Unikonts are members o the Unikonta, a taxonomic group proponed bi Thomas Cavalier-Smith.[1][2]
Unikonts are members o the Unikonta, a taxonomic group proponed bi Thomas Cavalier-Smith.
Unikonta ili Amorphea su članovi taksonomske supergrupe koja uključuje bazne Amoebozoa i Obazoa. Ovaj potonji sadrži Opisthokonta, koji uključuje Gljive, životinje i Choanomonada, ili Choanoflagellata . Taksonomski afiniteti predstavnika ovog kladusa izvorno je opisao i predložio Thomas Cavalier-Smith, 2002.[1][2]
Međunarodno društvo protistologa (ISP), priznato tijelo za taksonomiju protozoa, preporučilo je 2012. godine da se termin Unikont promijeni u Amorphea jer se naziv "Unikont" temelji na hipotezi [Sinapomorfija|sinanmorfije], koju su autori ISP-a i drugi naučnici kasnije odbacili.[3][4]
Unikonta uklučuju Amoebozoa, Opisthokonta,[5][6] a moguće i Apusozoa.[7]
Cavalier-Smith je predložio dva kolje:
U nastavku istraživanja, Cavalier-Smith je pokazao da su Sulcozoa parafiletska grupa,[9] a i Apusozoa su također parafiletske. Varisulca je redefinirana da uključuje planomonade, Mantamonas i Collodictyon. Stvoren je novi takson – Glissodiscea – za planomonade i Mantamonas. Opet, valjanost ove revidirane taksonomije čeka potvrdu.
Čini se da je ameboza monofiletska grupa[10] sa dvije glavne grane: Conosa i Lobosa. Conosa je podijeljena na infrakoljenoaerobnih Semiconosia (Mycetozoa i Variosea) i sekundarno anaerobnih Archamoebae. Lobosa se sastoji u potpunosti od nefragelne loboze i podijeljena je u dva razreda: Discosea koji imaju spljoštene ćelije i Tubulinea, sa pseudopodijama pretežno u obliku cijevi.
U ovu grupu spadaju eukariotske ćelije koje većim dijelom imaju jedinstven bič ili su ameboidi bez flagela. Unikonta uključuju Opisthokonta (životinje gljivice i srodne oblike) i Amoebozoa. Suprotno tome, druge dobro poznate eukariotske grupe koje češće imaju dva novaca (iako postoji mnogo izuzetaka) često se nazivaju bikonta. Bikonti uključuju
Unikonti imaju fuziju trostrukog gena koja nedostaje kod Bikonta. Tri gena koji su spojeni zajedno u unikontima, ali nisu bakterije ili bikonta, kodiraju enzime za sintezu pirimidinskih nukleotida: karbamoil fosfat sintaza, dihidroorotaza, aspartat karbamoiltransferaza. To mora da je uključivalo dvostruku fuziju, rijedak par događaja, koji su podržavali zajedničko porijeklo Opisthokonta i Amoebozoa. Cavalier-Smith [1] prvobitno je predložio da preci unikonti imali po jedan bič i jedno bazno tijelo. To je malo vjerovatno, jer flagelasti opistokonta, kao i neki bičasti amoebozoa, uključujući rod Breviata, zapravo imaju dva bazna tijela, kao u tipskim bikontima (iako u većini unikonta ima samo jedno ). Ovaj upareni raspored takođe se može videti u organizaciji centriola tipskih životinjskih ćelija. Unatoč imenu grupe, zajednički predak svih 'unikonta' vjerojatno je bila ćelija s dva bazna tijela.
Unikonta es un subdominio de eucaryote.
Unikonta ili Amorphea su članovi taksonomske supergrupe koja uključuje bazne Amoebozoa i Obazoa. Ovaj potonji sadrži Opisthokonta, koji uključuje Gljive, životinje i Choanomonada, ili Choanoflagellata . Taksonomski afiniteti predstavnika ovog kladusa izvorno je opisao i predložio Thomas Cavalier-Smith, 2002.
Međunarodno društvo protistologa (ISP), priznato tijelo za taksonomiju protozoa, preporučilo je 2012. godine da se termin Unikont promijeni u Amorphea jer se naziv "Unikont" temelji na hipotezi [Sinapomorfija|sinanmorfije], koju su autori ISP-a i drugi naučnici kasnije odbacili.
Unikonta uklučuju Amoebozoa, Opisthokonta, a moguće i Apusozoa.