dcsimg

Ułudka ( полски )

добавил wikipedia POL
 src=
Kwiat ułudki wiosennej

Ułudka (Omphalodes Mill.) – rodzaj roślin z rodziny ogórecznikowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia 23[3] do ok. 30[4] gatunków. Występują w większości w Azji (na wschodzie sięgając po Japonię, Chiny i Himalaje) oraz w Europie, gdzie rośnie 8 gatunków[4]. Nieliczne gatunki rosną w Ameryce Północnej na południu sięgając do Meksyku[3]. Zasiedlają różne siedliska – piaszczyste, słoneczne murawy, cieniste lasy, tereny skaliste, w tym urwiska i wejścia do jaskiń[4]. W Polsce rośnie dziko jeden gatunek – ułudka leśna O. scorpioides, a kilka jest uprawianych, z których najczęściej, także jako zdziczała, spotykana jest ułudka wiosenna O. verna[5][6]. Poza pospolicie uprawianą i dziczejącą w całej Europie ułudką wiosenną[3] uprawiane bywają: ułudka kapadocka O. cappadocica i ułudka lnolistna O. linifolia[4][7].

Morfologia

Pokrój
Rośliny zielne, zarówno jednoroczne, dwuletnie, jak i byliny osiągające do 40 cm wysokości. Pędy zwykle owłosione[4].
Liście
Skrętoległe, odziomkowe sercowate do lancetowatych lub łopatkowatych, wyższe liście łodygowe węższe[4].
Kwiaty
Niebieskie lub białe o średnicy do 1 cm. Kielich z działkami zrośniętymi tylko u nasady. Talerzykowata korona kwiatu powstaje ze zrośniętych pięciu płatków u nasady tworzących krótką rurkę. Przy wlocie rurki znajduje się pięć osklepek. Pręcików jest pięć, krótkie i ukryte w rurce korony. Zalążnia górna, czterokomorowa, z szyjką krótszą od rurki i pręcików[4].
Owoce
Rozłupnie rozpadające się na cztery spłaszczone, gładkie lub owłosione rozłupki, zwykle oskrzydlone[4].

Systematyka

Rodzaj należy do plemienia Omphalodeae w podrodzinie Cynoglossoideae w obrębie rodziny ogórecznikowatych Boraginaceae[8].

Wykaz gatunków według The Plant List[9]

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2019-01-03].
  2. a b Omphalodes. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2019-01-03].
  3. a b c David J. Mabberley: Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 647. ISBN 978-1-107-11502-6.
  4. a b c d e f g h Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan, 2002, s. 244. ISBN 0-333-74890-5.
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  6. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 382. ISBN 83-01-12218-8.
  7. zbiorowe: A-Z encyklopedia. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  8. Genus: Omphalodes Mill.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2019-01-03].
  9. Omphalodes. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2019-01-03].
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL

Ułudka: Brief Summary ( полски )

добавил wikipedia POL
 src= Kwiat ułudki wiosennej

Ułudka (Omphalodes Mill.) – rodzaj roślin z rodziny ogórecznikowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia 23 do ok. 30 gatunków. Występują w większości w Azji (na wschodzie sięgając po Japonię, Chiny i Himalaje) oraz w Europie, gdzie rośnie 8 gatunków. Nieliczne gatunki rosną w Ameryce Północnej na południu sięgając do Meksyku. Zasiedlają różne siedliska – piaszczyste, słoneczne murawy, cieniste lasy, tereny skaliste, w tym urwiska i wejścia do jaskiń. W Polsce rośnie dziko jeden gatunek – ułudka leśna O. scorpioides, a kilka jest uprawianych, z których najczęściej, także jako zdziczała, spotykana jest ułudka wiosenna O. verna. Poza pospolicie uprawianą i dziczejącą w całej Europie ułudką wiosenną uprawiane bywają: ułudka kapadocka O. cappadocica i ułudka lnolistna O. linifolia.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL