dcsimg

Thorichthys maculipinnis ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Para pielęgnic Thorichthys maculipinnis pilnująca kilkudniowego narybku

Thorichthys maculipinnis[1][2] nazywana pielęgnicą Elliota[potrzebny przypis] – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Występuje w meksykańskich rzekach Río Papaloapan i Rio de las Mariposas, hodowana w akwariach. Gatunek typowy rodzaju Thorichthys[1].

Zalecane warunki w akwarium Wielkość zbiornika obszerny, minimum 80 cm długości[3] Temperatura wody 18–27 °C[3] Twardość wody do 15°n[3]
Skala pH 7,0–7,8[3] Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka:

Gatunek ten jest często opisywany pod synonimem Thorichthys ellioti[3][4][5].

Opis i rozmnażanie:

Pochodzi z Meksyku, osiąga długość do ok. 15 cm[5], w akwariach do 14 cm[3]. Gatunek spokojny, raczej nieagresywny wobec innych ryb; wyjątkiem jest okres tarła, kiedy to para zaciekle broni ikry i narybku. W tym czasie tarlaki przeganiają wszystkie ryby i kopią dołki (rośliny powinny być dobrze ukorzenione bądź obłożone kamieniami). Nie należy trzymać ich ze stosunkowo małymi rybami, ponieważ w czasie tarła mogą one stracić życie. Samica składa na płaskich kamieniach bądź korzeniach ikrę w liczbie od 150 do 450 sztuk, której pilnuje wspólnie z samcem. Po kilku dniach (48–72 h) wylęgają się larwy, które przenoszone są przez rodziców do wcześniej wykopanych dołków. Po upływie kolejnych 48 h młody narybek zaczyna wypływać z dołków i zajmuje coraz większą powierzchnię akwarium. Rodzice pilnują młodych do momentu osiągnięcia przez nich samodzielności.

Dymorfizm płciowy:

Samica ma charakterystyczną plamkę („pawie oczko”) na płetwie grzbietowej i jest nieco mniejsza od samca.

Samiec ma dłuższą płetwę grzbietową i odbytową oraz bardziej wyraziste ubarwienie, w szczególności w czasie tarła.

Przypisy

  1. a b Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (7 June 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 9 czerwca 2012].
  2. Thorichthys maculipinnis - Cichlid Room Companion, www.cichlidae.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  3. a b c d e f Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Przekład: Henryk Garbarczyk i Eligiusz Nowakowski. Warszawa: Delta W-Z, 2000, s. 198. ISBN 83-7175-260-1.
  4. Thorichthys ellioti, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 9 czerwca 2012]
  5. a b Thorichthys ellioti. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 9 czerwca 2012]
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Thorichthys maculipinnis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Systematyka:

Gatunek ten jest często opisywany pod synonimem Thorichthys ellioti.

Opis i rozmnażanie:

Pochodzi z Meksyku, osiąga długość do ok. 15 cm, w akwariach do 14 cm. Gatunek spokojny, raczej nieagresywny wobec innych ryb; wyjątkiem jest okres tarła, kiedy to para zaciekle broni ikry i narybku. W tym czasie tarlaki przeganiają wszystkie ryby i kopią dołki (rośliny powinny być dobrze ukorzenione bądź obłożone kamieniami). Nie należy trzymać ich ze stosunkowo małymi rybami, ponieważ w czasie tarła mogą one stracić życie. Samica składa na płaskich kamieniach bądź korzeniach ikrę w liczbie od 150 do 450 sztuk, której pilnuje wspólnie z samcem. Po kilku dniach (48–72 h) wylęgają się larwy, które przenoszone są przez rodziców do wcześniej wykopanych dołków. Po upływie kolejnych 48 h młody narybek zaczyna wypływać z dołków i zajmuje coraz większą powierzchnię akwarium. Rodzice pilnują młodych do momentu osiągnięcia przez nich samodzielności.

Dymorfizm płciowy:

Samica ma charakterystyczną plamkę („pawie oczko”) na płetwie grzbietowej i jest nieco mniejsza od samca.

Samiec ma dłuższą płetwę grzbietową i odbytową oraz bardziej wyraziste ubarwienie, w szczególności w czasie tarła.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL