dcsimg

Glavoč bjelčić ( хрватски )

добавил wikipedia hr Croatian

Glavoč bjelčić (lat. Gobius bucchichi) je riba iz brojne porodice glavoča. Naziva se još i Bučićev glavoč/glamac po poznatom prirodoslovcu Grguru Bučiću[1]. Dosta je brojan na našoj obali, nalazimo ga u samom plićaku, na dubinama do 5 m, a može ga se naći i u malim lokvama. Duguljastog je tijela. Bjelkaste je ili svijetlosmeđe boje, sa malo tamnijim smeđim malim mrljama. Preko očiju ima tamnosmeđu crtu, a ista je vidljiva isprekidana bočno. Naraste do 10 cm a hrani se manjim organizmima koje može uhvatiti, te algama. Često se drži u kućnim morskim akvarijima.

Zanimljivost

 src=
Glava glavočića bjelčića. Toskana, Italija.

Bjelčić je razvio poseban način obrane od grabežljivaca. Kada se osjeti ugroženim, on se ne skriva u rupe kao mnoge druge riblje vrste već zaštitu traži među žarnim nitima smeđe vlasulje (Anemonia sulcata), gdje siguran čeka dok opasnost prođe.

Rasprostranjenost

Glavoč bjelčić živi u Mediteranu, te u malenom dijelu Atlantika, uz južni dio Portugala [2].


Izvori

  1. (hrv.) Glavoči (riblje-oko.hr)
  2. (engl.) Bucchich's goby (fishbase.org)
Commons-logo.svgU Wikimedijinu spremniku nalazi se članak na temu: Glavoč bjelčićCommons-logo.svgU Wikimedijinu spremniku nalazi se još gradiva na temu: Glavoč bjelčićWikispecies-logo.svgWikivrste imaju podatke o: Glavoč bjelčić
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autori i urednici Wikipedije
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia hr Croatian

Glavoč bjelčić: Brief Summary ( хрватски )

добавил wikipedia hr Croatian

Glavoč bjelčić (lat. Gobius bucchichi) je riba iz brojne porodice glavoča. Naziva se još i Bučićev glavoč/glamac po poznatom prirodoslovcu Grguru Bučiću. Dosta je brojan na našoj obali, nalazimo ga u samom plićaku, na dubinama do 5 m, a može ga se naći i u malim lokvama. Duguljastog je tijela. Bjelkaste je ili svijetlosmeđe boje, sa malo tamnijim smeđim malim mrljama. Preko očiju ima tamnosmeđu crtu, a ista je vidljiva isprekidana bočno. Naraste do 10 cm a hrani se manjim organizmima koje može uhvatiti, te algama. Često se drži u kućnim morskim akvarijima.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autori i urednici Wikipedije
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia hr Croatian