Selerowce (Apiales Lindl.) – rząd roślin nasiennych, stanowiący jedną z linii rozwojowych astrowych (asterids). Należy tutaj 7 rodzin o dobrze poznanych i dowiedzionych relacjach filogenetycznych (pewnym wyjątkiem jest bazalna rodzina Pennantiaceae w niektórych analizach wykazująca bliskie związki z astrowcami Asterales). W obrębie rodzin wyróżnia się w sumie 493 rodzajów i blisko 5,5 tys. gatunków tj. około 2,4% gatunków wszystkich dwuliściennych właściwych (eudicots)[1]. Wiek grupy koronnej selerowców obliczany jest przez różnych autorów na na ok. 80-117 milionów lat[1].
Należące tu rodziny stanowią takson monofiletyczny, przy czym wątpliwości nie ma co do wszystkich z wyjątkiem bazalnej rodziny Pennantiaceae. Z niektórych analiz molekularnych plastydowego DNA wynika, że może być ona spokrewniona z astrowcami Asterales. W relacjach filogenetycznych rodziny nie zachodzą istotne zmiany w kolejnych wersjach systemów APG[1].
Wraz z m.in. rzędami ostrokrzewowców Aquifoliales, astrowców Asterales i szczeciowców Dipsacales tworzy grupę euasterids II w obrębie kladu astrowych (asterids) należącego do dwuliściennych właściwych (eudicots).
←dereniowce Cornales
wrzosowce Ericales
gariowce Garryales
goryczkowce Gentianales
psiankowce Solanales
ogórecznikowce Boraginales
jasnotowce Lamiales
ostrokrzewowce Aquifoliales
astrowce Asterales
twardziczkowce Escalloniales
selerowce Apiales
szczeciowce Dipsacales
Araliaceae – araliowate
Apiaceae – selerowate
Rząd nie wyróżniony. Zaliczane tu obecnie rodziny umieszczone były w rzędach: araliowców (Araliales), dereniowców Cornales, Pittosporales i Torricelliales.
Gromada okrytonasienne Magnoliophyta Cronquist, klasa dwuliścienne Magnoliopsida, podklasa Rosidae, rząd selerowce Apiales z dwiema rodzinami: selerowate Apiaceae i araliowate Araliaceae.
Selerowce (Apiales Lindl.) – rząd roślin nasiennych, stanowiący jedną z linii rozwojowych astrowych (asterids). Należy tutaj 7 rodzin o dobrze poznanych i dowiedzionych relacjach filogenetycznych (pewnym wyjątkiem jest bazalna rodzina Pennantiaceae w niektórych analizach wykazująca bliskie związki z astrowcami Asterales). W obrębie rodzin wyróżnia się w sumie 493 rodzajów i blisko 5,5 tys. gatunków tj. około 2,4% gatunków wszystkich dwuliściennych właściwych (eudicots). Wiek grupy koronnej selerowców obliczany jest przez różnych autorów na na ok. 80-117 milionów lat.