За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Archaeplastida
»
…
»
дикотиледони
»
…
»
Лутичиња
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Archaeplastida
»
Chloroplastida
»
Streptophyta
»
Embryophytes
»
Tracheophyta
»
семени растенија
»
дикотиледони
»
Eudicots
»
Лутиковидни
»
Лутичиња
«
Callianthemoides
додај
преглед
податоци
слики/снимки
статии
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Callianthemoides
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Callianthemoides
Признаено од
Kubitzki et al
Callianthemoides
Род — признено од
wikipedia POL
,
wikipedia VI
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Chile Species List
,
Argentina Species List
,
NCBI
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia ES
,
wikipedia EN
,
Barcode of Life Data Systems
,
iNaturalist data coverage
,
Wikipedia (inferred records)
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Callianthemoides M. Tamura
Род — признено од
Catalogue of Life 26 March 2024
Callianthemoides Tamura
Род — признено од
GBIF classification
Алтернативни имиња
Callianthemoides
Harvest ancestor според
iNaturalist
Callianthemoides Tamura 1992
Authority според
NCBI
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Callianthemoides
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Ranunculales
Ranunculaceae
Callianthemoides
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus (Phil.) M. Tamura
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Enemion
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Ranunculales Juss. ex Bercht. & J. Presl
Ranunculaceae Juss.
Ranunculoideae Arn.
Callianthemoides M. Tamura
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus (Phil.) M. Tamura
Aconitum L.
Actaea L.
Adonis L.
Anemonastrum Holub
Anemone L.
Anemonopsis Siebold & Zucc.
Arcteranthis Greene
Asteropyrum J. R. Drumm. & Hutch.
Beckwithia Jeps.
Beesia Balf. fil. & W. Sm.
Calathodes Hook. fil. & Thomson
Callianthemum C. A. Mey.
Caltha L.
Ceratocephala Moench
Clematis L.
Coptidium (Prantl) Á. Löve & D. Löve ex Tzvelev
Cyrtorhyncha Nutt. ex Torr. & A. Gray
Delphinium L.
Eranthis Salisb.
Eriocapitella Nakai
Ficaria Guett.
Garidella L.
Gymnaconitum (Stapf) Wei Wang & Z. D. Chen
Halerpestes Greene
Hamadryas Comm. ex Juss.
Helleborus L.
Hepatica Mill.
Knowltonia Salisb.
Komaroffia Kuntze
Krapfia DC.
Kumlienia Greene
Laccopetalum Ulbr.
Metanemone W. T. Wang
Myosurus L.
Nigella L.
Oxygraphis Bunge
Paroxygraphis W. W. Sm.
Peltocalathos M. Tamura
Pulsatilla Mill.
Ranunculus L.
Staphisagria Hill
Trautvetteria Fisch. & C. A. Mey.
Trollius L.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Callianthemoides
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus (Phil.) M. Tamura
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Enemion
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Archaeplastida
Chloroplastida
Streptophyta
Embryophytes
Tracheophyta
Spermatophytes
Angiosperms
Eudicots
Ranunculales
Ranunculaceae
Callianthemoides
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus (Phil.) M. Tamura
Aconitum
Actaea
Adonis
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonopsis
Aphanostemma
Aquilegia
Asteropyrum
Beesia
Calathodes
Callianthemum
Caltha
Ceratocephala
Clematis
Consolida
Coptis
Delphinium
Dichocarpum
Enemion
Eranthis
Eriocapitella
Ficaria
Garidella
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleborus
Hepatica
Hydrastis
Isopyrum
Knowltonia
Komaroffia
Laccopetalum
Leptopyrum
Metanemone
Myosurus
Nigella
Oxygraphis
Paraquilegia
Paroxygraphis
Peltocalathos
Pseudodelphinium
Pulsatilla
Ranunculus
Semiaquilegia
Thalictrum
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Xanthorhiza
GBIF classification
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Ranunculales
Ranunculaceae
Callianthemoides Tamura
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus (Phil.) Tamura
Aconitum L.
Actaea L.
Adonis L.
Anemoclema (Franch.) W. T. Wang
Anemonanthaea (A. P. de Candolle) S. F. Gray 1821
Anemonastrum Holub
Anemone L.
Anemonopsis Siebold & Zucc.
Aphanostemma A. St.-Hil.
Aquilegia L.
Asteropyrum J. R. Drumm. & Hutch.
Atragene L.
Batrachium Gray
Beesia Balf. fil. & W. W. Sm.
Calathodes Hook. fil. & Thomson
Callianthemum C. A. Mey.
Caltha L.
Ceratocephala Moench
Cimifuga
Clematis L.
Consolida Gray
Coptis Salisb.
Delphinium L.
Delphinum trichophorum Franch.
Dichocarpum W. T. Wang & Hsiao
Enemion Raf.
Eranthis Salisb.
Eranthus G. Don
Eriocapitella Nakai
Ficaria Huds.
Filfia
Folliculites J. C. Zenker 1833
Garidella Tourn. ex L.
Glaucidium Siebold & Zucc.
Halerpestes Greene
Hamadryas Comm. ex Juss.
Hegemone Bunge ex Ledeb.
Helleborodes
Helleboroides Adans.
Helleborus L.
Hepatica Mill.
Hydrastis Ellis
Isopyrum L.
Knowltonia Salisb.
Komaroffia Kuntze
Kumlienia Greene
Laccopetalum Ulbr.
Leptopyrum Rchb.
Leucocoma Nieuwl.
Lycoctonum Fourr.
Metanemone W. T. Wang
Myosurus L.
Nemorsoa
Nigela
Nigella L.
Nigellastrum Heist. ex Fabr.
Oxygraphis Bunge
Paraquilegia J. R. Drumm. & Hutch.
Paroxygraphis W. W. Sm.
Peltocalathos Tamura
Physocarpum Bercht. & J. Presl
Pseudodelphinium H. Duman, M. Vural, Z. Aytaç & N. Adigüzel 2012
Pulsatilla Mill.
Ranunculus L.
Semiaquilegia Makino
Sieboldia Hoffmanns.
Staphisagria Spach 1838
Tetractys Spreng.
Thalictrum L.
Trautvetteria Fisch. & C. A. Mey.
Trollius L.
Urophysa Ulbr.
Xanthorhiza Marshall
Zanthorhiza L'Héritier 1788
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Viridiplantae
Streptophyta
Streptophytina
Embryophyta
Tracheophyta
Euphyllophyta
Spermatophyta
Magnoliopsida
Mesangiospermae
Ranunculales
Ranunculaceae
Ranunculoideae
Ranunculeae
Callianthemoides
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus
Arcteranthis
Batrachium
Beckwithia
Ceratocephala
Coptidium
Cyrtorhyncha
Ficaria
Halerpestes
Hamadryas
Krapfia
Kumlienia
Laccopetalum
Myosurus
Oxygraphis
Peltocalathos
Ranunculus
Trautvetteria
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Plantae
Embryophyta siphonogama
Angiospermae
Dicotyledones
Choripetalae
Dialypetaleae
Polycarpicae
Ranunculaceae
Callianthemoides
(страницава)
Callianthemoides semiverticillatus
Aconiteae
Anemoclema
Anemonastrum
Anemone
Anemonella
Anemonidium
Anemonoideae
Anemonoides
Anemonopsis
Aquilegia
Asteropyrum
Atragene
Barneoudia
Batrachium
Buschia
Calathodes
Caltha
Ceratocephala
Ceratocephalus
Cimifuga
Consolida
Coptidium
Coptidoideae
Coptis
Dichocarpum
Enemion
Eranthis
Glaucidioideae
Glaucidium
Halerpestes
Hamadryas
Helleboroideae
Hepatica
Hydrastidoideae
Hydrastis
Isopyroideae
Isopyrum
Krapfia
Kumlienia
Laccopetalum
Leefructus
Leptopyrum
Leucocoma
Metanemone
Miyakea
Myosurus
Naravelia
Oreithales
Oxygraphis
Paraquilegia
Peltocalathos
Psychrophila
Pulsatilla
Ranunculoideae
Sagaria
Semiaquilegia
Shibateranthis
Thalictroideae
Trautvetteria
Trollius
Urophysa
Viorna
Xanthorhiza