dcsimg

Лисиця тибетська ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Зовнішній вигляд

Тибетська лисиця - один з найменших лисячих різновидів. Зуби добре розвинені з надзвичайно довгими іклами, більшими ніж у всіх інших лисиць. Тіло лисиць вкрито товстим, м'яким хутром, з добре розвинутим щільним нижнім підшерстям, який добре захищає їх від сильних вітрів. Колір з боків змінюється від іржаво-коричневого зверху до сірого до низу, що створює ілюзію смуги з боків тварини. Горло, черевна область, смужка від горла до черева і кінчик хвоста білого кольору.

Довжина тіла дорослої лисиці від 60 до 70 см. Хвіст завдовжки від 30 до 45 см.

Вага дорослої особини від 4 до 5.5 кілограмів[3]

У клітині міститься 36 хромосом.

Поширення

Тибетська лисиця живе в степах і напівпустелях Тибетського плато. Також зустрічається в Непалі на північ від Гімалаїв, на північному заході Індії, в ряді провінцій Китаю, що межують з Тибетської автономною областю. У 2008 році дослідники спостерігали тибетських лисиць на гірських рівнинах на висоті до 5 200 метрів над рівнем моря. Але, лисиці практично не зустрічаються в місцях, де відсутні пискухи, які є їх основною їжею[4].

Спосіб життя

 src=
малюнок тибетської лисиці з монографії про псових 1890 року

Тибетські лисиці живуть у викопаних лігвах або норах під скелями або в щілинах груд валунів і ведуть досить потайний спосіб життя, про який мало що відомо. Ці тварини полюють попарно (самець і самка) і ділять всю спійману видобуток зі своїм партнером. Вони мають тонкий слух, що дозволяє здалеку знаходити їх улюблену їжу - пискуху. Запах використовується, щоб орієнтуватися на своїй території, але відомо, що тибетські лисиці активно не захищають свою ділянку від інших пар. У цілому територіальність виражена слабо, було знайдено багато пар тварин, що живуть по сусідству і полюють на загальних землях.

Більшість дослідників оцінюють тривалість життя тибетської лисиці при ідеальних умовах - 8-10 років. Проте в природі більшість лис гине з природних причин до п'ятирічного віку.

Харчування

Основа раціону тибетських лисиць - пискуха. Крім того, вони їдять інших гризунів, зайців, кролів, а також дрібних птахів, що гніздяться на землі і їх яйця. Може харчуватися падлом.

Розмноження

Спаровування відбувається в грудні, пологи у лютому. Пари утворюються в кінці першого року життя і надалі зберігаються на все життя: живуть і виховують потомство разом. Вагітність триває 50-60 днів. Через те, що після пологів самка довго не покидає лігва і протягом деяких тижнів після народження далеко від нього не відходить, все це ускладнює точне визначення тривалості періоду вагітності. У лігві народжується 2-4 голих, сліпих цуценят, кожен вагою 60-120 гр. Молодь не з'являється з лігва протягом кількох тижнів після народження, поки не підросте. Точний час харчування молоком невідомо.

Цікаві факти

  • Морда тибетської лисиці здається квадратною за рахунок густого хутра навколо шиї.
  • До 2006 року тибетських лисиць ніколи не знімали на відео з причини їх природної обережності, а також через важкодоступність місць де вони мешкають. Вперше це вдалося зробити знімальній групі BBC. Широка аудиторія змогла побачити тибетську лисицю в живій природі у документальному фільмі "Планета Земля" (Серія 7 - "Великі рівнини" ( "Great Plains")). [5].

Посилання

Примітки

  1. Шаблон:MSW3 Wozencraft
  2. Schaller, G.B., Ginsberg, J.R. & Harris, R. (2008). Vulpes ferrilata. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 22 March 2009. Database entry includes justification for why this species is of least concern
  3. Harris, R.B., Z.H. Wang, J.K. Zhou, and Q.X. Liu (2008). Notes on biology of the Tibetan fox (Vulpes ferrilata). Canid News 11: 1–7.
  4. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/23061/0
  5. http://www.theanimalfiles.com/mammals/carnivores/fox_tibetan_sand.html
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK