За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Archaeplastida
»
…
»
дикотиледони
»
…
»
Лутичиња
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Archaeplastida
»
Chloroplastida
»
Streptophyta
»
Embryophytes
»
Tracheophyta
»
семени растенија
»
дикотиледони
»
Eudicots
»
Лутиковидни
»
Лутичиња
«
Enemion
додај
преглед
податоци
слики/снимки
статии
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Enemion
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Enemion
Признаено од
Kubitzki et al
Enemion
Род — признено од
wikipedia 中文维基百科
,
wikipedia POL
,
wikipedia VI
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Canada Species List
,
China Species List
,
Japan Species List
,
North Atlantic Species List
,
North Pacific Species List
,
NCBI
,
United States Species List
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia ES
,
wikipedia PT
,
USDA PLANTS images
,
wikipedia EN
,
Wikidata Common Names
,
Wikimedia Commons
,
Barcode of Life Data Systems
,
iNaturalist data coverage
,
Wikipedia (inferred records)
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Enemion Raf.
Род — признено од
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
,
USDA Plants data
,
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
, and
GBIF data coverage
Enemion sect. Enemion
Признаено од
wikidata_hierarchy tar gz
Алтернативни имиња
Enemion
Harvest ancestor според
GBIF national node type records UK
,
Flickr Group
,
iNaturalist
, and
Global Biotic Interactions
Народни имиња
англиски
false rue anemone
претпочитано
Признаено од
USDA PLANTS images
and
Wikidata Common Names
кинески
北扁果草属
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
拟扁果草属
претпочитај
Признаено од
Wikidata Common Names (го претпочита имево)
јапонски
チチブシロカネソウ属
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hans
拟扁果草属
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hant
假扁果草屬
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
Zh Hk
假扁果草屬
претпочитано
Признаено од
Wikidata Common Names
прикажи уште 3 јазици
скриј 3 јазици
Згрижени чиноследи за Enemion
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Ranunculales
Ranunculaceae
Enemion
(страницава)
Enemion biternatum Rafin.
Enemion hallii (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion occidentale (Hook. & Arn.) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion raddeanum Regel
Enemion savilei (Calder & Taylor) C. Keener
Enemion stipitatum (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemoides
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Ranunculales Juss. ex Bercht. & J. Presl
Ranunculaceae Juss.
Thalictroideae Raf.
Enemion Raf.
(страницава)
Enemion biternatum Raf.
Enemion hallii (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion occidentale (Hook. & Arn.) J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion raddeanum Regel
Enemion savilei (Calder & Taylor) Keener
Enemion stipitatum (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutch.
Aquilegia L.
Dichocarpum W. T. Wang & P. K. Hsiao
Isopyrum L.
Leptopyrum Rchb.
Paraquilegia J. Drumm. & Hutch.
Semiaquilegia Makino
Thalictrum L.
Urophysa Ulbr.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Enemion
(страницава)
Enemion biternatum Rafin.
Enemion hallii (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion occidentale (Hook. & Arn.) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion raddeanum Regel
Enemion savilei (Calder & Taylor) C. Keener
Enemion stipitatum (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemoides
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Ranunculales
Ranunculaceae
Enemion
(страницава)
Enemion biternatum Rafin.
Enemion hallii (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion occidentale (Hook. & Arn.) J. R. Drumm. & Hutchinson
Enemion raddeanum Regel
Enemion savilei (Calder & Taylor) C. Keener
Enemion stipitatum (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutchinson
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemoides
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
GBIF classification
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Ranunculales
Ranunculaceae
Enemion Raf.
(страницава)
Enemion biternatum Raf.
Enemion hallii J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion occidentale J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion raddeanum Regel
Enemion savilei (Calder & Taylor) C. Keener
Enemion stipitatum J. R. Drumm. & Hutch.
Aconitum L.
Actaea L.
Adonis L.
Anemoclema (Franch.) W. T. Wang
Anemonanthaea (A. P. de Candolle) S. F. Gray 1821
Anemonastrum Holub
Anemone L.
Anemonopsis Siebold & Zucc.
Aphanostemma A. St.-Hil.
Aquilegia L.
Asteropyrum J. R. Drumm. & Hutch.
Atragene L.
Batrachium Gray
Beesia Balf. fil. & W. W. Sm.
Calathodes Hook. fil. & Thomson
Callianthemoides Tamura
Callianthemum C. A. Mey.
Caltha L.
Ceratocephala Moench
Cimifuga
Clematis L.
Consolida Gray
Coptis Salisb.
Delphinium L.
Delphinum trichophorum Franch.
Dichocarpum W. T. Wang & Hsiao
Eranthis Salisb.
Eranthus G. Don
Eriocapitella Nakai
Ficaria Huds.
Filfia
Folliculites J. C. Zenker 1833
Garidella Tourn. ex L.
Glaucidium Siebold & Zucc.
Halerpestes Greene
Hamadryas Comm. ex Juss.
Hegemone Bunge ex Ledeb.
Helleborodes
Helleboroides Adans.
Helleborus L.
Hepatica Mill.
Hydrastis Ellis
Isopyrum L.
Knowltonia Salisb.
Komaroffia Kuntze
Kumlienia Greene
Laccopetalum Ulbr.
Leptopyrum Rchb.
Leucocoma Nieuwl.
Lycoctonum Fourr.
Metanemone W. T. Wang
Myosurus L.
Nemorsoa
Nigela
Nigella L.
Nigellastrum Heist. ex Fabr.
Oxygraphis Bunge
Paraquilegia J. R. Drumm. & Hutch.
Paroxygraphis W. W. Sm.
Peltocalathos Tamura
Physocarpum Bercht. & J. Presl
Pseudodelphinium H. Duman, M. Vural, Z. Aytaç & N. Adigüzel 2012
Pulsatilla Mill.
Ranunculus L.
Semiaquilegia Makino
Sieboldia Hoffmanns.
Staphisagria Spach 1838
Tetractys Spreng.
Thalictrum L.
Trautvetteria Fisch. & C. A. Mey.
Trollius L.
Urophysa Ulbr.
Xanthorhiza Marshall
Zanthorhiza L'Héritier 1788
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Plantae
Viridiplantae
Streptophyta
Embryophyta
Tracheophyta
Spermatophytina
Magnoliopsida
Ranunculanae
Ranunculales
Ranunculaceae
Enemion Raf.
(страницава)
Enemion biternatum Raf.
Enemion hallii (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion occidentale (Hook. & Arn.) J. R. Drumm. & Hutch.
Enemion savilei (Calder & R. L. Taylor) Keener
Enemion stipitatum (A. Gray) J. R. Drumm. & Hutch.
Aconitum L.
Actaea L.
Adonis L.
Anemone L.
Aquilegia L.
Caltha L.
Ceratocephala Moench
Clematis L.
Consolida Gray
Coptis Salisb.
Delphinium L.
Eranthis Salisb.
Helleborus L.
Hydrastis L.
Myosurus L.
Nigella L.
Ranunculus L.
Thalictrum L.
Trautvetteria Fisch. & C. A. Mey.
Trollius L.
Xanthorhiza Marshall
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Viridiplantae
Streptophyta
Streptophytina
Embryophyta
Tracheophyta
Euphyllophyta
Spermatophyta
Magnoliopsida
Mesangiospermae
Ranunculales
Ranunculaceae
Thalictroideae
Enemion
(страницава)
Enemion raddeanum
Enemion stipitatum
Aquilegia
Dichocarpum
Isopyrum
Leptopyrum
Paraquilegia
Paropyrum
Semiaquilegia
Thalictrum
Urophysa
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Plantae
Embryophyta siphonogama
Angiospermae
Dicotyledones
Choripetalae
Dialypetaleae
Polycarpicae
Ranunculaceae
Enemion
Enemion sect. Enemion
(страницава)
Enemion biternatum
Enemion hallii
Enemion leveilleanum
Enemion occidentale
Enemion raddeanum
Enemion savilei
Enemion sect. Umbellatum
Enemion stipitatum
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Plantae
Embryophyta siphonogama
Angiospermae
Dicotyledones
Choripetalae
Dialypetaleae
Polycarpicae
Ranunculaceae
Enemion
(страницава)
Enemion biternatum
Enemion hallii
Enemion leveilleanum
Enemion occidentale
Enemion raddeanum
Enemion savilei
Enemion sect. Enemion
Enemion sect. Umbellatum
Enemion stipitatum
Aconiteae
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonella
Anemonidium
Anemonoideae
Anemonoides
Anemonopsis
Aquilegia
Asteropyrum
Atragene
Barneoudia
Batrachium
Buschia
Calathodes
Callianthemoides
Caltha
Ceratocephala
Ceratocephalus
Cimifuga
Consolida
Coptidium
Coptidoideae
Coptis
Dichocarpum
Eranthis
Glaucidioideae
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleboroideae
Hepatica
Hydrastidoideae
Hydrastis
Isopyroideae
Isopyrum
Krapfia
Kumlienia
Laccopetalum
Leefructus
Leptopyrum
Leucocoma
Metanemone
Miyakea
Myosurus
Naravelia
Oreithales
Oxygraphis
Paraquilegia
Peltocalathos
Psychrophila
Pulsatilla
Ranunculoideae
Sagaria
Semiaquilegia
Shibateranthis
Thalictroideae
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Viorna
Xanthorhiza