dcsimg

Phytophthora cinnamomi ( Polish )

provided by wikipedia POL

Phytophthora cinnamomi Rands – gatunek organizmów należący do grzybopodobnych lęgniowców[1]. Organizm mikroskopijny, saprotrof i pasożyt atakujący liczne gatunki roślin i wywołujący u nich chorobę zwaną fytoftorozą[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Phytophthora, Peronosporaceae, Peronosporales, Peronosporidae, Peronosporea, Incertae sedis, Oomycota, Chromista[1].

Synonim[3]:

  • Phytophthora cinnamomi Rands 1922 var. cinnamomi
  • Phytophthora cinnamomi var. parvispora Kröber & Marwitz 1993
  • Phytophthora cinnamomi var. robiniae H.H. Ho 2002

Morfologia

Na pożywce PDA tworzy białe kolonie o charakterystycznym kształcie kwiatu róży lub kamelii. Najlepiej rozwija się w temperaturze 24–28 °C, przestaje rosnąć w temperaturze poniżej 5–6 °C i powyżej 32–34 °C. Strzępki o szerokości 15–13 μm z wyraźnymi zgrubieniami w kształcie guzków. Zgrubienia te występują na całej długości strzępek. Zoosporangia tworzą się zarówno przez proliferację wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Nie posiadają brodawek i zdolności do opadania. Mają kształt jajowaty, elipsoidalny lub odwrotnie gruszkowaty i wymiary 7–14 × 20–63 μm[2].

Gatunek heterotaliczny. Kuliste lęgnie o gładkich ścianach i często zwężonej podstawie. Barwa od bezbarwnej do żółtobrązowej, wymiary 21–58 μm. Plemnie okołolęgniowe o wymiarach 19–21 × 16–17 μm. Oospory kuliste, w lęgni ułożone symetrycznie. Mają średnicę 19–54 μm. Kuliste chlamydospory mają średnicę 31–50 μm i wyrastają nie tylko na końcach strzępek, ale także na całej ich długości. Bardzo często powstają grupami podobnymi do kiści winogron[2].

Występowanie

Jest rozprzestrzeniony na całym świecie. Atakuje bardzo liczne gatunki roślin, pod tym względem jest gatunkiem najbardziej polifagicznym w obrębie rodzaju Phytophthora. Opisano już ponad tysiąc gatunków roślin, na których pasożytuje. W strefie klimatu umiarkowanego atakuje niemal wszystkie drzewa liściaste, wywołując u nich chorobę o nazwie fytoftoroza drzew[4].

Przebywa w glebie i na martwych resztkach organicznych porażonych roślin w postaci grzybni, zoospor lub chlamydospor. Grzybnia Phytophthora cinnamomi może w wilgotnej glebie przetrwać nawet 6 lat, chlamydospory mogą przetrwać również do 6 lat i to w glebie suchej lub w martwych tkankach roślin, zoospory około 6 tygodni. Chlamydospory tworzą się w glebie, żwirze lub tkankach roślinnych podczas okresów suchych, kiełkują i rozwijają się w obecności wody i składników pokarmowych[4].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-05-28].
  2. a b c red. Leszek B. Orlikowski, Tomasz Oszaka. Fytoftorozy w szkółkach i drzewostanach leśnych. Klucz do oznaczania Phytophthora. Wydano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Warszawa 2009 ​ISBN 978-83-61633-09-9
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2017-05-28].
  4. a b Phytophthora cinnamomi. [dostęp 2017-05-28].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Phytophthora cinnamomi: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Phytophthora cinnamomi Rands – gatunek organizmów należący do grzybopodobnych lęgniowców. Organizm mikroskopijny, saprotrof i pasożyt atakujący liczne gatunki roślin i wywołujący u nich chorobę zwaną fytoftorozą.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL