Trachyspora alchemillae (Pers.) Fuckel – gatunek grzybów z rodziny Phragmidiaceae[1]. Pasożyt rozwijający się na roślinach z rodzaju przywrotnik (Alchemilla)[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Trachyspora, Phragmidiaceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1796 r. Ch.H. Persoon nadając mu nazwę Uredo alchemillae. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1861 r. K.W. Fuckel[1].
Grzyb mikroskopijny. Jest to rdza jednodomowa, rozwijająca się na jednym tylko żywicielu i niepełnocyklowa – wytwarza tylko 2 rodzaje zarodników: urediniospory i teliospory[4].
Zimuje w kłączach rośliny, dzięki czemu już wczesną wiosną zaczyna się na niej rozwijać. Na dolnej stronie liści tworzy rozrzucone, mączyste uredinia o barwie żółtawej lub pomarańczowej, czasami zajmujące cała dolną powierzchnię. Mają okrągławy lub wydłużony kształt, przy dużej ilości zlewają się z sobą. Urediniospory mniej więcej kuliste lub elipsoidalne o rozmiarach 16–25 × 14-21 μm, drobno kolczaste, pomarańczowe. Później powstają podobne kształtem telia, ale zazwyczaj w rozproszeniu i nie zlewające się. Są oprószone i mają barwę brązowo-czerwonawą. Powstają w nich na szypułkach owalne lub elipsoidalne, jednokomórkowe teliospory o rozmiarach 26–40× 20–30 μm, brązowawe, grubościenne. Cała ich powierzchnia, a przynajmniej górna, pokryta jest brodawkami[2].
Trachyspora alchemillae (Pers.) Fuckel – gatunek grzybów z rodziny Phragmidiaceae. Pasożyt rozwijający się na roślinach z rodzaju przywrotnik (Alchemilla).
Trachyspora intrusa je grzib[6], co go nojprzōd ôpisoł Robert Kaye Greville, a terŏźnõ nazwã doł mu Joseph Charles Arthur 1934. Trachyspora intrusa nŏleży do zorty Trachyspora i familije Phragmidiaceae.[7][8] Żŏdne podgatōnki niy sōm wymianowane we Catalogue of Life.[7]
Trachyspora intrusa je grzib, co go nojprzōd ôpisoł Robert Kaye Greville, a terŏźnõ nazwã doł mu Joseph Charles Arthur 1934. Trachyspora intrusa nŏleży do zorty Trachyspora i familije Phragmidiaceae. Żŏdne podgatōnki niy sōm wymianowane we Catalogue of Life.