dcsimg

Krogulec prążkowany ( Polish )

provided by wikipedia POL

Krogulec prążkowany (accipiter madagascariensis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Jego głowa, grzbiet i zewnętrzna strona skrzydeł są ciemnobrązowe, policzki, pokrywy uszne i boczne fragmenty szyi ciemnoszare, broda i gardło białe, klatka piersiowa, brzuch i uda białe w ciemnobrązowe pasy, pokrywy podogonowe białe. lotki i pokrywy skrzydłowe są ciemnobrązowe, pokrywy podskrzydłowe białe w ciemnobrązowe paski, dziób czarny, woskówka i nogi żółte[3]. Osobniki tego gatunku osiągają długość 34-40 cm[4].

Krogulce prążkowane żyją lasach pierwotnych na wysokościach od 0 do 1500 m n.p.m. Są endemiczne dla Madagaskaru. Żywią się głównie małymi ptakami, owadami, gadami, żabami i gryzoniami. Poluje na ziemi i w powietrzu[5].

Gniazdo znajduje się na wysokości 20-28 m nad ziemią, ma ok. 50 cm średnicy i 25-60 cm głębokości. Samica składa 1-4 białych jaj z szarymi bądź brązowymi elementami. Inkubacja trwa ok. 35 dni. W tym czasie samiec poluje, a samica wysiaduje jaja. Młode po raz pierwszy opuszczają gniazdo w 36-39 dniu życia, a w 60-69 dniu uzyskują niezależność od rodziców[3].

Przypisy

  1. accipiter madagascariensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. accipiter madagascariensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Roger Safford, Frank Hawkins: The Birds of Africa: Volume VIII: The Malagasy Region: Madagascar, Seychelles, Comoros, Mascarenes. A&C Black, 2013. ISBN 978-1-4081-9049-4.
  4. Ian Sinclair, Olivier Langrand: Bird of the Indian Ocean Islands. Struik, 2003. ISBN 978-1-86872-956-2.
  5. Accipiter brachyurus w bazie The Peregrine Fund (ang.). [dostęp 2014-08-01].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Krogulec prążkowany: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Krogulec prążkowany (accipiter madagascariensis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Jego głowa, grzbiet i zewnętrzna strona skrzydeł są ciemnobrązowe, policzki, pokrywy uszne i boczne fragmenty szyi ciemnoszare, broda i gardło białe, klatka piersiowa, brzuch i uda białe w ciemnobrązowe pasy, pokrywy podogonowe białe. lotki i pokrywy skrzydłowe są ciemnobrązowe, pokrywy podskrzydłowe białe w ciemnobrązowe paski, dziób czarny, woskówka i nogi żółte. Osobniki tego gatunku osiągają długość 34-40 cm.

Krogulce prążkowane żyją lasach pierwotnych na wysokościach od 0 do 1500 m n.p.m. Są endemiczne dla Madagaskaru. Żywią się głównie małymi ptakami, owadami, gadami, żabami i gryzoniami. Poluje na ziemi i w powietrzu.

Gniazdo znajduje się na wysokości 20-28 m nad ziemią, ma ok. 50 cm średnicy i 25-60 cm głębokości. Samica składa 1-4 białych jaj z szarymi bądź brązowymi elementami. Inkubacja trwa ok. 35 dni. W tym czasie samiec poluje, a samica wysiaduje jaja. Młode po raz pierwszy opuszczają gniazdo w 36-39 dniu życia, a w 60-69 dniu uzyskują niezależność od rodziców.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL