За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Членконоги
»
…
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
…
»
Endopterygota
»
ципокрилци
»
…
»
Thynnidae
»
…
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Членконоги
»
Pancrustacea
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
новокрилци
»
Endopterygota
»
ципокрилци
»
Apocrita
»
Aculeata
»
Vespoidea
»
Thynnidae
»
Thynninae
«
Ariphron Erichson 1842
додај
преглед
податоци
слики/снимки
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Ariphron Erichson 1842
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од EOL Vespoidea Patch
Ariphron
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
, and
GBIF classification
Ariphron Broun & T. 1881
Род — признено од
Catalogue of Life 26 March 2024
Ariphron Erichson 1842
Род — признено од
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Алтернативни имиња
Ariphron asper
T. Broun 1881
Doubtful според
GBIF classification
Ariphron costosa
T. Broun 1881
Doubtful според
GBIF classification
Ariphron osculans
T. Broun 1881
Doubtful според
GBIF classification
Ariphron striata
T. Broun 1881
Doubtful според
GBIF classification
Ariphron sulcirostris
T. Broun 1881
Doubtful според
GBIF classification
Ariphron
Harvest ancestor според
NMNH type specimens
and
NMNH Collection
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Ariphron Erichson 1842
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Hymenoptera
Apocrita
Aculeata
Vespoidea
Thynnidae
Thynninae
Ariphron Erichson 1842
(страницава)
Ariphron bicolor Erichson 1942
Ariphron blandulus Turner 1907
Ariphron excisus Turner 1909
Ariphron hospes Turner 1907
Ariphron nudulus Turner 1907
Ariphron pallidulus Turner 1907
Ariphron petiolatus (Smith 1859)
Ariphron propodealis Rohwer 1925
Ariphron rixosus (Smith 1879)
Ariphron tryponoides (Smith 1859)
Ariphron vagulus Turner 1907
Acanthothynnus Turner 1910
Aelurus Klug 1840
Aeolothynnus Ashmead 1903
Agriomyia Guérin-Ménéville 1838
Anodontyra Westwood 1835
Argenthynnus Genise 1991
Arthrothynnus Brown 1996
Atopothynnus Kimsey 1991
Beithynnus Kimsey 2002
Belothynnus Turner 1910
Bifidothynnus Brown 1992
Brethynnus Genise 1991
Caetrathynnus Brown 2000
Campylothynnus Turner 1910
Catocheilus Guérin-Ménéville 1842
Chilothynnus Brown 1996
Chrysothynnus Turner 1910
Deuterothynnus Brown 2005
Doratithynnus Turner 1910
Dythynnus Kimsey 2001
Elaphroptera Guérin-Ménéville 1838
Elidothynnus Turner 1910
Encopothynnus Turner 1915
Epactiothynnus Turner 1910
Eucyrtothynnus Turner 1910
Glottynnus Genise 1991
Glottynoides Kimsey 1991
Guerinius Ashmead 1903
Gymnothynnus Turner 1910
Hathynnus Kimsey 2003
Heligmothynnus Brown 2005
Iswaroides Ashmead 1899
Kaysara Carnimeo & Noll 2018
Leiothynnus Turner 1910
Leptothynnus Turner 1910
Lestricothynnus Turner 1910
Lophocheilus Guérin-Ménéville 1842
Macrothynnus Turner 1908
Megalothynnus Turner 1910
Merithynnus Kimsey 1991
Mesothynnus Kimsey 1991
Neozeleboria Rohwer 1910
Nitidothynnus Brown 2000
Oncorhinothynnus Salter 1954
Ornepetes Guérin-Ménéville 1838
Pampathynnus Carnimeo & Noll 2018
Parelaphroptera Turner 1910
Pentazeleboria Brown 1983
Phymatothynnus Turner 1908
Procerothynnus Brown 2000
Psammothynnus Ashmead 1903
Pseudelaphroptera Ashmead 1903
Pseudoscotaena Carnimeo & Noll 2018
Rostrynnus Genise 1991
Rugosothynnus Brown 2015
Scotaena Klug 1810
Spilothynnus Ashmead 1903
Tachynoides Kimsey 1996
Tachynomyia Guérin-Ménéville 1842
Tachyphron Brown 1995
Telephoromyia Guérin-Ménéville 1838
Thynnoides Guérin-Ménéville 1838
Thynnus Fabricius 1775
Tmesothynnus Turner 1910
Upa Kimsey 1991
Zaspilothynnus Ashmead 1903
Zeena Kimsey 1991
Zeleboria Saussure 1867
Zythynnus Kimsey 2001
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Coleoptera
Curculionoidea
Curculionidae Latreille & P. A. 1802
Ariphron Broun & T. 1881
(страницава)
Ariphron asper Broun & T. 1881
Ariphron costosa Broun & T. 1881
Ariphron osculans Broun & T. 1881
Ariphron striata Broun & T. 1881
Ariphron sulcirostris Broun & T. 1881
Aades Schoenherr & C. J. 1823
Abagous Sharp & D. 1916
Abantiades Broun & T. 1914
Abantiadinus Schenkling & S. 1929
Abaris Voss & E. 1958
Abebaeus Kirsch & T. 1870
Abrachybaris Bondar & G. 1946
Abrotheus Broun & T. 1917
Acacallis Pascoe & F. P. 1883
Acacicis Lea & A. M. 1910
Acaerus Pascoe & F. P. 1882
Acalles Schoenherr & C. J. 1825
Acallestes Pascoe & F. P. 1881
Acallinus Morimoto & K. 1962
Acallocrates Reitter & E. 1913
Acallodes Le Conte & J. L. 1876
Acallopais Pascoe & F. P. 1877
Acallophila Hoffmann & A. 1964
Amphiderites
Arhinus
Armifemur
Aulacus
Barinotus
Bezdekiellus
Bothrobatys
Brachyrhinus
Brachyrhynchus
Brachysoma
Ceutorhycchus
Chaetectorus
Charamus
Chlorolophus
Chlorolopus
Colobus
Comasinus
Conorrhinus
Coptorus
Corynephorus Schoenherr & C. J. 1837
Cyphipterus
Dipnotyphlus
Dyschaenium
Elwoodius
Elytrodes
Enaptorrhinus
Erirrhinus
Euanthes
Eurylophus
Eusoma
Gastrocerus
Geranorrhinus
Gymnaetron
Hagherius
Hajekia
Heomus
Hyphanthus
Koghicola
Leiopterus
Leucon
Liophlaeus
Listroderus
Loemosaccus
Lophoderes
Mecinops
Meotiorrhynchus
Momonus
Morimotodes
Muranus
Nephodes
Neptaphilus
Olanea
Omicas
Onchorhinus
Oplocnemus
Othiorhynchus
Otiocephalus
Pachysquamus
Peleropus
Pelolorhinus
Pheromaops
Pheude
Phoenoderus
Pissocles
Platymetopon
Platysma
Praepodes
Psalidium
Ramphus
Rhinolaccus
Rhytirhinus
Rhytirrhinus
Rynchaenus
Spartocerus
Sphaerogaster
Stephanorrhynchus
Taenophthalmus
Toxerus
Trachyphlaeus
Xenorrhinus
Xyleborites
Zygobs
Скратени се уште 4455 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Ariphron Erichson 1842
(страницава)
Ariphron bicolor Erichson 1942
Ariphron blandulus Turner 1907
Ariphron excisus Turner 1909
Ariphron hospes Turner 1907
Ariphron nudulus Turner 1907
Ariphron pallidulus Turner 1907
Ariphron petiolatus (Smith 1859)
Ariphron propodealis Rohwer 1925
Ariphron rixosus (Smith 1879)
Ariphron tryponoides (Smith 1859)
Ariphron vagulus Turner 1907
Acanthothynnus Turner 1910
Aelurus Klug 1840
Aeolothynnus Ashmead 1903
Agriomyia Guérin-Ménéville 1838
Anodontyra Westwood 1835
Argenthynnus Genise 1991
Arthrothynnus Brown 1996
Atopothynnus Kimsey 1991
Beithynnus Kimsey 2002
Belothynnus Turner 1910
Bifidothynnus Brown 1992
Brethynnus Genise 1991
Caetrathynnus Brown 2000
Campylothynnus Turner 1910
Catocheilus Guérin-Ménéville 1842
Chilothynnus Brown 1996
Chrysothynnus Turner 1910
Deuterothynnus Brown 2005
Doratithynnus Turner 1910
Dythynnus Kimsey 2001
Elaphroptera Guérin-Ménéville 1838
Elidothynnus Turner 1910
Encopothynnus Turner 1915
Epactiothynnus Turner 1910
Eucyrtothynnus Turner 1910
Glottynnus Genise 1991
Glottynoides Kimsey 1991
Guerinius Ashmead 1903
Gymnothynnus Turner 1910
Hathynnus Kimsey 2003
Heligmothynnus Brown 2005
Iswaroides Ashmead 1899
Kaysara Carnimeo & Noll 2018
Leiothynnus Turner 1910
Leptothynnus Turner 1910
Lestricothynnus Turner 1910
Lophocheilus Guérin-Ménéville 1842
Macrothynnus Turner 1908
Megalothynnus Turner 1910
Merithynnus Kimsey 1991
Mesothynnus Kimsey 1991
Neozeleboria Rohwer 1910
Nitidothynnus Brown 2000
Oncorhinothynnus Salter 1954
Ornepetes Guérin-Ménéville 1838
Pampathynnus Carnimeo & Noll 2018
Parelaphroptera Turner 1910
Pentazeleboria Brown 1983
Phymatothynnus Turner 1908
Procerothynnus Brown 2000
Psammothynnus Ashmead 1903
Pseudelaphroptera Ashmead 1903
Pseudoscotaena Carnimeo & Noll 2018
Rostrynnus Genise 1991
Rugosothynnus Brown 2015
Scotaena Klug 1810
Spilothynnus Ashmead 1903
Tachynoides Kimsey 1996
Tachynomyia Guérin-Ménéville 1842
Tachyphron Brown 1995
Telephoromyia Guérin-Ménéville 1838
Thynnoides Guérin-Ménéville 1838
Thynnus Fabricius 1775
Tmesothynnus Turner 1910
Upa Kimsey 1991
Zaspilothynnus Ashmead 1903
Zeena Kimsey 1991
Zeleboria Saussure 1867
Zythynnus Kimsey 2001
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Hymenoptera
Apocrita
Aculeata
Vespoidea
Thynnidae
Thynninae
Ariphron
(страницава)
Ariphron bicolor Erichson 1942
Ariphron blandulus Turner 1907
Ariphron excisus Turner 1909
Ariphron hospes Turner 1907
Ariphron nudulus Turner 1907
Ariphron pallidulus Turner 1907
Ariphron petiolatus (Smith 1859)
Ariphron propodealis Rohwer 1925
Ariphron rixosus (Smith 1879)
Ariphron tryponoides (Smith 1859)
Ariphron vagulus Turner 1907
Acanthothynnus
Aelurus
Aeolothynnus
Agriomyia
Anodontyra
Argenthynnus
Arthrothynnus
Atopothynnus
Beithynnus
Belothynnus
Bifidothynnus
Brethynnus
Caetrathynnus
Campylothynnus
Catocheilus
Chilothynnus
Chrysothynnus
Deuterothynnus
Doratithynnus
Dythynnus
Elaphroptera
Elidothynnus
Encopothynnus
Epactiothynnus
Eucyrtothynnus
Glottynnus
Glottynoides
Guerinius
Gymnothynnus
Hathynnus
Heligmothynnus
Iswaroides
Kaysara
Leiothynnus
Leptothynnus
Lestricothynnus
Lophocheilus
Macrothynnus
Megalothynnus
Merithynnus
Mesothynnus
Neozeleboria
Nitidothynnus
Oncorhinothynnus
Ornepetes
Pampathynnus
Parelaphroptera
Pentazeleboria
Phymatothynnus
Procerothynnus
Psammothynnus
Pseudelaphroptera
Pseudoscotaena
Rostrynnus
Rugosothynnus
Scotaena
Spilothynnus
Tachynoides
Tachynomyia
Tachyphron
Telephoromyia
Thynnoides
Thynnus
Tmesothynnus
Upa
Zaspilothynnus
Zeena
Zeleboria
Zythynnus
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Coleoptera
Polyphaga
Cucujiformia
Curculionoidea
Curculionidae
Ariphron
(страницава)
Ariphron asper Broun & T. 1881
Ariphron costosa Broun & T. 1881
Ariphron osculans Broun & T. 1881
Ariphron striata Broun & T. 1881
Ariphron sulcirostris Broun & T. 1881
Amalthus
Anchonus
Aonychus
Atopoxydema
Auchmeresthes
Aulacophrys
Baladaeus
Barimononychus
Barinotus
Barynotellus
Buchananius
Camarotus
Cantorhynchus
Carphoborites
Centrocleonus
Ceutorhynchoides
Chalepistes
Cleonogonus
Cordierella
Coryssoglymma
Craptoleptus
Crocidema
Cryptarthrum
Datonychidius
Diamimus
Diaporesis
Diomia
Dochorhynchus
Dryotribus
Duartia
Ecezius
Entypotrachelus
Epibaenus
Epirrhynchus
Epirus
Ethas
Euomella
Exaetoderes
Exorides
Foucartia
Georrhynchus
Gonipterus
Hexaphyllus
Homorhythmus
Hovaphytobius
Isotornus
Kangoropus
Lachnaeus
Leianisorhynchus
Leptomias
Leurops
Linomaspis
Lixocleonus
Menoetius
Meropsilus
Micrapries
Microplontus
Mimographopsis
Moluccobius
Myllocerinus
Myrmex
Nemopagiocerus
Neoherpisticus
Nespilobaris
Neumatora
Nothognathus
Odontoderes
Oncylotrachelus
Oprohinus
Opseotrophus
Orphanistes
Ozopemon
Pentatemnus
Peribrotus
Perisochoinus
Phaeophanus
Phyllodytesius
Platyphaeus
Platyscapulus
Podionops
Prasocella
Procholus
Progenius
Pseudoptochus
Rhinaria
Sclerorrhinus
Sermysatus
Sindesus
Spermophthorus
Stenotoura
Sternobothrus
Subhaptomerus
Sympiezomias
Sympiezorhynchus
Synnadophila
Temnorrhinus
Triarmocerus
Trichodirabius
Triotemnus
Xyleborus
Скратени се уште 6003 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Coleoptera
Curculionidae
Ariphron
(страницава)
Abrotheus Broun 1917
Afrochramesus
Afromuelleria Borovec & Skuhrovec 2018
Alceis Billberg 1820
Anavallius Casey 1922
Aniops Casey 1922
Aolles Pascoe 1870
Apopnictus
Archolabus Voss 1929
Barianus Fairmaire 1902
Baridiellus Casey 1920
Bothrosternus Eichhoff 1868
Brachypterus Kugelann 1794
Campyloscelina
Catiline Champion 1906
Centrinaspidia
Chaerorhinus
Cnemodon Schönherr 1826
Copturomimus Heller 1895
Cratopechus Marshall 1928
Curculio
Cyclopterus
Cylindra Illiger 1802
Danae Reiche 1847
Dascillus Latreille 1796
Dendrurgus
Dermestes Linnaeus 1758
Devernodes
Dinas Wollaston 1867
Elattocerus Schönherr 1847
Epitosus Sharp 1891
Eremnodes Marshall 1908
Eubulomus Faust 1896
Eurhinus Illiger 1807
Eurysaces Schoenherr 1840
Eurysternus Dalman 1824
Euterpia Bondar 1942
Forandia Casey 1922
Foucartia Jacquelin du Val 1854
Gnathophorus Kirby 1837
Gravatageraeus Bondar 1942
Hesperobaris Casey 1892
Hexacolinus
Hydaticus Leach 1817
Ithyphallus Harold 1875
Lichenophagus Wollaston 1854
Liparogetus Broun 1915
Lyalinus
Madarellus Casey 1892
Magdalis Germar 1817
Matichoragus Rheinheimer 2017
Mauritinus Bondar 1960
Melampius Casey 1922
Micracisoides Blackman 1920
Neogivenius Casey 1922
Ochrometa Pascoe 1870
Ocynoma Pascoe 1873
Oreocharis
Orochlesis Pascoe 1873
Orphanyasmus Heller 1908
Orthoporopterus Lea 1910
Orthoris Le Conte 1876
Ouroporopterus Lea 1912
Oxyophthalmus Hochhuth 1847
Paepalosomus
Paraleptops Hustache 1921
Parasyprestia Casey 1922
Pardisomus Pascoe 1889
Pelonomus Erichson 1847
Peloropus Schönherr 1836
Phloeophagoides Abeille de Perrin 1895
Pholicodes Schoenherr 1826
Phrynixodes Broun 1921
Phryxosoma
Platycopes Schönherr 1826
Plesiobaris Casey 1892
Plesiophthorus
Polycomus Schoenherr 1833
Psapharus Schönherr 1823
Pseudiphisus Fairmaire 1902
Purealus
Rosella
Sclerorinus Macleay 1865
Siropetis Heller 1916
Staseas Champion 1905
Stegomerus Wood 1967
Stenotarsus Perty 1832
Stethobaris Le Conte 1876
Strabus Jordan 1904
Teratopus
Thylurcos
Trachyphloeomimus Champion 1911
Trachysoma
Trigonogenius Solier 1849
Trischidias Hopkins 1915
Troglorhynchus
Wagneriella Hustache 1923
Xyleborips
Xylechinosomus Schedl 1963
Zeugorygma Marshall 1907
Скратени се уште 6173 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.