Perception Channels: tactile ; chemical
Chlorocebus aethiops is being threatened by continous deforestation and and destruction of their natural habitat. CITES Appendix 2. (Parker, 1983)
US Federal List: no special status
CITES: appendix ii
IUCN Red List of Threatened Species: least concern
Vervet monkeys fall prey to leopards, snakes and raptors, as do other savanah monkeys. They may also be preyed upon by baboons.
Chlorocebus aethiops is usually around 400 to 600 mm in length (head and body), with tales about 300 to 500 mm. weights typically range between 3 and 5 kg. Males are larger than females. All individuals have close-fitting moderate length hairs over most of the body, and elongated side-whiskers. The whiskers are usually a lighter color (white or pale yellow) and differ in length from individual to individual. The faces of vervet monkeys are usually sooty black. A defining characteristic of this species is the greenish color of the upper parts of the face, which is caused by the banding together of individual hairs with black and yellow strands. In males, the scrotum and surrounding areas are bright blue or a greenish color. (Hill, 1965; Parker, 1983)
Range mass: 3 to 5 kg.
Range length: 400 to 600 mm.
Other Physical Features: endothermic ; homoiothermic; bilateral symmetry
Sexual Dimorphism: male larger
Chlorocebus aethiops is separated evolutionarily from humans by more than 50 million years. Their resemblance to Homo sapiens, however, in characteristics such as the nervous system, reproduction systems, and suceptibility to certain parasites make them especially desireable for biological studies. (Harris, 1970)
Positive Impacts: research and education
As frugivorous monkeys, vervets may play some role in seed dispersal. Because they sometimes prey on other animals, they may act as a check on populations of certain insects, birds, and small mammals. As a prey species, they are likely to impact predator populations.
Ecosystem Impact: disperses seeds
Average lifespan
Sex: male
Status: captivity: 31.6 years.
Average lifespan
Status: wild: 31.0 years.
Average lifespan
Sex: male
Status: captivity: 23.0 years.
Average lifespan
Status: wild: 30.0 years.
Bush steppe country in tablelands of the Southern Sudan and Abyssinia. Vervets must drink water daily in the dry seasons, and therefore their habitat is limited to those near constant water supplies. (Hill, 1965)
Habitat Regions: tropical ; terrestrial
Terrestrial Biomes: savanna or grassland ; scrub forest
Vervet monkeys (Chlorocebus aethiops) are found from Senegal to Ethiopia and south to South Africa. These monkeys are found in northeast Africa from the Red Sea near Tokar, south through Abyssinia as far as 5 degrees north, and west to the eastern range of the Tantalus. (Hill,1965)
Biogeographic Regions: ethiopian (Native )
Chlorocebus aethiops is omnivorous but with a heavy emphasis on fruit. Their diets often Include insects, vegetable matter, and at times, small mammals and birds. (Harris, 1970)
Animal Foods: birds; mammals; insects
Plant Foods: leaves; fruit
Primary Diet: omnivore
Females typically have few mates in their lifetime, whereas some males have numerous mates. (Sellers)
Mating System: polygynous
Little is known about the reproductive habits of C. aethiops; however, like most primates, they are cyclically receptive. Visual changes in the vulva of females, such as swelling, alert the males as to when the females are in heat.
Key Reproductive Features: gonochoric/gonochoristic/dioecious (sexes separate); sexual ; viviparous
Average birth mass: 314 g.
Average gestation period: 162 days.
Average number of offspring: 1.
Average age at sexual or reproductive maturity (male)
Sex: male: 1825 days.
Average age at sexual or reproductive maturity (female)
Sex: female: 1034 days.
Females take a strong interest in raising their young. Within the social groups, other females often share this task with the mother.
Parental Investment: pre-fertilization (Provisioning, Protecting: Female); pre-hatching/birth (Provisioning: Female, Protecting: Female); pre-weaning/fledging (Provisioning: Female, Protecting: Female); extended period of juvenile learning
Ar grived (Chlorocebus aethiops) a zo ur marmouz hag a vev e reter Afrika (Soudan, Etiopia, Eritrea ha Djibouti).
La mona verda comuna (Cercopithecus aethiops) és una espècie de primat catarí de la família dels cercopitècids. És una mona de 40-60 cm de llargada, als quals cal afegir fins a 80 cm de cua.
Viu a àmplies zones de l'Àfrica subsahariana, tant en zones de sabana com en boscos. És comuna a zones humanitzades. Viu en grups que poden arribar a comptar amb fins a una centena d'individus. Té una alimentació molt variada i, tot i que els vegetals són el seu aliment bàsic, és capaç de menjar-se qualsevol cosa que sigui comestible.
La taxonomia d'aquesta espècie és discutida. Algunes fonts opinen que aquesta espècie i la resta de les que formen el gènere Chlorocebus són en realitat una única espècie.
Les cèl·lules Vero deriven del ronyó de la mona verda comuna. Es tracta d'una línia cel·lular que es va desenvolupar el 27 de març de 1962 pels investigadors Yasamura i Kawakita a la Universitat de Chiba, Japó. "Vero" prové de l'abreviació de "Verdo Reno", que significa "ronyó verd" en esperanto. Les cèl·lules Vero són susceptibles a un ampli rang de virus, incloent la poliomielitis, la rubèola, arbovirus i rebovirus. Juntament amb el seu ràpid creixement en cultiu, és útil per a produir vacunes.
La mona verda comuna (Cercopithecus aethiops) és una espècie de primat catarí de la família dels cercopitècids. És una mona de 40-60 cm de llargada, als quals cal afegir fins a 80 cm de cua.
Viu a àmplies zones de l'Àfrica subsahariana, tant en zones de sabana com en boscos. És comuna a zones humanitzades. Viu en grups que poden arribar a comptar amb fins a una centena d'individus. Té una alimentació molt variada i, tot i que els vegetals són el seu aliment bàsic, és capaç de menjar-se qualsevol cosa que sigui comestible.
Kočkodan obecný či kočkodan bělozelený (Chlorocebus aethiops) je úzkonosý primát, jediný druh rodu Chlorocebus Gray, 1870, který se vyskytuje v šesti podruzích, dnes považovaných spíše za samostatné druhy. Žije v celé subsaharské Africe mimo tropické deštné pralesy a aridní oblasti východní a jižní Afriky, nejvíce v lesích na okrajích savan. Hojně se vyskytuje v Súdánu na východ od Bílého Nilu, v Eritreji a v Etiopií. Žije ve vysokohorských lesích až do nadmořské výšky 4500 metrů. Druhotně žije i ve Střední Americe, byl dovezen na karibské ostrovy a na Floridu, kde se zabydlel v tamější přírodě. Kočkodany obecné znali již staří Egypťané, zobrazovali je na zdech chrámů v údolí Nilu i u Rudého moře. Dochovali se i ve freskách na Kypru z období 2000 let před naším letopočtem.
Kočkodan obecný je na hřbetu pokryt srstí hnědé až hnědozelené barvy, na spodní straně trupu, okraji obličeje, a vnitřní straně končetin a přední straně krku je šedý. Tváře, konce končetin a uši má černé. Přesné odstíny jsou specifické pro jednotlivé poddruhy. Barva srsti je také částečně ovlivňována pitným režimem, skladbou potravy, věkem a zdravotním stavem daného jedince. Samec je zpravidla dlouhý 50 až 70 cm, vysoký 40 až 60 cm a váží 5 až 8 kg, šourek má azurově modrý a penis sytě červený. Samice měří na délku 40 až 50 cm a váží 4 až 5 kg. Ocas mívají dlouhý i přes 60 cm, pomáhá při skocích udržovat rovnováhu.
Při shánění potravy je nejaktivnější ráno a v podvečer, přes polední horko odpočívá skrytý ve stínu. Je všežravec, živí se plody, listy, travinami, oddenky, kořínky, semeny, vejci, ulovenými ptáky i drobnými živočichy (dokonce i suchozemskými kraby). Potravu si obstarává převážně na zemi.
Kočkodani obecní jsou opice denní, v noci spí na stromech. Vytvářejí společenstva o 10 až 50 členech. Menší skupiny mají jen jednoho samce, větší mají samců několik. Samci mohou migrovat do jiných tlup, samice se páří s více samci. Ve větších tlupách může být několik dominantních samců, kteří vyžadují uznávání své nadřazeností. Velikost teritoria je přímo úměrná velikosti skupiny a nepřímo úměrná potravním zdrojům, které v horských oblastech nejsou vysoké. Protože mají potřebu pít vodu, zdržují se vždy v blízkosti vodních zdrojů. Mají mezi sebou poměrně vyspělou komunikaci, dokáži se navzájem hlasitě varovat jednotlivými signály před nebezpečím.
V období říje otečou samici genitálie. Po zhruba 160 až 170 dnech samice porodí jedno mládě černé barvy s průměrnou hmotností 300 g, vybarvení dospělého jedince dosáhne za tři měsíce. Asi dva měsíce ho matka kojí, po šesti měsících se o dítě přestane starat. Pohlavní dospělost nastává u obou pohlaví mezi třetím a pátým rokem života. Samice jsou březí jednou za dva roky.
Ve volné přírodě se dožívají deseti až dvanácti let, zatímco v zajetí délka života mnohdy přesahuje čtrnáct let a někdy dokonce třiceti let. Kočkodani obecní jsou z kočkodanů nejčastějšími obyvateli zoologických zahrad. Stávají se kořistí leopardů, hadů, lvů, psů hyenovitých a orlů, a mohou být též loveni paviány.
I přesto, že se kočkodani obecní oddělili od člověka v evoluci před asi 50 milióny let, mohou být hostiteli parazitů či přenašeči nemocí a tím nebezpečnými pro člověka. Bývají proto používáni jako laboratorní zvířata. Provádí se na nich i výzkum HIV. Jsou zároveň jedním z možných přenašečů viru ebola.
Kočkodani obecní jsou děleni do šesti poddruhů. Odlišují se poměrně málo, částečně barvou srstí, velikostí a místem výskytu. Na územích kde se jednotlivé obvody výskytu prolínají dochází k vzájemnému míšení. Rozeznáváme tyto poddruhy:
Žije v savanách a lesostepích Súdánu, Eritreje a Etiopie. Výskytem okrajově sezónně zasahuje i jihovýchod Egypta a západ Džibutska. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, lebka a zadní část krku je pokryta středně dlouhou srstí šedé barvy, která může mít olivový nádech. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta bílou srstí. Obličej, ušní boltce a konce končetin jsou černé. Má poměrně dlouhé bílé licousy směřující do stran a bělavou špičku ocasu. Z kočkodanů obecných se tento podruh nejvíce zdržuje na zemi. Na jihu, kde se ve výskytu překrývají s kočkodanem červenozeleným, spolu hybridizují.
Obývá ekosystémy s dostatkem vody a stromů, keřů či jiných úkrytů. Žije v savanách, lesostepích, horských i bažinatých oblastech, od centrální části Etiopie na jih, skrz Keňu po sever Tanzanie. Východní hranici tvoří aridní oblasti Somálska a vyskytuje se také na východě Ugandy. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, lebka a zadní část krku je pokryta středně dlouhou srstí tmavší, hnědavé barvy, která může mít olivový nádech. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta bílou srstí. Obličej, ušní boltce a konce končetin jsou sytě černé. Má krátké bílé licousy přecházející pozvolna v srst hlavy a šedavou špičku ocasu, pod kterým je chomáč červené srsti. V Etiopii, poblíž řeky Omo, hybridizuje s kočkodanem obecným bělozeleným. V Ugandě hybridizuje s kočkodanem obecným tantalem.
Žije pouze v Etiopii. Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Nachází se tam náhorní plošina Sanetti, jejíž průměrná nadmořská výška sahá nad 4000 m. Obývá také horské lesy v jižní části etiopského riftu. Vzhledem k nadmořské výšce a teplotám, ve kterých žije, má nejhustší a nejdelší srst. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, lebka a zadní část krku je pokryta delší a hustou srstí hnědozelené barvy se žlutým akcentem. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď mají dlouhou bílou srst. Obličej, ušní boltce a konce končetin jsou černé. Má poměrně dlouhé bílé licousy a méně výrazný bílý knírek. Nad obočím je zřetelná úzká bílá linka. Oční víčka a okolí očí jsou světle zbarvené, což využívají při vizuální komunikaci.
Pro svou potřebu třikrát denně pít je vázán na území s dostatečným přístupem k vodním zdrojům. Vyskytuje se od soutoku Nilů v Súdánu a od riftové propadliny na východě po hranici tropického deštného pralesa Konžské pánve na západě, až po Jihoafrickou republiku na jihu, vyjma aridních oblastí pouště Kalahari. Záda, ocas, lebka a zadní část krku je pokryta středně dlouhou srstí hnědožluté barvy, která mívá zelenkavý nádech. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď má bílou srst. Lysý obličej, ušní boltce a konce končetin mají černé. Oči jsou hnědé. Z kočkodanů obecných má nejširší škálu akustické komunikace. Na severu svého výskytu se překrývá s kočkodanem bělozeleným a hybridizují spolu, podobně tak i s kočkodanem červenozeleným.
Žije v savanách a lesostepích od severní Keni a Súdánu až po východní břeh řeky Volta v Ghaně. Severní hranicí výskytu jsou aridní oblasti pouště Sahary, zatímco jižní hranici tvoří tropický deštný prales Konžské pánve. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, lebka a zadní část krku je pokryta středně dlouhou šedou srstí. Konec ocasu je bílý, u kořene ocasu jsou dva chomáče bílé srsti. Vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď má bílou srst. Přední část, ušní boltce a konce končetin jsou sytě černé. Hřbet rukou a nárt nohou bývá řídce pokryt šedou srstí. Má poměrně dlouhé bílé licousy vyčesané vzhůru a na hrudi dlouhá bílá srst vytváří jakousi hřívu. Šedá srst může mít sezoně olivový nádech. Má nápadný bílý pásek na čele, který je od tváří oddělen černým pruhem. Modré pohlavní orgány samce jsou obklopeny oranžovou srstí.
Žije v savanách a lesostepích od Mauretánie a Senegalu po Sierru Leone a Libérii na jihu, na západním břehu řeky Volta v Ghaně a deltu Nigeru v Mali. Kočkodan zelený byl zavlečen na Kapverdské ostrovy, a do Střední Ameriky (Barbados, Svatý Kryštof a Nevis, Florida). Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, lebka a zadní část krku je pokryta středně dlouhou šedou srstí, která má od páteře se zesvětlující přeliv zlatavě hnědé srsti, jež může mít až olivový nádech. Vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď má bílou srst. Špička ocasu je zlatavě hnědá. Přední část, ušní boltce a konce končetin má sytě černé. Hřbet rukou a nárt nohou je pokryt šedou srstí. Bílé licousy jsou středně dlouhé. Ocas má délku až 110 cm.
Kočkodan obecný či kočkodan bělozelený (Chlorocebus aethiops) je úzkonosý primát, jediný druh rodu Chlorocebus Gray, 1870, který se vyskytuje v šesti podruzích, dnes považovaných spíše za samostatné druhy. Žije v celé subsaharské Africe mimo tropické deštné pralesy a aridní oblasti východní a jižní Afriky, nejvíce v lesích na okrajích savan. Hojně se vyskytuje v Súdánu na východ od Bílého Nilu, v Eritreji a v Etiopií. Žije ve vysokohorských lesích až do nadmořské výšky 4500 metrů. Druhotně žije i ve Střední Americe, byl dovezen na karibské ostrovy a na Floridu, kde se zabydlel v tamější přírodě. Kočkodany obecné znali již staří Egypťané, zobrazovali je na zdech chrámů v údolí Nilu i u Rudého moře. Dochovali se i ve freskách na Kypru z období 2000 let před naším letopočtem.
Die Äthiopische Grünmeerkatze (Chlorocebus aethiops) ist eine Primatenart aus der Familie der Meerkatzenverwandten (Cercopithecidae). Sie ist eine der sechs Arten, in die die Grünen Meerkatzen in jüngeren Systematiken unterschieden werden.
Diese Meerkatzen erreichen eine Kopfrumpflänge von 40 bis 60 Zentimetern und eine Schwanzlänge von bis zu 70 Zentimeter und ein Gewicht von 4 bis 6 Kilogramm, wobei die Männchen deutlich schwerer werden als die Weibchen. Die Färbung ihres Felles variiert von gelblich bis grünbraun an der Oberseite, die Unterseite ist weiß, die Hände und Füße sind schwarz gefärbt. Das Gesicht ist ebenfalls schwarz, auf der Stirn und an den Wangen befinden sich weiße Fellstreifen.
Äthiopische Grünmeerkatzen leben im nordöstlichen Afrika, ihr Verbreitungsgebiet umfasst den Sudan und Südsudan östlich des Weißen Nils sowie Äthiopien und Eritrea. Sie sind nicht besonders wählerisch in Bezug auf ihren Lebensraum und kommen in lichten Wäldern und Savannen vor. Allerdings sind sie auf Schlafbäume angewiesen.
Diese Tiere sind wie alle Altweltaffen tagaktiv und halten sich sowohl auf den Bäumen als auch am Boden auf. Sie leben in großen Gruppen, die aus einigen Männchen, vielen Weibchen und deren Nachwuchs bestehen. In den Gruppen etablieren Männchen und Weibchen eine ausgeprägte Hierarchie, die unter anderem im Zugang zu Nahrungsressourcen und der gegenseitigen Fellpflege zum Ausdruck kommt.
Sie sind Allesfresser, die zwar bevorzugt Früchte und Blüten zu sich nehmen, im Bedarfsfall aber auch andere Pflanzenteile und auch Kleintiere fressen.
Die Bejagung und die Lebensraumzerstörung dürften die Hauptbedrohung dieser Art darstellen. Genaue Angaben sind aber nicht möglich, die IUCN listet die einzelnen Arten der Grünmeerkatzen nicht gesondert.
Die Tiere wurden zur Gewinnung von Impfstoffen gegen Masern und Polio eingesetzt und gelten als möglicher Überträger des Marburg-Virus auf den Menschen und dadurch als Ursache für den ersten Ausbruch des Marburgfiebers in den Behringerwerken bei Marburg 1967. Daraufhin wurden insgesamt 600 Tiere in Marburg, Frankfurt und Belgrad durch Blausäure getötet.
Früher wurden alle Grünen Meerkatzen des afrikanischen Kontinents zu einer einzigen Art zusammengefasst, die den wissenschaftlichen Namen Chlorocebus aethiops (früher Cercopithecus aethiops) trug. Heute werden anhand morphologischer Kriterien sechs Arten unterschieden, wobei die Äthiopische Grünmeerkatze als Typusart weiterhin diesen wissenschaftlichen Namen beibehält. Die Verwendung dieses Namens ist daher nicht eindeutig und vom systematischen Standpunkt abhängig.
Die Äthiopische Grünmeerkatze (Chlorocebus aethiops) ist eine Primatenart aus der Familie der Meerkatzenverwandten (Cercopithecidae). Sie ist eine der sechs Arten, in die die Grünen Meerkatzen in jüngeren Systematiken unterschieden werden.
Гвиретка (лат. Cercopithecus aethiops, түш. Chlorocebus aethiops) — мартышка маймылдарынын бир түрү.
The grivet (Chlorocebus aethiops) is an Old World monkey with long white tufts of hair along the sides of its face. Some authorities consider this and all of the members of the genus Chlorocebus to be a single species, Cercopithecus aethiops.[1] As here defined, the grivet is restricted to Ethiopia, Sudan, Djibouti, and Eritrea.[2] In the southern part of its range, it comes into contact with the closely related vervet monkey (C. pygerythrus) and Bale Mountains vervet (C. djamdjamensis).[4] Hybridization between them is possible, and may present a threat to the vulnerable Bale Mountains vervet.[4] Unlike that species, the grivet is common and rated as least concern by the IUCN.[2]
The grivet's facial skin, hands, and feet are black. The face has a white line above the eyes. It has long, white whiskers on the cheeks. The fur on the back has an olive color, while the front is white. The skin on the stomach has a blue tint. The fur has a bristly feel. The approximate head and body length for males is 49 cm (19 in) and 42.6 cm (16.8 in) for females.[5] The length of the tail for males is about 30–50 cm (12–20 in).[6] The body mass ranges from 3.4 to 8.0 kg (7.5 to 17.6 lb), with females at the smaller end of the scale.[5]
The main habitat of the grivet is savanna woodlands.[2] Its range is Sudan east of the White Nile, Eritrea, and Ethiopia east to the Rift Valley.[1][7] It is also found in Djibouti.[2] The grivet needs to live around a source of water, especially during the dry season. It is able to adapt to many environments.[2]
In Tigrinya language: ወዓግ (wi’ag)[7]
The grivet is most active in the morning and early evening. It stays on the ground most of the day to eat, and at night it sleeps in trees. The grivet spends a lot of time grooming, playing, climbing, and play fighting; all of these things help to ensure its survival. Its eating habits consist of eating mostly fruits, vegetables, and sometimes small mammals, insects, and birds, making it an omnivore. It also scavenges for human food. It must drink water daily, especially in the dry seasons. It is one of few species that has multiple-male groups that are of moderate size. In the hierarchy of males, an individual shows his dominance by putting his tail in a stiff, upright position and strolling past lower-ranked males.[8] They travel in packs, and usually move on all fours or quadrupedally, except when using both hands for carrying, when they manage to walk and run quite comfortably on two legs. Groups can range from five to over 70.[5]
Females will have a limited number of mates, while males may have several. Swelling of the female's vulva alerts males as to when she is in estrus. Giving birth to one baby at a time is common, and gestation usually lasts 2-3 months. When the baby is born, the mother cleans the infant and bites off the umbilical cord. Young have pink faces and black hair. Around two months are needed for them to get their adult coats. The first few months, the infant stays very close to its mother, but after 6 months, the infant is weaned.[5]
Grivets are occasionally hunted as bushmeat. They are killed for either commercial or subsistence purposes. Although not endangered, they are threatened through destruction of habitat - forests. They are preyed on by large snakes, leopards, humans, and sometimes baboons.[9] Grivets may live for 13 years.[5]
The grivet is one of five species of monkeys known to have been kept in ancient Egypt, the others being the hamadryas baboon, the olive baboon, the patas monkey, and the barbary macaque. Grivets were imported from the Land of Punt, as attested in paintings and in the Tale of the Shipwrecked Sailor. They were sometimes traded as far afield as Assyria. They are rarer in representations than baboons, and unlike baboons, do not seem to have borne individual names.[10]
Grivets are depicted on Egyptian tombs as house pets and on leashes. In some depictions, they may symbolize male sexuality. Early Dynastic statuettes of grivets have been found in sanctuaries, where they may have been votive offerings to the baboon god. A grivet shooting a bow was an aspect of the invisible god Atum, and at Deltaic Babylon, a grivet was the town god represented by a statue in the temple.[10]
Since the 1960s, the grivet has been harvested on an industrial scale by humans for their kidneys, which are used in poliovirus and adenovirus vaccine production. In 1967, the Marburg virus in grivets caused the death of 31 vaccine manufacturers.[11] In the medical literature, the grivet and the green monkey are often confused. They are also used in medical research such as the testing of dengue vaccines as well as in the testing of human cosmetics.[12]
The grivet (Chlorocebus aethiops) is an Old World monkey with long white tufts of hair along the sides of its face. Some authorities consider this and all of the members of the genus Chlorocebus to be a single species, Cercopithecus aethiops. As here defined, the grivet is restricted to Ethiopia, Sudan, Djibouti, and Eritrea. In the southern part of its range, it comes into contact with the closely related vervet monkey (C. pygerythrus) and Bale Mountains vervet (C. djamdjamensis). Hybridization between them is possible, and may present a threat to the vulnerable Bale Mountains vervet. Unlike that species, the grivet is common and rated as least concern by the IUCN.
La Etiopa klorocebo (Chlorocebus aethiops) estas cerkopitekedo kun longaj blankaj hartufoj ambaŭflanke de la vizaĝo. Kelkaj fakuloj konsideras tiun kaj ĉiujn membrojn de la genro Chlorocebus kiel ununura specio, Cercopithecus aethiops.[1] Tiele difinita, tiu simio estus limigita al Etiopio, Sudano, Ĝibutio kaj Eritreo.[2] En la suda parto de sia teritorio ĝi kontaktas kun la tre proksime rilataj ruĝpuga klorocebo (C. pygerythrus) kaj balmonta klorocebo (C. djamdjamensis).[3] Hibridiĝo inter ili eblas, kaj povas prezenti minacon al la vundebla balmonta klorocebo.[3] Malkiel tiu specio, la Etiopa klorocebo estas komuna kaj taksata kiel Malplej Zorgiga fare de la IUCN.[4]
La Etiopa klorocebo (Chlorocebus aethiops) estas cerkopitekedo kun longaj blankaj hartufoj ambaŭflanke de la vizaĝo. Kelkaj fakuloj konsideras tiun kaj ĉiujn membrojn de la genro Chlorocebus kiel ununura specio, Cercopithecus aethiops. Tiele difinita, tiu simio estus limigita al Etiopio, Sudano, Ĝibutio kaj Eritreo. En la suda parto de sia teritorio ĝi kontaktas kun la tre proksime rilataj ruĝpuga klorocebo (C. pygerythrus) kaj balmonta klorocebo (C. djamdjamensis). Hibridiĝo inter ili eblas, kaj povas prezenti minacon al la vundebla balmonta klorocebo. Malkiel tiu specio, la Etiopa klorocebo estas komuna kaj taksata kiel Malplej Zorgiga fare de la IUCN.
El cercopiteco verde o tota (Chlorocebus aethiops) es una especie de primate catarrino de la familia Cercopithecidae.[2] Es un mono de entre 40 y 60 cm a los que hay que sumar hasta otros 80 cm de cola.
Se le encuentra en amplias zonas del África subsahariana tanto en zonas de sabana como de bosque. Es frecuente en zonas humanizadas. Viven en grupos que llegan a tener hasta un centenar de individuos. Su alimentación es muy variada y aunque los vegetales son su alimento base realmente comen cualquier cosa comestible
La taxonomía de esta especie es discutida. Algunas fuentes afirman que esta especie, y todo el género Chlorocebus son en realidad una sola especie, Cercopithecus aethiops.
El cercopiteco verde o tota (Chlorocebus aethiops) es una especie de primate catarrino de la familia Cercopithecidae. Es un mono de entre 40 y 60 cm a los que hay que sumar hasta otros 80 cm de cola.
Se le encuentra en amplias zonas del África subsahariana tanto en zonas de sabana como de bosque. Es frecuente en zonas humanizadas. Viven en grupos que llegan a tener hasta un centenar de individuos. Su alimentación es muy variada y aunque los vegetales son su alimento base realmente comen cualquier cosa comestible
Rohepärdik (Chlorocebus aethiops) on perekonda Chlorocebus kuuluv pärdiklane.
Rohepärdik elutseb Etioopias, Sudaanis ja Djiboutis.
1967. aasta augustis Saksamaal Marburgis farmaatsiaettevõttes Behringwerke toimunud hemorraagilise viiruspalaviku laboritekkese puhangu põhjustajaks peetakse Ugandast kohale toodud rohepärdikut, kelle vere, elundite või rakukultuuridega kokku puutunud laboritöötajad nakatusid Marburgi viirushaigusse.[2]
Rohepärdik (Chlorocebus aethiops) on perekonda Chlorocebus kuuluv pärdiklane.
Chlorocebus aethiops, tota edo zerkopiteko berdea, Chlorocebus generoko espezieetako bat da. Generoko guztiak bezala Afrikan bizi da. Askotan Cercopithecus generoan sailkatua izan da, eta eztabaidan dago bere sailkapena zein izan daitekeen.
Artikulu hau biologiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.Vihermarakatti eli tantalusmarakatti eli vervetti (Chlorocebus aethiops) on vihermarakatteihin kuuluva nisäkäslaji.
Vihermarakatti on 40-60 cm pitkä ja painaa noin 7 kg, ja sen häntä on 50-87 cm pitkä.
Lajia tavataan trooppisessa Afrikassa.
Vihermarakatti syö hedelmiä, siemeniä ja kukkia. Se myös ryöstää usein ruokaa pelloilta ja puutarhoista. Se saa tarpeeksi vettä ravinnostaan, joten se juo vain harvoin.
Kantoaika kestää 7 kuukautta, ja naaras saa tavallisesti yhden poikasen. Poikaset pitävät kiinni emonsa mahapuolen turkista.
Vihermarakatti eli tantalusmarakatti eli vervetti (Chlorocebus aethiops) on vihermarakatteihin kuuluva nisäkäslaji.
Grivet, Grivet d'Éthiopie
Le Grivet (Chlorocebus aethiops) est une espèce de primate africain de la famille des Cercopithecidae. Ces singes se trouvent en Éthiopie, en Érythrée, au Soudan et à Djibouti.
Il mesure de 40 à 60 cm et pèse de 3 à 5 kg. Le mâle est plus grand que la femelle[1].
Ce singe possède des testicules de couleur bleue[2].
Pouvant vivre jusqu'à l'âge de 30 ans, il atteint sa maturité sexuelle à 4 ans. Sa gestation dure 160 jours et n'a qu'un seul petit à la fois[réf. nécessaire].
Grivet[3],[4],[5], Singe grivet[3], Grivet d’Éthiopie[4]. Il est également appelé Singe vert[3], Vervet[3] et Callitriche[4], bien que ces noms désignent aussi d'autres espèces.
Grivet, Grivet d'Éthiopie
Un grivet, dans la région d'Awasa.Le Grivet (Chlorocebus aethiops) est une espèce de primate africain de la famille des Cercopithecidae. Ces singes se trouvent en Éthiopie, en Érythrée, au Soudan et à Djibouti.
Il cercopiteco grigioverde (Chlorocebus aethiops (Linnaeus, 1758)) è un primate della famiglia Cercopithecidae.[1][2]
È un primate di media taglia: i maschi pesano da 4 a 4,5 kg e le femmine da 2,5 a 3,5 kg. Ha una pelliccia di colore grigio-verdastro sul dorso mentre il ventre, le sopracciglia e le guance sono di colore bianco-crema. Le mani e i piedi sono glabri e di colore nero. Il muso è anche nero, ma sulle guance vi sono strisce bianche. I maschi presentano una caratteristica colorazione bluastra dello scroto che contrasta con il colore rosso vivo del pene.
Dall'attività diurna, il cercopiteco grigioverde vive sia sugli alberi che al suolo. Forma gruppi numerosi costituiti da alcuni maschi, molte femmine e piccoli. All'interno dei gruppi viene rispettata una rigida gerarchia sia nell'accesso al cibo sia nelle attività di grooming. La dieta è varia e comprende molta frutta, altri vegetali e piccoli animali.
Possiede un ampio repertorio di vocalizzazioni, che utilizza sia per segnare il territorio che per una vasta gamma di segnalazioni di allarme all'interno del gruppo. In particolare è documentato l'utilizzo di suoni di allarme diversi per i diversi predatori.[3][4]
La femmina da alla luce un solo figlio per volta dopo una gestazione di circa 6 mesi.[5]
L'areale di questa specie è circoscritto a Gibuti, Eritrea, Etiopia e Sudan.[6]
Una volta tutti gli appartenenti al genere Chlorocebus erano raggruppati in un'unica specie, detta Chlorocebus aethiops. La suddivisione del genere in sei specie, qui adottata, non è universalmente accettata e alcuni autori continuano ad usare C. aethiops nel senso generico.
Il cercopiteco grigioverde (Chlorocebus aethiops (Linnaeus, 1758)) è un primate della famiglia Cercopithecidae.
Griveta (lot. Chlorocebus aethiops, angl. Grivet, vok. Grüne Meerkatzen) – šunbeždžionių (Cercopithecidae) šeimos primatas, priklausantis markatų pošeimiui. Nedidelė, turi ilgą uodegą, labai vikri.
Monyet Hijau atau nama saintifiknya Chlorocebus aethiops merupakan sejenis haiwan yang terdapat di Asia Tenggara.
Di Malaysia ia merupakan sejenis haiwan yang dilindungi di bawah UNDANG-UNDANG MALAYSIA Akta 686 AKTA PERDAGANGAN ANTARABANGSA MENGENAI SPESIES TERANCAM 2808.[3]
Monyet Hijau atau nama saintifiknya Chlorocebus aethiops merupakan sejenis haiwan yang terdapat di Asia Tenggara.
Di Malaysia ia merupakan sejenis haiwan yang dilindungi di bawah UNDANG-UNDANG MALAYSIA Akta 686 AKTA PERDAGANGAN ANTARABANGSA MENGENAI SPESIES TERANCAM 2808.
De groene meerkat, grivet of grijsgroene meerkat (Chlorocebus aethiops) is een aap van het geslacht groene meerkatten (Chlorocebus). De wetenschappelijke naam van de soort werd in 1758 als Simia aethiops gepubliceerd door Carl Linnaeus.[2]
De groene meerkat leeft in Soedan, Ethiopië en Eritrea, op savannes, in bosgebieden, langs oevers en in landbouwgebieden. Hij is vooral afhankelijk van de Acacia. De groene meerkat eet de zaden, bloemen, bladeren en gom van deze boom. Ook van vijgen en andere fruitbomen wordt gegeten.
Groene meerkatten leven in groepjes, waarvan de kern wordt gevormd door vrouwtjes met jongen. Onderzoek in gevangenschap wees uit dat volwassen mannetjes in de hiërarchie niet dominant zijn, maar gelijkstaan of ondergeschikt zijn aan de volwassen vrouwtjes.
De groene meerkat kent een grote verscheidenheid aan geluiden. Sommige van deze geluiden, als blaffen en schreeuwen, zijn een middel om contact te houden met de rest van de groep.
De groene meerkat heeft een grijzige olijfgroene vacht op de rugzijde en de kroon. De ledematen zijn grijs, en de buik is wit, evenals de wangen, en een band boven de wenkbrauwen. De vacht op de wangen bestaat uit opvallend lange, witte haren. Het gezicht is zwart en de staart heeft een wit pluimpje. Het scrotum van het mannetje is helderblauw. De groene meerkat wordt 40 tot 60 centimeter lang en 5 tot 8 kilogram zwaar. De staart wordt 42 tot 70 centimeter lang, iets langer dan de rest van het lichaam.
Waarschijnlijk kruist de groene meerkat met de Balemeerkat (Chlorocebus djamdjamensis). Hun leefgebieden overlappen in het westen van de Grote Slenk.
Voorheen werd de populatie die voorkomt in de bergen van Ethiopië, ten westen van de Grote Slenk, onderscheiden als ondersoort Chlorocebus aethiops matschiei, en de andere populatie, ten oosten van de Nijl, van de Sudd tot Eritrea, als de typische ondersoort. Dat onderscheid wordt inmiddels niet meer gemaakt.
Bronnen, noten en/of referentiesKotawiec zielonosiwy[3], koczkodan zielony[4], koczkodan zielonosiwy[5] (Chlorocebus aethiops) – gatunek małpy wąskonosej z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae), zamieszkujący otwarte sawanny oraz skraje lasów Afryki Wschodniej (Sudan, Etiopia, Dżibuti i Erytrea). Z reguły spotyka się go w pobliżu wody. Noce przesypia w gałęziach drzew lub krzewów. Żywi się owocami, liśćmi, kwiatami i owadami.
Koczkodan zielony osiąga długość ciała 50-85 cm[6], ogona 53-72 cm, waży 2,5-7 kg. Ubarwienie grzbietu żółte lub oliwkowe, spód ciała biały z wyjątkiem czarnych dolnych części kończyn.
Kotawiec zielonosiwy, koczkodan zielony, koczkodan zielonosiwy (Chlorocebus aethiops) – gatunek małpy wąskonosej z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae), zamieszkujący otwarte sawanny oraz skraje lasów Afryki Wschodniej (Sudan, Etiopia, Dżibuti i Erytrea). Z reguły spotyka się go w pobliżu wody. Noce przesypia w gałęziach drzew lub krzewów. Żywi się owocami, liśćmi, kwiatami i owadami.
Koczkodan zielony osiąga długość ciała 50-85 cm, ogona 53-72 cm, waży 2,5-7 kg. Ubarwienie grzbietu żółte lub oliwkowe, spód ciała biały z wyjątkiem czarnych dolnych części kończyn.
Rozmnażanie Dojrzałość płciowa: Na wolności w 5. roku, w niewoli w 2. roku Pora godowa: Różnie Długość ciąży: 5-6 miesięcy Liczba młodych: 1Chlorocebus aethiops é um Macaco do Velho Mundo com logos tufos brancos de pelo nas laterais da face. Alguns autores o consideram que todos do gênero Chlorocebus é uma espécie somente, Cercopithecus aethiops.[1] A espécie é restrita à Etiópia, Sudão, Djibouti, Eritreia[2] e Guiné-Bissau. O limite sul de sua distribuição faz contato com Chlorocebus pygerythrus e com Chlorocebus djamdjamensis.[4] A hibridização ocorre entre essas três espécies.[4]
Chlorocebus aethiops é um Macaco do Velho Mundo com logos tufos brancos de pelo nas laterais da face. Alguns autores o consideram que todos do gênero Chlorocebus é uma espécie somente, Cercopithecus aethiops. A espécie é restrita à Etiópia, Sudão, Djibouti, Eritreia e Guiné-Bissau. O limite sul de sua distribuição faz contato com Chlorocebus pygerythrus e com Chlorocebus djamdjamensis. A hibridização ocorre entre essas três espécies.
Chlorocebus aethiops[2][3][4][5] är en däggdjursart som först beskrevs av Carl von Linné 1758. Chlorocebus aethiops ingår i släktet gröna markattor och familjen markattartade apor.[6][7] IUCN kategoriserar arten globalt som livskraftig.[1] Inga underarter finns listade.[6]
Arten når en kroppslängd (huvud och bål) av 40 till 60 cm och en svanslängd av 42 till 70 cm. Vikten varierar mellan 5 och 8 kg. Pälsen på ryggen och huvudets topp har en olivgrå färg. På extremiteterna är pälsen grå och buken är vitaktig. Mellan det nästan nakna ansiktet med svart hud och pannan finns en vit strimma. Kinderna är täckta med tjock vitaktig hår. Liksom hos flera andra gröna markattor är hanarnas scrotum blå.[8]
Denna primat förekommer i sydöstra Sudan, östra Sydsudan och i stora delar av Etiopien och Eritrea. Arten vistas där oftast nära vattendrag i savanner och andra gräsmarker samt i öppna skogar. Den kan anpassa sig till människan och ibland hämtar Cercopithecus aethiops sin föda i växtodlingar.[1]
Arten äter frukter, frön, blommor, naturgummi och andra växtdelar.[1] Födan kompletteras med insekter och små ryggradsdjur. Chlorocebus aethiops är aktiv på dagen. Flera hannar och honor samt deras ungar bildar en flock som går på marken eller klättrar i växtligheten för att hitta föda. De vilar under natten i träd. Hos brunstiga honor blir huden kring könsdelarna röd men det förekommer inga svullnader i huden. Honan kan para sig med olika hannar från flocken och efter cirka 163 dagar dräktighet föds oftast en unge.[9]
Könsmognaden infaller för honor efter fyra år och för hannar efter fem år. Olika exemplar i fångenskap levde 24 år.[10]
I Etiopien bär ungefär halva populationen på viruset SIV (simian immunodeficiency virus) som är nära besläktat med HIV.[10]
Chlorocebus aethiops är en däggdjursart som först beskrevs av Carl von Linné 1758. Chlorocebus aethiops ingår i släktet gröna markattor och familjen markattartade apor. IUCN kategoriserar arten globalt som livskraftig. Inga underarter finns listade.
C. aethiops зазвичай близько від 400 до 600 мм в довжину (голови і тіла), з хвостом від 300 до 500 мм. Вага зазвичай знаходиться в межах від 3 до 5 кг. Самці більші за самиць. Мають подовжені бакенбарди. Лице кіптяво-чорне. Лице оточене білим хутром. Хутро на спині має оливковий колір, в той час як черево має біле хутро.
Країни: Джибуті; Еритрея; Ефіопія; Судан. Цей вид присутній в савані, рідколіссі, мозаїці луків та рідколісся, особливо поблизу річок. Це надзвичайно адаптований вид, який може жити в сільських та міських умовах.
Сильно залежить від насіння акації, квітів, листя. Також харчується інжиром та іншими плодами дерев. Найбільш активні вранці та раннім вечором. Досить соціальні тварини. Вони подорожують невеликими групами і є одним з небагатьох видів, в групах яких можуть бути кілька дорослих самців. Високопоставлені самці демонструють своє місце в ієрархії, поміщаючи свій хвіст у суворо вертикальному положенні і, прогулюються повз низького рейтингу самців. Хижаки: леопарди, змії, хижі птахи, бабуїни.
Самиці народжують одне дитинча. Середній період вагітності: 162 днів. Дитинчата годуються молоком 6 місяців. Статева зрілість у самиць настає у 3 роки, в самців — у 5 років. Тривалість життя у дикій природі близько 31 року.
Серйозних загроз нема. Це вид занесений до Додатка II СІТЕС і класу B Африканського Конвенції про збереження природи і природних ресурсів. Він присутній у ряді охоронних територій.
Chlorocebus aethiops là một loài động vật có vú trong họ Khỉ Cựu thế giới, bộ Linh trưởng. Loài này được Linnaeus mô tả năm 1758. Loài này giới hạn ở Ethiopia, Sudan, Djibouti và Eritrea.[1] Ở phía nam phạm vi phân bố, nó tiếp xúc gần gũi với Chlorocebus pygerythrus và Chlorocebus djamdjamensis.[3] Việc lai giống giữa chúng là có khả năng và có thể đe dọa loại dễ bị tổn thương Chlorocebus djamdjamensis.[3] Không giống loài đó, grivet thì phổ biến và được xếp vào nhóm ít quan tâm bởi IUCN.[1] Loài khỉ này có da mặt, tay và chân màu đen. Mặt có một đường kẻ trắng trên mắt. Chiều dài từ đầu và thân con đực 49 cm (19 in) và con cái là 42,6 cm (16,8 in).[4] Chiều dài đuôi con đực khoảng 30–50 cm (12–20 in).[5] Trọng lượng con đực 3,4 đến 8,0 kg (7,5 đến 17,6 lb)[Chuyển đổi: Số không hợp lệ] với con cái nặng mức ở mức dưới của trọng lượng con đực.[4]
Chlorocebus aethiops là một loài động vật có vú trong họ Khỉ Cựu thế giới, bộ Linh trưởng. Loài này được Linnaeus mô tả năm 1758. Loài này giới hạn ở Ethiopia, Sudan, Djibouti và Eritrea. Ở phía nam phạm vi phân bố, nó tiếp xúc gần gũi với Chlorocebus pygerythrus và Chlorocebus djamdjamensis. Việc lai giống giữa chúng là có khả năng và có thể đe dọa loại dễ bị tổn thương Chlorocebus djamdjamensis. Không giống loài đó, grivet thì phổ biến và được xếp vào nhóm ít quan tâm bởi IUCN. Loài khỉ này có da mặt, tay và chân màu đen. Mặt có một đường kẻ trắng trên mắt. Chiều dài từ đầu và thân con đực 49 cm (19 in) và con cái là 42,6 cm (16,8 in). Chiều dài đuôi con đực khoảng 30–50 cm (12–20 in). Trọng lượng con đực 3,4 đến 8,0 kg (7,5 đến 17,6 lb)[Chuyển đổi: Số không hợp lệ] với con cái nặng mức ở mức dưới của trọng lượng con đực.
Chlorocebus aethiops (Linnaeus, 1758) [1]
Ареал Охранный статусГривет (лат. Chlorocebus aethiops) — вид обезьян семейства мартышковых отряда приматов, один из шести видов рода Зелёные мартышки. Некоторые авторы считают всех членов рода Chlorocebus, включая гривета, принадлежащими одному виду, Cercopithecus aethiops. Гривет встречается в Эфиопии, Судане, Джибути и Эритрее.[2] В южной части своего ареала вступает в контакт с близкородственными видами верветкой (C. pygerythrus) и джам-джамом (C. djamdjamensis).[3] Между этими видами возможно образование гибридов, что представляет некоторую опасность для популяции редкого джам-джама.[3]
Кожа на лице, ладонях и ступнях чёрная. Над глазами белая полоса. Лицо обрамлено длинными бакенбардами. Шерсть на спине оливково-серого цвета, на брюхе и груди белая. Кожа на брюхе с синеватым отливом. Шерсть на ощупь щетинистая. Средняя длина тела 49 см для самцов и 42,6 см для самок.[4] Длина хвоста у самцов от 30 до 50 см.[5] Масса тела от 3,4 до 8 кг, при этом самцы крупнее самок.[4]
Встречаются в редколесьях Судана к востоку от Белого Нила, в Эритрее и Эфиопии к востоку от Великой рифтовой долины, а также в Джибути.[2] Селятся поблизости от источников воды. Способны адаптироваться к различным видам среды обитания.[2]
Более всего активны утром и ранним вечером. Большую часть времени проводят на земле. Пищу добывают на земле, однако спят на деревьях. Социальны, тратят много времени на груминг, игры и потасовки. Всеядны, в рационе фрукты, овощи, мелкие млекопитающие, насекомые и птицы. Нередко ищут еду на мусорных свалках. Потребляют достаточно много воды, особенно в сухой сезон. Образуют крупные группы до 70 особей. В группе у обоих полов чёткая иерархия. Существуют также группы, состоящие из одних самцов. Передвигаются на четырёх конечностях, однако иногда встают на задние лапы, особенно когда несут в передних какой-либо груз.[4]
Самки спариваются с ограниченным числом партнёров, тогда как самцы стараются спариться с как можно большим числом самок. Во время течки гениталии самок набухают, что служит сигналом для самцов. Беременность длится от 2 до 3 месяцев, в помёте обычно один детёныш. У новорождённых розовая кожа и чёрная шёрстка, к двухмесячному возрасту они принимают взрослую окраску. Питаются молоком матери до шести месяцев. Продолжительность жизни до 13 лет.[4]
В отличие от других зелёных мартышек, гривет достаточно широко распространён и имеет охранный статус «Не вызывающий опасений» от Международного союза охраны природы.[2] Основные угрозы виду — нелегальная охота с целью добычи мяса и разрушение среды обитания. На гриветов охотятся, помимо человека, крупные змеи, леопарды и павианы.[6]
Гривет (лат. Chlorocebus aethiops) — вид обезьян семейства мартышковых отряда приматов, один из шести видов рода Зелёные мартышки. Некоторые авторы считают всех членов рода Chlorocebus, включая гривета, принадлежащими одному виду, Cercopithecus aethiops. Гривет встречается в Эфиопии, Судане, Джибути и Эритрее. В южной части своего ареала вступает в контакт с близкородственными видами верветкой (C. pygerythrus) и джам-джамом (C. djamdjamensis). Между этими видами возможно образование гибридов, что представляет некоторую опасность для популяции редкого джам-джама.
그리벳원숭이는 긴꼬리원숭이과에 속하며 학명은 Cercopithecus aethiops이다. 대부분의 종은 땅딸막한 체격이며, 식성은 비교적 폭넓어 식물성 식물을 중심으로 곤충이나 새알을 먹으며, 어떤 종은 어린 영양이나 토끼를 잡아먹기도 한다. 몸길이는 33-110cm이며, 꼬리길이는 20-103cm이고, 꼬리가 없는 종도 있다. 털은 대체로 길지만 짧은 종도 있다. 모계 집단으로서 짝짓기를 끝낸 수컷이 무리를 떠난다. 무리를 이탈한 수컷은 다른 무리에 접근해서 그 무리의 암컷과 짝찟기를 하거나 또는 그 무리 속에 들어가서 수년 간을 보낸다. 이와 같은 사회 형태는 암컷이 태어나서 자란 집단을 떠나는 오랑우탄 사회와는 대조적이다. 대부분의 종은 무리라는 단층구조를 가진 데에 지나지 않으나, 몇몇 종은 상위 또는 하위의 구조를 갖는 중층적인 사회구조를 이룬다. 청각·후각이 예민하고, 여러 가지 얼굴 표정을 짓고, 소리도 낸다. 주로 낮에 활동하고 나무나 땅 위에 보금자리를 만든다. 임신 기간은 5-9개월이며, 한배에 1-2마리의 새끼를 낳는다. 사하라사막을 제외한 아프리카와 아라비아반도의 극히 일부 지역과 파키스탄 동쪽의 아시아에 분포한다.
그리벳원숭이는 긴꼬리원숭이과에 속하며 학명은 Cercopithecus aethiops이다. 대부분의 종은 땅딸막한 체격이며, 식성은 비교적 폭넓어 식물성 식물을 중심으로 곤충이나 새알을 먹으며, 어떤 종은 어린 영양이나 토끼를 잡아먹기도 한다. 몸길이는 33-110cm이며, 꼬리길이는 20-103cm이고, 꼬리가 없는 종도 있다. 털은 대체로 길지만 짧은 종도 있다. 모계 집단으로서 짝짓기를 끝낸 수컷이 무리를 떠난다. 무리를 이탈한 수컷은 다른 무리에 접근해서 그 무리의 암컷과 짝찟기를 하거나 또는 그 무리 속에 들어가서 수년 간을 보낸다. 이와 같은 사회 형태는 암컷이 태어나서 자란 집단을 떠나는 오랑우탄 사회와는 대조적이다. 대부분의 종은 무리라는 단층구조를 가진 데에 지나지 않으나, 몇몇 종은 상위 또는 하위의 구조를 갖는 중층적인 사회구조를 이룬다. 청각·후각이 예민하고, 여러 가지 얼굴 표정을 짓고, 소리도 낸다. 주로 낮에 활동하고 나무나 땅 위에 보금자리를 만든다. 임신 기간은 5-9개월이며, 한배에 1-2마리의 새끼를 낳는다. 사하라사막을 제외한 아프리카와 아라비아반도의 극히 일부 지역과 파키스탄 동쪽의 아시아에 분포한다.