За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Неразрешено име
Неразрешено име:
root
»
cellular organisms
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Eumetazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Panarthropoda
»
Членконоги
»
Mandibulata
»
Pancrustacea
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
Dicondylia
»
крилести инсекти
»
новокрилци
»
Polyneoptera
»
Правокрилци
»
скакулци
»
Acrididea
»
Acridomorpha
»
Acridoidea
»
Acrididae
«
Calliptaminae
додај
преглед
податоци
слики/снимки
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Calliptaminae
Потсемејство — признено од
NCBI
,
Barcode of Life Data Systems
, and
iNaturalist data coverage
Calliptaminae Jacobson 1905
Потсемејство — признено од
Catalogue of Life 26 March 2024
Алтернативни имиња
Calliptami Jacobson 1905
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Calliptamini Jacobson 1905
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Calopteni Brunner von Wattenwyl 1893
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Caloptenidae Brunner von Wattenwyl 1893
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Calopteninae Brunner von Wattenwyl 1893
Synonym според
Catalogue of Life 26 March 2024
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Calliptaminae
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Orthoptera Latreille 1810
Caelifera Ander 1936
Acrididea Targioni-Tozzetti 1882
Acridomorpha MacLeay 1821
Acridoidea MacLeay 1821
Acrididae MacLeay 1821
Calliptaminae Jacobson 1905
(страницава)
Acorypha Krauss 1877
Bosumia Ramme 1929
Brachyxenia Kirby 1914
Calliptamus Serville 1831
Damaracris Brown 1972
Indomerus Dirsh 1951
Palaciosa Bolívar 1930
Paracaloptenus Bolívar 1878
Peripolus Martínez & Fernández-Castillo 1898
Sphodromerus Stål 1873
Sphodronotus Uvarov 1943
Stobbea Ramme 1929
Acridinae MacLeay 1821
Atopacris Amédégnato & Poulain 1998
Caryandinae Yin & Liu 1987
Castetsia Bolívar 1902
Catantopinae Brunner von Wattenwyl 1893
Copiocerinae Brunner von Wattenwyl 1893
Coptacrinae Brunner von Wattenwyl 1893
Cyrtacanthacridinae Kirby 1910
Egnatiinae Bey-Bienko 1951
Eremogryllinae Dirsh 1956
Eucopiocerini Descamps 1975
Euryphyminae Dirsh 1956
Eyprepocnemidinae Brunner von Wattenwyl 1893
Gomphocerinae Fieber 1853
Habrocneminae Yin 1982
Heeracris Zeuner 1937
Hemiacridinae Dirsh 1956
Incolacridinae Tinkham 1940
Incolacridini Tinkham 1940
Jumandiacris Amédégnato & Poulain 1998
Leptysminae Brunner von Wattenwyl 1893
Marelliinae Eades 2000
Melanoplinae Scudder 1897
Melliacris Ramme 1941
Menatacridium Piton 1936
Nanthacia Scudder 1890
Oedipodinae Walker 1871
Ommatolampidinae Brunner von Wattenwyl 1893
Ommatolampis Burmeister 1838
Oxyinae Brunner von Wattenwyl 1893
Palandella Amédégnato & Poulain 1998
Pauliniinae Hebard 1923
Pezotettiginae Brunner von Wattenwyl 1893
Pileolum Bolívar 1917
Proctolabinae Amédégnato 1974
Rhytidochrotinae Brunner von Wattenwyl 1893
Spathosterninae Rehn 1957
Taeniopodites Cockerell 1909
Teratodinae Brunner von Wattenwyl 1893
Tropidopolinae Jacobson 1905
Tylotropidiopsis Storozhenko 1992
Tyrbula Scudder 1885
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Mandibulata
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Neoptera
Polyneoptera
Orthoptera
Caelifera
Acrididea
Acridomorpha
Acridoidea
Acrididae
Calliptaminae
(страницава)
Acorypha
Calliptamus
Paracaloptenus
Peripolus
Acridinae
Caryandinae
Catantopinae
Copiocerinae
Coptacridinae
Cyrtacanthacridinae
Egnatiinae
Eremogryllinae
Euryphyminae
Eyprepocnemidinae
Gomphocerinae
Hemiacridinae
Leptysminae
Lithidiinae
Marelliinae
Melanoplinae
Oedipodinae
Ommatolampidinae
Ommatolampinae
Oxyinae
Pacrinae
Pauliniinae
Proctolabinae
Rhytidochrotinae
Spathosterninae
Tropidopolinae
unclassified Acrididae