dcsimg

Taipinus globosus ( полски )

добавил wikipedia POL

Taipinus globosusgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Chrysomelinae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Mauro Daccordiego i Ge Siqina[1].

Chrząszcz o ciele długości od 4,4 do 4,8 mm i szerokości od 3,3 do 3,4 mm, ubarwiony metalicznie spiżowo z rudobrązowymi czułkami, odnóżami i elementami aparatu gębowego. Jego przedplecze odznacza się brakiem szczecinek czuciowych w tylnych i przednich kątach oraz rzadkim i mikroskopijnym punktowaniem. Na pokrywach duże i grube punkty tworzą nieco nieregularne rzędy między którymi powierzchnia jest szagrynowana i delikatnie punktowana. Samiec ma edeagus w części nasadowej ostro zakrzywiony ku dołowi, a na wierzchołku szeroki i zaokrąglony. Jego smukłe i zesklerotyzowane flagellum ma kształt haka, a otwór bazalny przekracza ⅓ długości edeagusa[1].

Owad znany tylko z zachodniego Henanu w Chinach[1].

Przypisy

  1. a b c Si-Qin, Mauro Daccordi, Rolf Georg Beutel, Wen-Zhu Li, Xing-Ke Yang. Revision of the chrysomeline genera Potaninia, Suinzona and Taipinus (Coleoptera) from eastern Asia, with a biogeographic scenario for the Hengduan mountain region in south-western China. „Systematic Entomology”. 36 (4), s. 644–671, 2011. DOI: 10.1111/j.1365-3113.2011.00581.x.
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL

Taipinus globosus: Brief Summary ( полски )

добавил wikipedia POL

Taipinus globosus – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Chrysomelinae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Mauro Daccordiego i Ge Siqina.

Chrząszcz o ciele długości od 4,4 do 4,8 mm i szerokości od 3,3 do 3,4 mm, ubarwiony metalicznie spiżowo z rudobrązowymi czułkami, odnóżami i elementami aparatu gębowego. Jego przedplecze odznacza się brakiem szczecinek czuciowych w tylnych i przednich kątach oraz rzadkim i mikroskopijnym punktowaniem. Na pokrywach duże i grube punkty tworzą nieco nieregularne rzędy między którymi powierzchnia jest szagrynowana i delikatnie punktowana. Samiec ma edeagus w części nasadowej ostro zakrzywiony ku dołowi, a na wierzchołku szeroki i zaokrąglony. Jego smukłe i zesklerotyzowane flagellum ma kształt haka, a otwór bazalny przekracza ⅓ długości edeagusa.

Owad znany tylko z zachodniego Henanu w Chinach.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL