Pysznogłówka (Monarda L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Obejmuje w zależności od źródła od ok. 12[3][4], 16[5] do 22[6] gatunków. Wszystkie te rośliny rosną dziko w Ameryce Północnej na obszarze od Kanady po Meksyk. Zasiedlają lasy prerie i suche pola[3]. Szereg gatunków zostało rozprzestrzenionych jako uprawne[4][7], także spotykane w uprawie w Polsce[8][9].
Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza spotykana w licznych odmianach pysznogłówka szkarłatna M. didyma[3]. Są to rośliny miododajne, licznie odwiedzane przez pszczoły. Są też wykorzystywane do przyrządzania aromatycznych herbatek i potpourri[7]. Wykorzystywane są ze względu na silny aromat jako przyprawa w kuchni (zwłaszcza pysznogłówka szkarłatna, cytrynowa M. citriodora i dęta M. fistulosa. Wykorzystywane są także w ziołolecznictwie[5].
Rodzaj z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.) w obrębie której zaliczany jest do podrodziny Nepetoideae, plemienia Mentheae i podplemienia Menthinae[10].
Pysznogłówka (Monarda L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Obejmuje w zależności od źródła od ok. 12, 16 do 22 gatunków. Wszystkie te rośliny rosną dziko w Ameryce Północnej na obszarze od Kanady po Meksyk. Zasiedlają lasy prerie i suche pola. Szereg gatunków zostało rozprzestrzenionych jako uprawne, także spotykane w uprawie w Polsce.
Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza spotykana w licznych odmianach pysznogłówka szkarłatna M. didyma. Są to rośliny miododajne, licznie odwiedzane przez pszczoły. Są też wykorzystywane do przyrządzania aromatycznych herbatek i potpourri. Wykorzystywane są ze względu na silny aromat jako przyprawa w kuchni (zwłaszcza pysznogłówka szkarłatna, cytrynowa M. citriodora i dęta M. fistulosa. Wykorzystywane są także w ziołolecznictwie.