dcsimg
Image de oursin à épines violettes
Life » » Animaux » » Echinodermata » » Echinoidea » » Arbaciidae »

Oursin à épines Violettes

Arbacia punctulata (Lamarck 1816)

Arbacia punctulata ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Arbacia punctulatagatunek jeżowca z rodziny Arbaciidae. Występuje licznie na podwodnych skałach zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, od Cape Cod w Nowej Anglii po Karaiby, na głębokościach do około 230 metrów. Ma ciemnopurpurowe ubarwienie ciała i ochraniających je kolców. Osiąga średnicę 3–5 cm[2].

Arbacia punctulata jest wykorzystywana jako organizm modelowy w badaniach naukowych. W ramach programu Gemini 23 marca 1965 roku jaja tego gatunku zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną (lotem Gemini 3) celem zbadania wpływu mikrograwitacji na procesy rozrodcze organizmów. Eksperyment nie został przeprowadzony z powodu awarii dźwigni uruchamiającej urządzenie, w którym planowano dokonać zapłodnienia jaj[3][4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Arbacia punctulata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Braccini, S.: Arbacia punctulata (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2001. [dostęp 23 stycznia 2011].
  3. Gemini 3 (ang.). W: Programs, missions, and payloads [on-line]. National Aeronautics and Space Administration. [dostęp 23 stycznia 2011].
  4. Sea Urchin Egg Package (ang.). National Aeronautics and Space Administration. [dostęp 23 stycznia 2011].
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Arbacia punctulata: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Arbacia punctulata – gatunek jeżowca z rodziny Arbaciidae. Występuje licznie na podwodnych skałach zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, od Cape Cod w Nowej Anglii po Karaiby, na głębokościach do około 230 metrów. Ma ciemnopurpurowe ubarwienie ciała i ochraniających je kolców. Osiąga średnicę 3–5 cm.

Arbacia punctulata jest wykorzystywana jako organizm modelowy w badaniach naukowych. W ramach programu Gemini 23 marca 1965 roku jaja tego gatunku zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną (lotem Gemini 3) celem zbadania wpływu mikrograwitacji na procesy rozrodcze organizmów. Eksperyment nie został przeprowadzony z powodu awarii dźwigni uruchamiającej urządzenie, w którym planowano dokonać zapłodnienia jaj.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL