдовжки 20—28 мм (іноді до 32 мм), самицi 25 - 40 мм, довжина яйцеклада в самиці 11—14 мм. Голова велика куляста, ширша за передньоспинку. Вусики дещо довшi за тулуб. Надкрила трохи коротшi за черевце, у самців наявний звуковий апарат, що утворений видозміненими жилками. Заднi крила можуть бути коротшими за надкрила й тодi повнiстю схованi пiд ними, а iнодi (рідше) значно довшi за надкрила й виглядають з-пiд них у виглядi двох гострих пiк (бо складаються повздовж багаторазово у виглядi вiяла). Проте навiть особини з довгими крилами не здатнi до польоту, оскiльки досить важкi. Забарвлення тулуба чорне, з матовим блиском, стегна заднiх кiнцiвок червонуватi, надкрила зазвичай так само чорнi, як i тiло (проте в деяких популяцiях бувають особини з жовтувато-коричневими надкрилами), зазвичай біля основи мають оранжеві або жовтi плями. У самок крила можуть бути сіруватими.

Поширення

Цей вид відомий в Центральній та Південній Європі, Малій та Західній Азії, Північній Африці. В Україні живе по всій території, утворює кілька географічних рас, що відрізняються розміром та забарвленням надкрил (у Степу та Лісостепу особини дещо більші та з чорними надкрилами, на Поліссі, в Карпатах та деяких районах Степу живуть дещо дрібніші особини, з жовтими боками надкрил, у деяких з них надкрила жовто-коричневі).

Екологія

Приємне цвіркання цього виду можна почути в травні — червні на піщаних пагорбах, по узліссях, цiлинних степах, на межах полiв та городiв, у свiтлих садах, виноградниках, степових сонячних схилах і сухих луках. Звук дуже голосний, надзвичайно мелодійний та дзвінкий, нагадує цвірінькання птаха. Цвiрчати починають з 15 години дня, як пiд спекотним сонцем, так i в похмуру погоду, аби не було дощу. З настанням темряви звуки стають ще голоснiшими, й особливо сильно лунають уночi (тривають до 3 - 4 години ранку). Самець, що співає, сидить біля входу в нірку. Якщо його потривожити, він одразу блискавично забігає до неї. Звуковий апарат є лише в самців. Комахи здатнi дуже швидко бiгати, у той же час стрибають важко й недалеко, не лiтають. Живуть у похилих нірках 8—10 см завдовжки (часом до 33 см). Всеїдні, проте в природі живляться переважно рослинною їжею, але бійки між самцями часто закінчуються тим, що переможець з'їдає переможеного. Самиця відкладає до 600 яєць, занурюючи яйцеклад у землю. Личинки з'являються через 25—35 днів, вони дуже нагадують за формою й забарвленням дорослих комах у мініатюрі, лише позбавлені крил. Протягом першого року життя вони линяють 3—4 рази, а в травнi - на початку літа наступного року, після останньої линьки, стають дорослими.

Джерела

  • Василь Козак Комахи України. — Підручники і посібники, 2010
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK