За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
’рбетници
»
…
»
Водоземци
»
Жаба
»
крастави жаби
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Второусни животни
»
Хордати
»
’рбетници
»
вилични ’рбетници
»
коскени риби
»
Резноперки
»
четириношци
»
Водоземци
»
Жаба
»
крастави жаби
«
Pseudobufo Tschudi 1838
додај
преглед
податоци
слики/снимки
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Pseudobufo Tschudi 1838
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Integrated Taxonomic Information System (ITIS)
Nectes Cope 1865
Род — признено од
GBIF classification
Pseudobufo
Род — признено од
wikipedia русскую Википедию
,
wikipedia NL
,
wikipedia POL
,
wikipedia VI
,
wikipedia UK
,
wikipedia CA
,
Malaysia Species List
,
Thailand Species List
,
wikipedia EU
,
Indonesia Species List
,
NCBI
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia ES
,
wikipedia PT
,
wikipedia FR
,
wikipedia EN
, and
Wikipedia (inferred records)
Pseudobufo Tschudi 1838
Род — признено од
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
Frost Darrel R 2018 Amphibian Species of the World
,
GBIF classification
,
GBIF nat'l node type records Netherlands
,
Catalogue of Life 7 February 2023
,
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Алтернативни имиња
Nectes Cope 1865
Not accepted според
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Integrated Taxonomic Information System (ITIS)
Pyleus Gistel 1848
Not accepted според
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од Integrated Taxonomic Information System (ITIS)
Nectes
Harvest ancestor според
iDigBio type specimen records
and
Harvard Museum of Comparative Zoology
Nectes Cope 1865
Invalid според
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Nectes Cope 1865
Not accepted според
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Nectes Cope 1865
Synonym според
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
(synonymous original name),
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
(synonymous original name),
Frost Darrel R 2018 Amphibian Species of the World
(synonymous original name), and
Catalogue of Life 7 February 2023
Pseudobufo
Harvest ancestor според
Wildfinder (WWF)
,
iNaturalist
, and
Harvard Museum of Comparative Zoology
Pseudobufo Tschudi 1838
Authority според
NCBI
Pyleus Gistel 1848
Invalid според
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Pyleus Gistel 1848
Not accepted според
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Pyleus Gistel 1848
Synonym според
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
(synonymous original name),
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
(synonymous original name),
Frost Darrel R 2018 Amphibian Species of the World
(synonymous original name), and
Catalogue of Life 7 February 2023
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Pseudobufo Tschudi 1838
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Lissamphibia
Anura
Bufonidae Gray 1825
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval & Moritz et al. 2012
Anaxyrus Tschudi 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza & Arribas et al. 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufo hadramautinus Cherchi 1963
Bufo scorteccii Balletto & Cherchi 1970
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters ex Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye & Jiang 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Catalogue of Life 7 February 2023
Biota
Animalia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Amphibia
Anura
Bufonidae Gray 1825
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval & Moritz et al. 2012
Anaxyrus Tschudi 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza & Arribas et al. 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters ex Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye & Jiang 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Lissamphibia
Anura
Bufonidae Gray 1825
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval & Moritz et al. 2012
Anaxyrus Tschudi 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza & Arribas et al. 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufo hadramautinus Cherchi 1963
Bufo scorteccii Balletto & Cherchi 1970
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters ex Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye & Jiang 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Lissamphibia
Anura
Bufonidae Gray 1825
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval, Moritz & Rodrigues 2012
Anaxyrus Tschudi 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza, Arribas, El Mouden & Carranza 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye & Jiang 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Frost Darrel R 2018 Amphibian Species of the World
Amphibia
Anura
Bufonidae Gray, 1825
Pseudobufo Tschudi, 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi, 1838
"Bufo" hadramautinus Cherchi, 1963
"Bufo" scorteccii Balletto and Cherchi, 1970
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois, 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval, Moritz & Rodrigues 2012
Anaxyrus Tschudi, 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril and Bibron, 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza, Arribas, El Mouden & Carranza 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque, 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson, 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Epidalea Cope, 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope, 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger, 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters 1875
Nectophrynoides Noble, 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger, 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger, 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope, 1862
Rhinella Fitzinger, 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi, 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye, and Jiang, 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
GBIF classification
Animalia
Chordata
Amphibia
Anura
Bufonidae
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval, Moritz & Rodrigues 2012
Amietophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Anaxyrus Tschudi 1845
Andinophryne Hoogmoed 1985
Ansonia Stoliczka 1870
Anura empusa
Anura fowleri
Anura peltocephala
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, De Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza, Arribas, El Mouden & Carranza 2013
Bufo Garsault 1764
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Crepidophryne Cope 1889
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost et al. 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters In Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger 1843
Poyntonophryne vertebralis
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson, Donnellan, Raxworthy, Campbell, Blotto, Moler, Drewes, Nussbaum, Lynch, Green & Wheeler 2006
Pseudepidalea Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
GBIF classification
Animalia
Chordata
Amphibia
Nectes Cope 1865
(страницава)
Nectes obscurus
Abiadisaurus Warren, Yates, Damiani, Goodwin, Wood & Schaff 1998
Adelogyrinidae
Allopus Marsh 1894
Almasauridae
Ammobatrachus Gilmore 1928
Amphibamidae
Anthracosauridae
Archegosauridae
Archeriidae
Baphetidae
Bathysiredon Taylor 1940
Benthosuchidae
Brachyopidae
Bradymedusa Miranda-Ribeiro 1926
Branchiosauridae
Caerorhachidae
Capitosauridae
Chigutisauridae
Cochleosauridae
Colosteidae
Cursipes Matthew 1903
Cystignathidae
Dendrerpetontidae
Diadectidae
Dissorophidae
Dvinosauridae
Edingerella Schoch & Milner 2000
Edopidae
Eobrachyopidae
Eogyrinidae
Eolydekkerina Shishkin, Rubidge & Kitching 1996
Eoserpeton Moodie 1909
Erierpeton Moodie 1913
Erpetobrachium Moodie 1913
Eryopidae
Eugyrinidae
Gnorhimosuchus Efremov 1951
Gomphobates Reinhardt & Lütken 1862
Goniocephalus Broili 1913
Gymnarthridae
Heylerosauridae
Hylella Reinhardt & Lütken 1862
Iberospondylus Laurin & Soler-Gijon 2001
Indobrachyopidae
Intasuchidae
Kourerpetidae
Lasalidae
Latiscopidae
Lethiscidae
Limnodytes Duméril & Bibron 1841
Limnopus Marsh 1894
Limnoscelididae
Luzocephalus Shishkin 1980
Lydekkerinidae
Lysipterygium Branson 1935
Manubrantlia Yates & Sengupta 2002
Mastodonsauridae
Melosauridae
Metoposauridae
Microbrachidae
Micromelerpetontidae
Micropholidae
Moenkopisaurus Shishkin 1960
Nototrema Günther 1858
Ophiderpetontidae
Otocratiidae
Palaeotriton Fitzinger 1843
Palatinerpeton Boy 1996
Pariostegus Cope 1868
Parioxyidae
Peltobatrachidae
Phlegethontiidae
Plagiosauridae
Protobatrachidae
Pseudophlegethontiidae
Puertollanopus Soler-Gijon & Moratalla 2001
Quasicyclotosaurus Schoch 2000
Ranula Peters 1859
Rhinesuchidae
Rhytidosteidae
Rileymillerus Bolt & Chatterjee 2000
Rotaurisaurus Yates 1999
Scincosauridae
Sclerothoracidae
Seymouriidae
Silvanerpeton Clack 1994
Syphonodon Seeley 1908
Tarsopterus Reinhardt & Lütken 1862
Thenaropus King 1844
Thinopus Marsh 1896
Thoosuchidae
Trematopidae
Trematopsidae
Trematosauridae
Trimerorhachidae
Tupilakosauridae
Uranocentrodontidae
Wetlugasauridae
Yarengiidae
Zatrachydidae
Скратени се уште 135 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Animalia
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Tetrapoda
Amphibia
Anura
Bufonidae Gray 1825
Pseudobufo Tschudi 1838
(страницава)
Pseudobufo subasper Tschudi 1838
Adenomus Cope 1861
Altiphrynoides Dubois 1987
Amazophrynella Fouquet, Recoder, Teixeira, Cassimiro, Amaro, Camacho, Damasceno, Carnaval & Moritz et al. 2012
Anaxyrus Tschudi 1845
Ansonia Stoliczka 1870
Atelopus Duméril & Bibron 1841
Barbarophryne Beukema, de Pous, Donaire-Barroso, Bogaerts, Garcia-Porta, Escoriza & Arribas et al. 2013
Blythophryne Chandramouli, Vasudevan, Harikrishnan, Dutta, Janani, Sharma, Das & Aggarwal 2016
Bufo Garsault 1764
Bufoides Pillai & Yazdani 1973
Bufonidae Children
Bufotes Rafinesque 1815
Capensibufo Grandison 1980
Churamiti Channing & Stanley 2002
Dendrophryniscus Jiménez de la Espada 1870
Didynamipus Andersson 1903
Duttaphrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Epidalea Cope 1864
Frostius Cannatella 1986
Ghatophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
Incilius Cope 1863
Ingerophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Laurentophryne Tihen 1960
Leptophryne Fitzinger 1843
Melanophryniscus Gallardo 1961
Mertensophryne Tihen 1960
Metaphryniscus Señaris, Ayarzagüena & Gorzula 1994
Nannophryne Günther 1870
Nectophryne Buchholz & Peters ex Peters 1875
Nectophrynoides Noble 1926
Nimbaphrynoides Dubois 1987
Oreophrynella Boulenger 1895
Osornophryne Ruiz-Carranza & Hernández-Camacho 1976
Parapelophryne Fei, Ye & Jiang 2003
Pedostibes Günther 1876
Pelophryne Barbour 1938
Peltophryne Fitzinger 1843
Phrynoidis Fitzinger ex Treitschke 1842
Poyntonophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Rentapia Chan, Grismer, Zachariah, Brown & Abraham 2016
Rhaebo Cope 1862
Rhinella Fitzinger 1826
Sabahphrynus Matsui, Yambun & Sudin 2007
Schismaderma Smith 1849
Sclerophrys Tschudi 1838
Sigalegalephrynus Smart, Sarker, Arifin, Harvey, Sidik, Hamidy, Kurniawan & Smith 2017
Strauchbufo Fei, Ye & Jiang 2012
Truebella Graybeal & Cannatella 1995
Vandijkophrynus Frost, Grant, Faivovich, Bain, Haas, Haddad, de Sá, Channing, Wilkinson & Donnellan et al. 2006
Werneria Poche 1903
Wolterstorffina Mertens 1939
Xanthophryne Biju, Van Bocxlaer, Giri, Loader & Bossuyt 2009
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Craniata
Vertebrata
Gnathostomata
Teleostomi
Euteleostomi
Sarcopterygii
Dipnotetrapodomorpha
Tetrapoda
Amphibia
Batrachia
Anura
Neobatrachia
Hyloidea
Bufonidae
Pseudobufo
(страницава)
Pseudobufo subasper
Adenomus
Altiphrynoides
Amazophrynella
Anaxyrus
Ansonia
Atelopus
Barbarophryne
Blythophryne
Bufo
Bufoides
Bufonidae intergeneric hybrids
Bufotes
Capensibufo
Churamiti
Crepidophryne
Dendrophryniscus
Didynamipus
Duttaphrynus
Epidalea
Frostius
Ghatophryne
Incilius
Ingerophrynus
Leptophryne
Melanophryniscus
Mertensophryne
Nannophryne
Nectophryne
Nectophrynoides
Nimbaphrynoides
Oreophrynella
Osornophryne
Parapelophryne
Pedostibes
Pelophryne
Peltophryne
Phrynoidis
Poyntonophrynus
Rentapia
Rhaebo
Rhinella
Sabahphrynus
Schismaderma
Sclerophrys
Sigalegalephrynus
Stephopaedes
Strauchbufo
Vandijkophrynus
Werneria
Wolterstorffina
Xanthophryne
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Olfactores
Craniata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Dipnotetrapodomorpha
Tetrapodomorpha
Tetrapoda
Amphibia
Lissamphibia
Anura
Bufonidae
Pseudobufo
(страницава)
Pseudobufo subasper
Adenomus
Altiphrynoides
Amazophrynella
Amietophrynus
Anaxyrus
Andinophryne
Ansonia
Atelophryniscus
Atelopus
Barbarophryne
Blythophryne
Bufo
Bufoides
Bufotes
Capensibufo
Chaunus
Churamiti
Cranopsis
Crepidius
Crepidophryne
Dendrophryniscus
Didynamipus
Duttaphrynus
Epidalea
Firouzophrynus
Frostius
Ghatophryne
Incilius
Ingerophrynus
Laurentophryne
Leptophryne
Melanophryniscus
Mertensophryne
Metaphryniscus
Nannophryne
Nectophryne
Nectophrynoides
Nimbaphrynoides
Oreophrynella
Osornophryne
Parapelophryne
Pedostibes
Pelophryne
Peltophryne
Phrynoidis
Poyntonophrynus
Pseudepidalea
Rentapia
Rhaebo
Rhamphophryne
Rhinella
Sabahphrynus
Schismaderma
Sclerophrys
Sigalegalephrynus
Stephopaedes
Strauchbufo
Truebella
Vandijkophrynus
Werneria
Wolterstorffina
Xanthophryne