За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Неразрешено име
Неразрешено име:
Biota
»
еукариот
»
Unikonta
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Epitheliozoa
»
Eumetazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Членконоги
»
Crustacea
»
виши ракови
»
Eumalacostraca
»
Eucarida
»
десетношци
»
Pleocyemata
»
Caridea
»
Palaemonoidea
»
Palaemonidae
»
Palaemoninae
«
Troglindicus
додај
преглед
податоци
статии
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Troglindicus
Род — признено од
wikipedia NL
and
wikidata_hierarchy tar gz
Troglindicus Sankolli & Shenoy 1979
Род — признено од
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
,
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Troglindicus
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Malacostraca
Decapoda
Pleocyemata
Caridea Dana 1852
Palaemonoidea Rafinesque 1815
Palaemonidae Rafinesque 1815
Troglindicus Sankolli & Shenoy 1979
(страницава)
Troglindicus phreaticus Sankolli & Shenoy 1979
Actinimenes Duris & Horká 2017
Allopontonia Bruce 1972
Altopontonia Bruce 1990
Amphipontonia Bruce 1991
Anapontonia Bruce 1966
Anchiopontonia Bruce 1992
Anchistioides Paul'son 1875
Anchistus Borradaile 1898
Ancylocaris Schenkel 1902
Ancylomenes Okuno & Bruce 2010
Anisomenaeus Bruce 2010
Apopontonia Bruce 1976
Arachnochium Wowor & Ng 2010
Araiopontonia Fujino & Miyake 1970
Ascidonia Fransen 2002
Balssia Kemp 1922
Bathymenes Kou, X. Li & Bruce 2016
Blepharocaris Mitsuhashi & Chan 2007
Brachycarpus Spence Bate 1888
Brucecaris Marin & Chan 2006
Bruceonia Fransen 2002
Cainonia Bruce 2005
Calathaemon Bruce & Short 1993
Carinopontonia Bruce 1988
Chacella Bruce 1986
Climeniperaeus Bruce 1995
Colemonia Bruce 2005
Conchodytes Peters 1852
Coralliocaris Stimpson 1860
Coutierea Nobili 1901
Creaseria Holthuis 1950
Crinotonia Marin 2006
Cristimenes Duris & Horká 2008
Ctenopontonia Bruce 1979
Cuapetes Clark 1919
Dactylonia Fransen 2002
Dasella Lebour 1945
Dasycaris Kemp 1922
Diapontonia Bruce 1986
Echinopericlimenes Marin & T.-Y. Chan 2014
Epipontonia Bruce 1977
Eupontonia Bruce 1971
Exoclimenella Bruce 1995
Exopontonia Bruce 1988
Fennera Holthuis 1951
Gnathophylleptum d'Udekem d'Acoz 2001
Gnathophylloides Schmitt 1933
Gnathophyllum Latreille 1819
Hamiger Borradaile 1916
Hamodactyloides Fujino 1973
Hamodactylus Holthuis 1952
Hamopontonia Bruce 1970
Harpiliopsis Borradaile 1917
Harpilius Dana 1852
Holthuisaeus Anker & De Grave 2010
Hymenocera Latreille 1819
Ischnopontonia Bruce 1966
Isopontonia Bruce 1982
Izucaris Okuno 1999
Jocaste Holthuis 1952
Kaviengella Sobánová & Duris 2018
Laomenes Clark 1919
Leander E. Desmarest 1849
Leandrites Holthuis 1950
Leptocarpus Holthuis 1950
Leptomenaeus Bruce 2007
Leptopalaemon Bruce & Short 1993
Levicaris Bruce 1973
Lipkebe Chace 1969
Macrobrachium Spence Bate 1868
Nematopalaemon Holthuis 1950
Neoanchistus Bruce 1975
Neopontonides Holthuis 1951
Notopontonia Bruce 1991
Onycocaridella Bruce 1981
Onycocaridites Bruce 1987
Onycocaris Nobili 1904
Orthopontonia Bruce 1982
Palaemon Weber 1795
Palaemonella Dana 1852
Paraclimenaeus Bruce 1988
Paranchistus Holthuis 1952
Paratypton Balss 1914
Periclimenaeus Borradaile 1915
Periclimenella Bruce 1995
Periclimenes O. G. Costa 1844
Periclimenoides Bruce 1990
Philarius Holthuis 1952
Platycaris Holthuis 1952
Platypontonia Bruce 1968
Plesiopontonia Bruce 1985
Pliopontonia Bruce 1973
Pontonia Latreille 1829
Pontonides Borradaile 1917
Pontoniopsis Borradaile 1915
Propontonia Bruce 1969
Pseudocoutierea Holthuis 1951
Pseudopontonides Heard 1986
Stegopontonia Nobili 1906
Tectopontonia Bruce 1973
Скратени се уште 54 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Troglindicus Sankolli & Shenoy 1979
(страницава)
Troglindicus phreaticus Sankolli & Shenoy 1979
Actinimenes Duris & Horká 2017
Altopontonia Bruce 1990
Amphipontonia Bruce 1991
Anapontonia Bruce 1966
Anchiopontonia Bruce 1992
Anchistioides Paul'son 1875
Anchistus Borradaile 1898
Ancylocaris Schenkel 1902
Ancylomenes Okuno & Bruce 2010
Anisomenaeus Bruce 2010
Apopontonia Bruce 1976
Arachnochium Wowor & Ng 2010
Araiopontonia Fujino & Miyake 1970
Ascidonia Fransen 2002
Balssia Kemp 1922
Bathymenes Kou, X. Li & Bruce 2016
Blepharocaris Mitsuhashi & Chan 2007
Brachycarpus Spence Bate 1888
Brucecaris Marin & Chan 2006
Cainonia Bruce 2005
Calathaemon Bruce & Short 1993
Carinopontonia Bruce 1988
Chacella Bruce 1986
Climeniperaeus Bruce 1995
Colemonia Bruce 2005
Coutierea Nobili 1901
Creaseria Holthuis 1950
Crinotonia Marin 2006
Cristimenes Duris & Horká 2008
Ctenopontonia Bruce 1979
Cuapetes Clark 1919
Dactylonia Fransen 2002
Dasella Lebour 1945
Dasycaris Kemp 1922
Echinopericlimenes Marin & T.-Y. Chan 2014
Epipontonia Bruce 1977
Eupontonia Bruce 1971
Exoclimenella Bruce 1995
Exopontonia Bruce 1988
Fennera Holthuis 1951
Gnathophylleptum d'Udekem d'Acoz 2001
Gnathophylloides Schmitt 1933
Gnathophyllum Latreille 1819
Hamiger Borradaile 1916
Hamodactyloides Fujino 1973
Hamodactylus Holthuis 1952
Hamopontonia Bruce 1970
Harpilius Dana 1852
Holthuisaeus Anker & De Grave 2010
Hymenocera Latreille 1819
Ischnopontonia Bruce 1966
Isopontonia Bruce 1982
Izucaris Okuno 1999
Jocaste Holthuis 1952
Kaviengella Sobánová & Duris 2018
Laomenes Clark 1919
Leander E. Desmarest 1849
Leandrites Holthuis 1950
Leptocarpus Holthuis 1950
Lipkebe Chace 1969
Macrobrachium Spence Bate 1868
Nematopalaemon Holthuis 1950
Neoanchistus Bruce 1975
Neopontonides Holthuis 1951
Notopontonia Bruce 1991
Onycocaridella Bruce 1981
Onycocaridites Bruce 1987
Onycocaris Nobili 1904
Orthopontonia Bruce 1982
Palaemon Weber 1795
Palaemonella Dana 1852
Paraclimenaeus Bruce 1988
Paratypton Balss 1914
Periclimenaeus Borradaile 1915
Periclimenella Bruce 1995
Periclimenes O. G. Costa 1844
Periclimenoides Bruce 1990
Philarius Holthuis 1952
Platycaris Holthuis 1952
Platypontonia Bruce 1968
Plesiopontonia Bruce 1985
Pliopontonia Bruce 1973
Pontonia Latreille 1829
Pontonides Borradaile 1917
Pontoniopsis Borradaile 1915
Propontonia Bruce 1969
Pseudocoutierea Holthuis 1951
Pseudopontonia Bruce 1992
Pseudopontonides Heard 1986
Stegopontonia Nobili 1906
Tectopontonia Bruce 1973
Thaumastocaris Kemp 1922
Tuleariocaris Hipeau-Jacquotte 1965
Typton O. G. Costa 1844
Urocaridella Borradaile 1915
Veleronia Holthuis 1951
Veleroniopsis Gore 1981
Vir Holthuis 1952
Waldola Holthuis 1951
Zenopontonia Bruce 1975
Скратени се уште 54 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Malacostraca
Decapoda
Palaemonidae
Troglindicus Sankolli & Shenoy 1979
(страницава)
Troglindicus phreaticus Sankolli & Shenoy 1979
Allopontonia Bruce 1972
Altopontonia Bruce 1990
Amphipontonia Bruce 1991
Anapontonia Bruce 1966
Anchistus Borradaile 1898
Apopontonia Bruce 1976
Araiopontonia Fujino & Miyake 1970
Balssia Kemp 1922
Brachycarpus Bate 1888
Calathaemon Bruce & Short 1993
Carinopontonia Bruce 1988
Chacella Bruce 1986
Chernocaris Johnson 1967
Climeniperaeus Bruce 1995
Conchodytes Peters 1852
Coralliocaris Stimpson 1860
Coutierea Nobili 1901
Coutierella Sollaud 1914
Creaseria Holthuis 1950
Crinotonia Marin 2006
Cryphiops Dana 1852
Ctenopontonia Bruce 1979
Dactylonia Fransen 2002
Dasella Lebour 1945
Dasycaris Kemp 1922
Diapontonia Bruce 1986
Epipontonia Bruce 1977
Eupontonia Bruce 1971
Exoclimenella Bruce 1995
Exopalaemon Holthuis 1950
Exopontonia Bruce 1988
Fennera Holthuis 1951
Gnathophylleptum
Hamiger Borradaile 1916
Hamodactyloides Fujino 1973
Hamodactylus Holthuis 1952
Hamopontonia Bruce 1970
Harpiliopsis Borradaile 1917
Harpilius Dana 1852
Ischnopontonia Bruce 1966
Isopontonia Bruce 1982
Jocaste Holthuis 1952
Leander Desmarest 1849
Leandrites Holthuis 1950
Leptocarpus Holthuis 1950
Leptopalaemon Bruce & Short 1993
Lipkebe Chace 1969
Macrobrachium Bate 1868
Mesopontonia Bruce 1967
Mesopotonia Bruce 1967
Metapontonia Bruce 1967
Metapotonia Bruce 1967
Micropsalis von Meyer 1859
Miopotonia Bruce 1985
Nematopalaemon Holthuis 1950
Neoanchistus Bruce 1975
Neopontonides Holthuis 1951
Notopontonia Bruce 1991
Odontonia Fransen 2002
Onycocaridella Bruce 1981
Onycocaridites Bruce 1987
Onycocaris Nobili 1904
Orthopontonia Bruce 1982
Palaemon Weber 1795
Palaemonella Dana 1852
Palaemonetes Heller 1869
Paraclimenaeus Bruce 1988
Paranchistus Holthuis 1952
Paratypton Balss 1914
Patonia Mitsuhashi & Chan 2006
Periclimenaeus Borradaile 1915
Periclimenella Bruce 1995
Periclimenes Costa 1844
Periclimenoides Bruce 1990
Philarius Holthuis 1952
Platycaris Holthuis 1952
Platypontonia Bruce 1968
Plesiopontonia Bruce 1985
Pliopontonia Bruce 1973
Pontonia Latreille 1829
Pontonides Borradaile 1917
Pontoniopsis Borradaile 1915
Propontonia Bruce 1969
Pseudocoutierea Holthuis 1951
Pseudopontonides Heard 1986
Pycnocaris Bruce 1972
Stegopontonia Nobili 1906
Tectopontonia Bruce 1973
Thaumastocaris Kemp 1922
Troglomexicanus Villalobos, Alvarez & Iliffe 1999
Tuleariocaris Hipeau-Jacquotte 1965
Typton Costa 1844
Typtonychus Bruce 1996
Urocaridella Borradaile 1915
Veleronia Holthuis 1951
Veleroniopsis Gore 1981
Vir Holthuis 1952
Waldola Holthuis 1951
Yemenicaris Bruce 1997
Zenopontonia Bruce 1975
Скратени се уште 54 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Animalia
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Crustacea Brünnich 1772
Malacostraca Latreille 1802
Eumalacostraca Grobben 1892
Eucarida Calman 1904
Decapoda Latreille 1802
Pleocyemata Burkenroad 1963
Caridea Dana 1852
Palaemonoidea Rafinesque 1815
Palaemonidae Rafinesque 1815
Troglindicus Sankolli & Shenoy 1979
(страницава)
Troglindicus phreaticus Sankolli & Shenoy 1979
Actinimenes Duris & Horká 2017
Allopontonia Bruce 1972
Altopontonia Bruce 1990
Amphipontonia Bruce 1991
Anapontonia Bruce 1966
Anchiopontonia Bruce 1992
Anchistus Borradaile 1898
Ancylocaris Schenkel 1902
Ancylomenes Okuno & Bruce 2010
Anisomenaeus Bruce 2010
Apopontonia Bruce 1976
Arachnochium Wowor & Ng 2010
Araiopontonia Fujino & Miyake 1970
Ascidonia Fransen 2002
Balssia Kemp 1922
Bathymenes Kou, X. Li & Bruce 2016
Blepharocaris Mitsuhashi & Chan 2007
Brucecaris Marin & Chan 2006
Bruceonia Fransen 2002
Cainonia Bruce 2005
Carinopontonia Bruce 1988
Chacella Bruce 1986
Colemonia Bruce 2005
Conchodytes Peters 1852
Coralliocaris Stimpson 1860
Coutierea Nobili 1901
Creaseria Holthuis 1950
Crinotonia Marin 2006
Cristimenes Duris & Horká 2008
Ctenopontonia Bruce 1979
Cuapetes Clark 1919
Dactylonia Fransen 2002
Dasella Lebour 1945
Dasycaris Kemp 1922
Diapontonia Bruce 1986
Echinopericlimenes Marin & T.-Y. Chan 2014
Epipontonia Bruce 1977
Eupontonia Bruce 1971
Exoclimenella Bruce 1995
Exopontonia Bruce 1988
Fennera Holthuis 1951
Gnathophylleptum d'Udekem d'Acoz 2001
Hamiger Borradaile 1916
Hamodactyloides Fujino 1973
Hamodactylus Holthuis 1952
Harpilius Dana 1852
Holthuisaeus Anker & De Grave 2010
Izucaris Okuno 1999
Kaviengella Sobánová & Duris 2018
Laomenes Clark 1919
Leandrites Holthuis 1950
Leptomenaeus Bruce 2007
Leptopalaemon Bruce & Short 1993
Lipkemenes Bruce & Okuno 2010
Madangella Frolová & Duris 2018
Manipontonia Bruce, Okuno & Li 2005
Margitonia Bruce 2007
Mesopontonia Bruce 1967
Metapontonia Bruce 1967
Michaelimenes Okuno 2017
Miopontonia Bruce 1985
Neoclimenes Mitsuhashi, Li & Chan 2010
Neopalaemon H. H. Hobbs Jr. 1973
Neopericlimenes Heard, Spotte & Bubucis 1993
Nippontonia Bruce & Bauer 1997
Odontonia Fransen 2002
Onycomenes Bruce 2009
Opaepupu Anker & De Grave 2021
Paraclimenes Bruce 1995
Patonia Mitsuhashi & Chan 2006
Periclimenella Bruce 1995
Periclimenoides Bruce 1990
Phycomenes Bruce 2008
Phyllognathia Borradaile 1915
Pinnotherotonia Marin & Paulay 2010
Plesiomenaeus Bruce 2009
Pontoniopsides Bruce 2005
Poripontonia Fransen 2003
Pseudoclimenes Bruce 2008
Pseudopalaemon Sollaud 1911
Pseudopontonia Bruce 1992
Pseudoveleronia Marin 2008
Pycnocaris Bruce 1972
Rapimenes Duris & Horká 2008
Rapipontonia Marin 2007
Rhopalaemon Ashelby & De Grave 2010
Rostronia Fransen 2002
Sandimenes Li 2009
Sandyella Marin 2009
Tenuipedium Wowor & Ng 2010
Troglocubanus Holthuis 1949
Troglomexicanus Villalobos, Alvarez & Iliffe 1999
Typtonoides Bruce 2010
Typtonomenaeus Marin & T.-Y. Chan 2013
Typtonychus Bruce 1996
Unesconia Anker 2020
Unguicaris Marin & Chan 2006
Urocaris Stimpson 1860
Yemenicaris Bruce 1997
Zoukaris Anker & Corbari 2020
Скратени се уште 54 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Crustacea
Malacostraca
Eumalacostraca
Eucarida
Decapoda
Pleocyemata
Caridea
Palaemonoidea
Palaemonidae
Palaemoninae
Troglindicus
(страницава)
Troglindicus phreaticus
Brachycarpus
Coutierella
Exopalaemon
Kakaducaris
Leander
Nematopalaemon
Palaemon
Palaemonetes
Rhopalaemon
Tenuipedium
Troglocubanus
Urocaridella