Twardzioszek żółtobrązowy (Marasmius torquescens Quél.) – gatunek grzybów należący do rodziny twardzioszkowatych (Marasmiaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Marasmius, Marasmiaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r[3]. W niektórych atlasach grzybów gatunek ten opisywany był jako twardzioszek skręcony[4].
Saprotrof wytwarzający owocniki z żółtawym lub ochrowym, lekko higrofanicznym kapeluszem (średnicy 1–3 cm) o nieco żłobkowanym, prześwitującym brzegu i blaszkowatym hymenoforze na spodzie. Blaszki mają białawe lub żółtawe zabarwienie, regularną tramę, są szeroko rozstawione i przyczepione do zabarwionego podobnie jak kapelusz (przy podstawie nieco ciemniejszego) trzonu. Charakterystyczną cechą Marasmius torquescens jest obecność na skórce kapelusza i trzonie brązowych set[4].
Opisano występowanie tego gatunku w Europie i Korei[5]. W Polsce niezbyt częsty, ale nie jest zagrożony. W piśmiennictwie naukowym do 2003 r. podano ponad 10 jego stanowisk[3].
Występuje w lasach liściastych, na niewielkich kawałkach drewna. Owocniki wytwarza od września do listopada[4].
Twardzioszek żółtobrązowy (Marasmius torquescens Quél.) – gatunek grzybów należący do rodziny twardzioszkowatych (Marasmiaceae).