За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Членконоги
»
…
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
…
»
лебарки
»
…
»
џиновски лебарки
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
преслекувачи
»
Членконоги
»
Pancrustacea
»
Шестоноги
»
Инсекти
»
крилести инсекти
»
новокрилци
»
Polyneoptera
»
Dictyoptera
»
лебарки
»
Blaberoidea
»
џиновски лебарки
«
Biolleya
додај
преглед
податоци
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Biolleya
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Biolleya
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
iNaturalist data coverage
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Biolleya Saussure 1897
Род — признено од
GBIF classification
and
Catalogue of Life 26 March 2024
Алтернативни имиња
Biolleya
Harvest ancestor според
iNaturalist
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Biolleya
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Polyneoptera
Dictyoptera
Blattodea
Blaberoidea
Blaberidae
Biolleya
(страницава)
Biolleya alaris Saussure 1897
Aeluropoda
Africalolampra
Alloblatta
Alphelixia
Alvarengaia
Ancaudellia
Anchoblatta
Anisolampra
Annamoblatta
Antioquita
Apsidopis
Aptera
Archimandrita
Aspiduchus
Ateloblatta
Audreia
Blaberus
Blaptica
Blepharodera
Brachynauphoeta
Cacoblatta
Calolampra
Calolamprodes
Capucinella
Comptolampra
Corydidarum
Diploptera
Dryadoblatta
Ellipsica
Elliptorhina
Evea
Glyptopeltis
Griffiniella
Gurneya
Gyna
Gynopeltis
Haanina
Heminauphoeta
Hiereoblatta
Hormetica
Hostilia
Howintoniella
Hyporhicnoda
Hyposphaeria
Juxtacalolampra
Laxta
Lucihormetica
Macropanesthia
Microdina
Miroblatta
Morphna
Nauphoeta
Neolaxta
Notolampra
Opisthoplatia
Orchidoeca
Oxycercus
Oxyhaloa
Panchlora
Panesthia
Paracalolamprodes
Parapanesthia
Paraprincisaria
Perisphaerus
Petasodes
Phenacisma
Phoetalia
Phoraspis
Phortioeca
Phortioecoides
Pilema
Pinaconota
Placoblatta
Platysilpha
Poeciloblatta
Poeciloderrhis
Princisaria
Princisia
Princisola
Pronauphoeta
Proscratea
Pseudocalolampra
Pseudophoraspis
Pseudoplatia
Pycnoscelus
Rhabdoblatta
Rhabdoblattella
Rhicnoda
Schizopilia
Simandoa
Stenoblatta
Stictolampra
Stictomorphna
Stilpnoblatta
Styphon
Thliptoblatta
Thoracopygia
Tribonium
Tribonoidea
Zetoborella
Скратени се уште 67 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Blattodea Latreille 1810
Blaberoidea Saussure 1864
Blaberidae Saussure 1864
Panchlorinae
Biolleya Saussure 1897
(страницава)
Biolleya alaris Saussure 1897
Achroblatta Saussure 1893
Anchoblatta Shelford 1909
Panchlora Burmeister 1838
Pelloblatta Rehn 1903
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Biolleya
(страницава)
Biolleya alaris Saussure 1897
Aeluropoda
Africalolampra
Alloblatta
Alphelixia
Alvarengaia
Ancaudellia
Anchoblatta
Anisolampra
Annamoblatta
Antioquita
Apsidopis
Aptera
Archimandrita
Aspiduchus
Ateloblatta
Audreia
Blaberus
Blaptica
Blepharodera
Brachynauphoeta
Cacoblatta
Calolampra
Calolamprodes
Capucinella
Comptolampra
Corydidarum
Diploptera
Dryadoblatta
Ellipsica
Elliptorhina
Evea
Glyptopeltis
Griffiniella
Gurneya
Gyna
Gynopeltis
Haanina
Heminauphoeta
Hiereoblatta
Hormetica
Hostilia
Howintoniella
Hyporhicnoda
Hyposphaeria
Juxtacalolampra
Laxta
Lucihormetica
Macropanesthia
Microdina
Miroblatta
Morphna
Nauphoeta
Neolaxta
Notolampra
Opisthoplatia
Orchidoeca
Oxycercus
Oxyhaloa
Panchlora
Panesthia
Paracalolamprodes
Parapanesthia
Paraprincisaria
Perisphaerus
Petasodes
Phenacisma
Phoetalia
Phoraspis
Phortioeca
Phortioecoides
Pilema
Pinaconota
Placoblatta
Platysilpha
Poeciloblatta
Poeciloderrhis
Princisaria
Princisia
Princisola
Pronauphoeta
Proscratea
Pseudocalolampra
Pseudophoraspis
Pseudoplatia
Pycnoscelus
Rhabdoblatta
Rhabdoblattella
Rhicnoda
Schizopilia
Simandoa
Stenoblatta
Stictolampra
Stictomorphna
Stilpnoblatta
Styphon
Thliptoblatta
Thoracopygia
Tribonium
Tribonoidea
Zetoborella
Скратени се уште 67 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Polyneoptera
Dictyoptera
Blattodea
Blaberoidea
Blaberidae
Biolleya
(страницава)
Biolleya alaris Saussure 1897
Aeluropoda
Africalolampra
Alloblatta
Alphelixia
Alvarengaia
Ancaudellia
Anchoblatta
Anisolampra
Annamoblatta
Antioquita
Apsidopis
Aptera
Archimandrita
Aspiduchus
Ateloblatta
Audreia
Blaberus
Blaptica
Blepharodera
Brachynauphoeta
Cacoblatta
Calolampra
Calolamprodes
Capucinella
Comptolampra
Corydidarum
Diploptera
Dryadoblatta
Ellipsica
Elliptorhina
Evea
Glyptopeltis
Griffiniella
Gurneya
Gyna
Gynopeltis
Haanina
Heminauphoeta
Hiereoblatta
Hormetica
Hostilia
Howintoniella
Hyporhicnoda
Hyposphaeria
Juxtacalolampra
Laxta
Lucihormetica
Macropanesthia
Microdina
Miroblatta
Morphna
Nauphoeta
Neolaxta
Notolampra
Opisthoplatia
Orchidoeca
Oxycercus
Oxyhaloa
Panchlora
Panesthia
Paracalolamprodes
Parapanesthia
Paraprincisaria
Perisphaerus
Petasodes
Phenacisma
Phoetalia
Phoraspis
Phortioeca
Phortioecoides
Pilema
Pinaconota
Placoblatta
Platysilpha
Poeciloblatta
Poeciloderrhis
Princisaria
Princisia
Princisola
Pronauphoeta
Proscratea
Pseudocalolampra
Pseudophoraspis
Pseudoplatia
Pycnoscelus
Rhabdoblatta
Rhabdoblattella
Rhicnoda
Schizopilia
Simandoa
Stenoblatta
Stictolampra
Stictomorphna
Stilpnoblatta
Styphon
Thliptoblatta
Thoracopygia
Tribonium
Tribonoidea
Zetoborella
Скратени се уште 67 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Blattodea
Blaberidae
Biolleya Saussure 1897
(страницава)
Biolleya alaris Saussure 1897
Achroblatta Saussure 1893
Aeluropoda Butler 1882
Africalolampra Roth 1995
Alphelixia Roth 1973
Ancaudellia Shaw 1925
Anchoblatta Shelford 1909
Anisolampra Bei-Bienko 1969
Annamoblatta Sergeev 1984
Apotrogia Kirby 1900
Apsidopis Saussure 1895
Aptera Saussure 1864
Aspiduchus Rehn & Hebard 1927
Ataxigamia Tepper 1893
Ateloblatta Saussure 1891
Bantua Shelford 1908
Bionoblatta Rehn 1940
Blepharodera Burmeister 1838
Byrsotria Stål 1874
Caeparia Stål 1877
Calolamprodes Bei-Bienko 1969
Capucina Saussure 1893
Capucinella Hebard 1920
Cariacasia Rehn 1928
Colapteroblatta Hebard 1919
Cyrtonotula Uvarov 1939
Derocardia Saussure 1895
Dryadoblatta Rehn 1930
Elfridaia Shaw 1925
Ellipsica Saussure & Zehntner 1895
Elliptoblatta Saussure 1891
Elliptorhina van Herrewege 1973
Geoscapheus Tepper 1893
Griffiniella Karny 1908
Gromphadorhina Brunner de Wattenwyl 1865
Gyna Brunner de Wattenwyl 1865
Gynopeltis Gerstaecker 1869
Heminauphoeta Saussure 1891
Hyporhicnoda Hebard 1920
Jagrehnia Princis 1954
Lucihormetica Zompro & Fritzsche 1999
Macropanesthia Saussure 1895
Microdina Kirby 1903
Minablatta Rehn 1940
Mioblatta Saussure & Zehntner 1895
Miopanesthia Saussure 1895
Molytria Stål 1874
Monastria Saussure 1864
Morphna Shelford 1910
Morphona
Neogeoscapheus Roth 1977
Neorhicnoda Grandcolas 1992
Notolampra Saussure 1862
Opisthoplatia Brunner de Wattenwyl 1865
Orchidoeca Gurney & Roth 1976
Oxycercus Bolívar 1881
Panesthia Audinet-Serville 1831
Paradicta Grandcolas 1992
Paranauphoeta Brunner von Wattenwyl 1865
Parapanesthia Roth 1977
Paraprincisaria Grandcolas 1993
Pelloblatta Rehn 1903
Perisphaerus Serville 1831
Petasodes Saussure 1864
Phenacisma Karsch 1896
Phoetalia Stål 1874
Phoraspis Serville 1831
Phortioecoides Rehn 1937
Pilema Saussure 1873
Pinaconota Saussure 1895
Placoblatta Bei-Bienko 1969
Princisia van Herrewege 1973
Princisola Gurney & Roth 1976
Progonogamia Rehn 1922
Pronauphoeta Shelford 1909
Proscratea Burmeister 1838
Pseudocalolampra Roth & Princis 1971
Pseudoglomeris Brunner 1893
Pseudogyna Shelford 1909
Pseudoplatia Hanitsch 1930
Pycnoscelus Scudder 1862
Rhabdoblatta Kirby 1903
Rhabdoblattella Anisyutkin 1999
Rhyparobia Krauss 1892
Salganea Stål 1877
Schistopeltis Rehn 1916
Schizopilia Saussure 1864
Schultesia Roth
Sibylloblatta Rehn 1937
Simandoa Roth & Naskrecki 2004
Stenoblatta Walker 1868
Stictolampra Hanitsch 1930
Stictomorphna Bruijning 1948
Stilpnoblatta Saussure & Zehntner 1895
Thanatophyllum Grandcolas 1991
Thliptoblatta Saussure & Zehntner 1895
Thorax Saussure 1862
Tribonoidea Shelford 1908
Ylangella Roth 2002
Zetoborella Hebard 1921
Zuluia Rehn 1922
Скратени се уште 72 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Dictyoptera
Mantodea
Mantidae
Biolleya
(страницава)
Biolleya alaris
Achlaenella
Acithespis
Afrothespis
Agrionopsis
Ambivia
Armene
Armeniola
Arria
Austrovates
Betamantis
Bisanthe
Bolbella
Brancsikia
Camelomantis
Cardioptera
Carvilia
Cataspilota
Catigaonopsis
Chopardiella
Chroicoptera
Chromatophotina
Coptopteryx
Danuriella
Deiphobe
Deiphobella
Dystactula
Elmantis
Entella
Eremoplana
Euchomena
Gimantis
Gonypeta
Gonypetella
Gonypetyllis
Heterochaeta
Heterochaetula
Heterovates
Hicetia
Hierodula
Hierodulella
Holaptilon
Kishinouyeum
Leptocola
Ligaria
Ligariella
Ligentella
Lobocneme
Lobothespis
Lobovates
Macracanthopus
Macrodanuria
Macromantis
Macropopa
Mantasoa
Melliera
Memantis
Metriomantis
Microthespis
Myrcinus
Mythomantis
Namamantis
Neocilnia
Neodanuria
Notomantis
Omomantis
Orthodera
Orthoderella
Orthoderina
Palaeophotina
Paracilnia
Paraligaria
Paraphotina
Pararivetina
Parentella
Photina
Photinella
Phyllothelys
Plistospilota
Polyspilota
Popa
Prohierodula
Pseudovates
Rhodomantis
Schizocephala
Severinia
Sinaiella
Sphaeromantis
Sphodromantis
Sphodropoda
Statilia
Stenopyga
Taumantis
Teddia
Telomantis
Thespoides
Tismomorpha
Toxodanuria
Trachymantis
Xystropeltis
Zoolea
Скратени се уште 107 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.