Ourisia (lat. Ourisia) - bağayarpağıkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.
Ourisia (lat. Ourisia) - bağayarpağıkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.
Ourisia is a genus of flowering plants of the family Plantaginaceae, native to western South America or New Zealand.
Species assigned to Ourisia include:
Ourisia is a genus of flowering plants of the family Plantaginaceae, native to western South America or New Zealand.
Ourisia es un género con 70 especies de plantas con flores de la familia Scrophulariaceae.
Ourisia es un género con 70 especies de plantas con flores de la familia Scrophulariaceae.
Ourisia Comm. ex Juss., 1789 è un genere di piante tradizionalmente attribuito alla famiglia delle Scrophulariaceae, che la moderna classificazione APG ha ricollocato tra le Plantaginaceae.[1]
Comprende le seguenti specie:[1]
Ourisia Comm. ex Juss., 1789 è un genere di piante tradizionalmente attribuito alla famiglia delle Scrophulariaceae, che la moderna classificazione APG ha ricollocato tra le Plantaginaceae.
Ouryzja[3] (Ourisia) – rodzaj roślin z rodziny babkowatych. Obejmuje 28 gatunków[4]. Najwięcej z nich, bo 15, rośnie w Andach w Ameryce Południowej, 12 gatunków występuje na Nowej Zelandii (z czego 11 na Wyspie Południowej[5]), a jeden na Tasmanii[4]. Gatunki andyjskie tworzą dwie grupy zasięgowe – w środkowym Chile i dalej na południu rośnie 10 gatunków, 5 gatunków rośnie w Andach od północnych krańców Chile i Boliwii po Kolumbię i Wenezuelę. Z badań molekularnych wynika, że rodzaj wyewoluował w Andach w środkowej części Chile i stąd rozprzestrzenił się na południe pasma górskiego, a następnie skolonizował Andy w północnej części kontynentu i wyspy nowozelandzkie wraz z Tasmanią (tasmański gatunek jest siostrzany dla wszystkich nowozelandzkich). Mechanizm dyspersji przez Pacyfik (6 tys. km) nie jest znany, nie wyklucza się roli Antarktydy jako pomostu, ale z pewnością dyspersja nastąpiła po rozpadzie Gondwany i raczej za pomocą wiatru (nasiona Ourisia są bardzo drobne)[5]. Rośliny te zasiedlają tereny skaliste, zwykle miejsca wilgotne, najczęściej w górach[6]. Sięgają nawet do rzędnych 5000 m n.p.m., ale na wyższych szerokościach geograficznych rosną też na poziomie morza[7].
Niektóre gatunki i mieszańce (także między gatunkami nowozelandzkimi i andyjskimi) są uprawiane jako rośliny ozdobne w klimacie chłodnym i wilgotnym[6]. W Polsce uprawiane w ogrodach skalnych lub nieogrzewanych szklarniach[3].
Rodzaj z rodziny babkowatych Plantaginaceae, dawniej w szeroko ujmowanej rodzinie trędownikowatych Scrophulariaceae. Dzieli się na dwa podrodzaje – subg. Suffruticosae (trzy gatunki krzewinkowe ze środkowego Chile, siostrzane wobec reszty rodzaju) i subg. Ourisia (rośliny zielne)[7].
Ouryzja (Ourisia) – rodzaj roślin z rodziny babkowatych. Obejmuje 28 gatunków. Najwięcej z nich, bo 15, rośnie w Andach w Ameryce Południowej, 12 gatunków występuje na Nowej Zelandii (z czego 11 na Wyspie Południowej), a jeden na Tasmanii. Gatunki andyjskie tworzą dwie grupy zasięgowe – w środkowym Chile i dalej na południu rośnie 10 gatunków, 5 gatunków rośnie w Andach od północnych krańców Chile i Boliwii po Kolumbię i Wenezuelę. Z badań molekularnych wynika, że rodzaj wyewoluował w Andach w środkowej części Chile i stąd rozprzestrzenił się na południe pasma górskiego, a następnie skolonizował Andy w północnej części kontynentu i wyspy nowozelandzkie wraz z Tasmanią (tasmański gatunek jest siostrzany dla wszystkich nowozelandzkich). Mechanizm dyspersji przez Pacyfik (6 tys. km) nie jest znany, nie wyklucza się roli Antarktydy jako pomostu, ale z pewnością dyspersja nastąpiła po rozpadzie Gondwany i raczej za pomocą wiatru (nasiona Ourisia są bardzo drobne). Rośliny te zasiedlają tereny skaliste, zwykle miejsca wilgotne, najczęściej w górach. Sięgają nawet do rzędnych 5000 m n.p.m., ale na wyższych szerokościach geograficznych rosną też na poziomie morza.
Niektóre gatunki i mieszańce (także między gatunkami nowozelandzkimi i andyjskimi) są uprawiane jako rośliny ozdobne w klimacie chłodnym i wilgotnym. W Polsce uprawiane w ogrodach skalnych lub nieogrzewanych szklarniach.
Ourisia é um género botânico pertencente à família Plantaginaceae. Tradicionalmente este gênero era classificado na família das Scrophulariaceae.[1]
Composto por 59 espécies:
Ourisia alpina Ourisia antartica Ourisia biflora Ourisia breviflora Ourisia californica Ourisia calycina Ourisia caespitosa Ourisia chamaedrifolia Ourisia coccinea Ourisia cockayniana Ourisia colensoi Ourisia confertifolia Ourisia crosbyi Ourisia diazi Ourisia elegans Ourisia elegatis Ourisia fragrans Ourisia fuegiana Ourisia fuegina Ourisia glabra Ourisia glandulosa Ourisia goulandiana Ourisia integrifolia Ourisia lactea Ourisia macphersonii Ourisia macrocarpa Ourisia macrophylla Ourisia magellanica Ourisia melospermoides Ourisia melospernoides Ourisia microphylla Ourisia modesta Ourisia montana Ourisia muscosa Ourisia nana Ourisia pallens Ourisia pearcei Ourisia pinnata Ourisia polyantha Ourisia poeppigii Ourisia pratioides Ourisia prorepens Ourisia pulchella Ourisia pygmaea Ourisia racemosa Ourisia rancoana Ourisia remotifolia Ourisia robusta Ourisia rosea Ourisia ruelleodes Ourisia ruelloides Ourisia rupicola Ourisia serpyllifolia Ourisia sessilifolia Ourisia simpsonii Ourisia spathulata Ourisia uniflora Ourisia villosa Ourisia vulcanica Ourisia Hybriden
Ourisia é um género botânico pertencente à família Plantaginaceae. Tradicionalmente este gênero era classificado na família das Scrophulariaceae.