Cinnamomum tenuipile Kosterm. – gatunek rośliny z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae Juss.). Występuje naturalnie w południowych Chinach – w południowej i zachodniej części Junnanu[3].
Morfologia
- Pokrój
- Zimozielone drzewo dorastające do 16 m wysokości. Kora ma szarawą barwę. Gałęzie są nagie, mniej lub bardziej szorstkie[3].
- Liście
- Naprzemianległe. Mają kształt od odwrotnie jajowatego do eliptycznego. Mierzą 7,5–13,5 cm długości oraz 4,5–7 cm szerokości. Są nagie. Nasada liścia jest klinowa. Blaszka liściowa jest o krótko spiczastym wierzchołku. Ogonek liściowy jest omszony i dorasta do 10–15 mm długości[3].
- Kwiaty
- Są niepozorne, obupłciowe, zebrane po 12–20 w rozgałęzione wiechy o owłosionych i szarawych osiach, rozwijają się w kątach pędów lub prawie na ich szczytach. Kwiatostany dorastają do 5–9 cm długości, podczas gdy pojedyncze kwiaty mają długość 3 mm. Są owłosione i mają żółtawą barwę[3].
- Owoce
- Mają prawie kulisty kształt, osiągają 15 mm średnicy, mają czerwonopurpurową barwę[3].
Biologia i ekologia
Rośnie w lasach oraz zaroślach. Występuje na wysokości od 600 do 2100 m n.p.m. Kwitnie od lutego do kwietnia, natomiast owoce dojrzewają od czerwca do października[3].
Przypisy