За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Неразрешено име
Неразрешено име:
Archaeplastida
»
Tracheophyta
»
Magnoliopsida
»
ловоровидни
»
ловори
«
Ulminium Unger 1842
додај
преглед
податоци
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Ulminium Unger 1842
Род — признено од
GBIF classification
and
GBIF national node type records UK
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Ulminium Unger 1842
GBIF classification
Plantae
Tracheophyta
Magnoliopsida
Laurales
Lauraceae
Ulminium Unger 1842
(страницава)
Ulminium artabeae Brea 1998
Ulminium atlanticum (Romero 1970)
Ulminium chubutense Brea 1995
Ulminium elliottii Crawley 1989
Ulminium eocenicum Wheeler et al.
Ulminium mucilaginosum Brea 1998
Ulminium mulleri Page 1967
Ulminium parenchymatosum Wheeler et al.
Ulminium pattersonensis Page 1967
Ulminium porosum Wheeler et al.
Ulminium scalariforme Scott & Wheeler
Actinodaphne Nees.
Adenodaphne S. Moore
Afrodaphne Stapf
Aiouea Aubl.
Alseodaphne Nees
Alsodaphne hainanensis Merr.
Alsodaphne insignis Gamble
Androglandula D. W. Taylor 1988
Aniba Aubl.
Apollonias Nees
Aspidostemon Rohwer & H. G. Richter
Balanopsis Raf.
Bandulskaia R. J. Carpenter, G. J. Jordan & R. S. Hill 2007
Beilschmiedia Nees
Bielschmiedia novoguineensis Teschn.
Bielschmiedia perakensis Gamble
Boldu Nees
Calosmon J. Presl
Camphoromoea Nees
Caryodaphnopsis Airy Shaw
Cassytha L.
Cecidodaphne C. G. D. Nees 1831
Chlorocardium Rohwer et al.
Cinnadenia Kosterm.
Cinnamomophyllum R. Kräusel & Weyland 1950
Cinnamomum Schaeff.
Clinostemon Kuhlm. & Sampaio
Cryptocarya R. Br.
Cryptocaryoides E. W. Berry 1937
Cylicodaphne Nees
Damburneya Raf.
Daphnogene F. J. A. N. Unger 1850
Daphnophyllum Heer 1869
Dehaasia Blume
Dicypellium Nees
Dodecadenia Nees
Dombeyopsis trivialis Lesquereux
Endiandra R. Br.
Endlicheria Nees
Euphoebe Blume ex Meisn.
Eusideroxylon Teijsm. & Binn.
Haasia Blume 1836
Hexapora Hook. fil.
Hornera Jungh.
Hypodaphnis Stapf
Iteadaphne Blume
Lauranthus M. Takahashi, P. S. Herendeen & P. R. Crane 2001
Laure lineatifolia Ruiz & Pav.
Laurinoxylon J. Felix 1883
Laurophyllum Göppert 1854
Laurus L.
Lepidadenia Nees
Licaria Aubl. & Hallier fil.
Lindera Thunb.
Linharea Arruda ex Steud.
Linharia M. Arruda da Camara 1816
Listea artocarpifolia Gamble
Litsea Lam.
Litseaphyllum J. A. Wolfe 1977
Litseopsis Weyland 1938
Malapoenna Adans.
Marmarthia Johnson 1996
Mauldinia A. N. Drinnan et al. 1990
Megorchestes
Mezilaurus Taub.
Miscanteca
Montania glandulosa Van Boskirk
Nectandra Rol. ex Rottb.
Neocinnamomum H. Liu
Neolitsea (Benth.) Merr.
Notaphoebe Blume 1851
Nothaphoebe Blume
Ocotea Aubl.
Ozarthris
Paraia Rohwer et al.
Parasassafras D. G. Long
Parthenoxylon Blume
Pentacecidophyes
Persea Mill.
Persites L. J. Hickey 1977
Phoebe Nees
Phyllostemonodaphne Kosterm.
Pleurothyrium Nees
Polyadenia Nees
Potameia Thou.
Potomacanthus M. von Balthazar, K. R. Pedersen, P. R. Crane, M. Stampanoni & E. M. Friis 2007
Potoxylon Kosterm.
Povedaphne quadriporata W. C. Burger
Rhodostemonodaphne Rohwer & Kubitzki
Sassafras J. Presl
Schauera Nees
Sextonia Werff
Sinopora J. Li, N. H. Xia & H. W. Li
Symphysodaphne A. Rich.
Syndiclis Hook. fil.
Triadodaphne Kosterm.
Umbellularia Nutt.
Urbanodendron Mez
Williamodendron Kubitzki & H. G. Richter
Yasunia Werff 2010
Скратени се уште 17 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.