dcsimg

Medon piceus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Medon piceusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Gatunek ten został opisany w 1858 roku przez Ernsta Gustava Kraatza jako Lithocharis piceus[1].

Chrząszcz o ciele długości od 4 do 4,5 mm, ubarwiony rdzawobrunatno z ciemniejszą głową oraz żółtordzawymi: czułkami, aparatem gębowym, odnóżami i tylnymi brzegami tergitów odwłoka. Wierzch głowy i przedplecza, z wyjątkiem gładkich linii środkowych na obu tych częściach ciała, są pośrodku gęsto, pępkowato punktowane. Punkty na przedpleczu są duże i głębokie. Warga górna ma przednią krawędź z dwoma małymi ząbkami i niegłębokim wgłębieniem między nimi. Odnóża tylnej pary mają stopy znacznie krótsze niż golenie. Punktowanie odwłoka jest gęste i delikatne. Odwłok samca ma piąty sternit o tylnym brzegu z płytkim, szerokim, łukowatym wcięciem, a szósty sternit z tylną krawędzią wciętą trójkątnie[2].

Owad znany z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Włoch, Malty, Polski i Czech[1]. Zasiedla torfowiska i widne lasy. Bytuje wśród torfowców, pod rozłogami wrzosów i w ściółce[3][2].

Przypisy

  1. a b Medon piceus. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-02].
  2. a b Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 c Kusakowate - Staphylinidae: Kiepurki - Euaesthetinae, Żarlinki - Paederinae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1965.
  3. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Staphylinidae część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (6), 1979.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Medon piceus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Medon piceus – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Gatunek ten został opisany w 1858 roku przez Ernsta Gustava Kraatza jako Lithocharis piceus.

Chrząszcz o ciele długości od 4 do 4,5 mm, ubarwiony rdzawobrunatno z ciemniejszą głową oraz żółtordzawymi: czułkami, aparatem gębowym, odnóżami i tylnymi brzegami tergitów odwłoka. Wierzch głowy i przedplecza, z wyjątkiem gładkich linii środkowych na obu tych częściach ciała, są pośrodku gęsto, pępkowato punktowane. Punkty na przedpleczu są duże i głębokie. Warga górna ma przednią krawędź z dwoma małymi ząbkami i niegłębokim wgłębieniem między nimi. Odnóża tylnej pary mają stopy znacznie krótsze niż golenie. Punktowanie odwłoka jest gęste i delikatne. Odwłok samca ma piąty sternit o tylnym brzegu z płytkim, szerokim, łukowatym wcięciem, a szósty sternit z tylną krawędzią wciętą trójkątnie.

Owad znany z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Włoch, Malty, Polski i Czech. Zasiedla torfowiska i widne lasy. Bytuje wśród torfowców, pod rozłogami wrzosów i w ściółce.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL