dcsimg

Epithemia sorex ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Ilustracja
widok od strony okrywy Systematyka[1] Domena Eukaryota Królestwo Chromista Podtyp Bacillariophytina Gromada Bacillariophyta Klasa Bacillariophyceae Podklasa Bacillariophycidae Rząd Rhopalodiales Rodzina Rhopalodiaceae Rodzaj Epithemia Gatunek Epithemia sorex Nazwa systematyczna Epithemia sorex Friedrich Kützing 1844
 src=
Epithemia sorex rysunek Friedricha Kützinga
 src=
Widok od pasa obwodowego

Epithemia sorex (syn. Eunotia sorex)gatunek okrzemek występujących w wodach słodkich[2]. Po raz pierwszy opisany zostały przez Friedricha Kützinga w 1844 roku[1]. Obok Epithemia adnata jeden z najczęściej występujących gatunków rodzaju Epithemia[2].

Morfologia

Jednokomórkowe osobniki o długości 8–70 μm i szerokości 6,5–16 μm[2]. Pancerzyki w widoku od strony pasa obwodowego z wypukłymi krawędziami i wyodrębnionymi, wyciągniętymi końcami, a od strony okrywy silnie do umiarkowanie dorsiwentralne. W widoku od strony dorsalnej najczęściej silnie wypukłe, strona wentralna umiarkowanie wklęsła. Kształt widziany od okrywy bywa określany jako „kapelusz Napoleona”[3]. Rafa silnie zakrzywiona, w środku okrywy sięga niemal po dorsalną krawędź okrywy, zaś na wyciągniętych końcach okrywy do środka biegunów. Fibule w 10 μm rozszerzają w 5–7,5 masywnych, wyraźnie widocznych żeber, często nieregularnie usytuowanych. Kształt żeber niemal równoległy do lekko promienistego. Pomiędzy żebrami znajduje się 2–3 areol. Końce zawsze mniej lub bardziej wyodrębnione i wyciągnięte lub główkowate, a następnie wygięte ku stronie dorsalnej i tępo zaokrąglone[2].

Ekologia

Gatunek kosmopolityczny[1]. W Środkowej Europie występujący głównie w bogatych w wapń wodach stojących. Najczęściej występuje na nizinach, w jeziorach o średniej do podwyższonej żyzności, gdzie lokalnie może dominować. W sztucznych zbiornikach na obszarach wyżynnych występuje nielicznie, natomiast w regionach górskich jedynie bardzo rzadko. W wodach płynących jest bardzo rzadko spotykana[2]. Często występuje jako epifit na Cladophora i innych grubych nitkowatych algach, także w wodach płynących[4].

Gatunkowi Epithemia sorex w polskim wskaźniku okrzemkowym do oceny stanu ekologicznego rzek (IO) przypisano wskaźnik trofii 2,7 natomiast wskaźnik saprobii 1,2. Wskaźnik trofii TI przyjmuje teoretyczne wartości od 0 (niska żyzność) do 4 (wysoka żyzność), wskaźnik saprobii przyjmuje teoretyczne wartości od 1 (niska zawartość materii organicznej) do 4 (wysoka zawartość materii organicznej)[5]. Te dane wskazują na preferencję wód średnio żyznych oraz co najwyżej nieznacznie zanieczyszczonych. Podobnie jest we wskaźnikach do oceny zbiorników zaporowych wskaźnik trofii wynosi 3, a wskażnik saprobii 1. Ponadto jest gatunkiem referencyjnym, czyli pożądanym, w zbiornikach typu przejściowego i limnicznego[6]. We wskaźniku dla jezior (IOJ) indeks troficzny to 2,5, wskazujący na preferencje do wód średnio żyznych. W tym wskaźniku jest to gatunek uznany za referencyjny dla jezior twardowodnych, ale nie dla miękkowodnych[7].

W pancerzyku żyją endosymbiotyczne sinice zdolne do asymilacji azotu atmosferycznego, przez co gatunek ten może występować w siedliskach ubogich w przyswajalne związki azotu[4].

Gatunki podobne

Jeżeli chodzi o zasięg rafy w kierunku dorsalnej Epithemia sorex wykazuje podobieństwo jedynie do Epithemia argus i Epithemia smithii, jednak można je rozróżnić biorąc pod uwagę odmienne kształty okryw[2].

Przypisy

  1. a b c M.D. Guiry 2002 Epithemia sorex Kützing
  2. a b c d e f MałgorzataM. Bąk MałgorzataM. i inni, Klucz do oznaczania okrzemek w fitobentosie na potrzeby oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce, wyd. I, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2012, s. 123, ISBN 978-83-61227-96-0 .
  3. Epithemia sorex, Manaaki Whenua - Landcare Research [dostęp 2019-01-16] (ang.).
  4. a b Epithemia sorex | Species - Diatoms of North America, diatoms.org [dostęp 2019-01-16] .
  5. AleksandraA. Zgrundo AleksandraA., ŁukaszŁ. Peszek ŁukaszŁ., AnitaA. Poradowska AnitaA., Podręcznik do monitoringu i oceny rzecznych jednolitych części wód powierzchniowych na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 9, 38, 50 .
  6. AleksandraA. Zgrundo AleksandraA., ŁukaszŁ. Peszek ŁukaszŁ., AnitaA. Poradowska AnitaA., Aneks do wytycznych metodycznych do przeprowadzenia monitoringu i oceny potencjału ekologicznego zbiorników zaporowych w Polsce na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 47 .
  7. AleksandraA. Zgrundo AleksandraA., ŁukaszŁ. Peszek ŁukaszŁ., AnitaA. Poradowska AnitaA., Podręcznik do monitoringu i oceny jeziornych jednolitych części wód powierzchniowych na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 46 .
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Epithemia sorex: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL
 src= Epithemia sorex.jpg Epithemia sorex rysunek Friedricha Kützinga  src= Widok od pasa obwodowego

Epithemia sorex (syn. Eunotia sorex) – gatunek okrzemek występujących w wodach słodkich. Po raz pierwszy opisany zostały przez Friedricha Kützinga w 1844 roku. Obok Epithemia adnata jeden z najczęściej występujących gatunków rodzaju Epithemia.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL