dcsimg

Aulacigaster bromeliae ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Aulacigaster bromeliaegatunek muchówki z podrzędu krótkoczułkich i rodziny Aulacigastridae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Alessandrę Rung i Wayne’a Mathisa[1].

Muchówka o ciele długości od 2,6 do 3,4 mm i długości skrzydła od 2,4 do 3 mm. Nadustek jest wydłużony, ponad 3,5 raza dłuższy niż szeroki. Czoło ma pośrodku jedwabiście owłosione, szerokie i mocne wgłębienie. Płytka czołowo-orbitalna ubarwiona jest żółtawo. Wzgórek oczny pokrywa drobne owłosienie. Czułki są jasnożółte do żółtawych z przyciemnionym wierzchem, o pierwszym członie biczyka wydłużonym i pochylonym. Ich stosunkowo długa arista ma prostą nasadową ⅓ z podwójnym rzędem odgałęzień oraz zygzakowato wyglądającą część wierzchołkową z naprzemiennie odchodzącymi gałązkami. Głaszczki mają barwę brązowawą. Na tułowiu tarczka jest trójkątna i lekko wyniesiona, a szczecinki środkowe grzbietu ustawione w jednym rzędzie. Skrzydła mają pośrodku brązowy znak. Samiec ma placowate przysadki odwłokowe i płatkowaty tylny wyrostek gonopodu[1].

Jajo jest owalne i nieco grzbietobrzusznie spłaszczone. Larwa trzeciego stadium ma smukłe, prawie walcowate ciało o długości od 6,6 do 7,5 mm, wyposażone w rurkę oddechową. Ma dobrze rozwinięte żuwaczki z dwoma parami dodatkowych ząbków. Na segmentach odwłoka do siódmego włącznie występują po dwie pary bocznych włosków czuciowych. Przednie przetchlinki zaopatrzone są w 23–26 par gałązkowatych wyrostków. Owalne, jasnobrązowe puparium ma od 5,6 do 6,4 mm długości i silnie wciągnięty syfon[1].

Larwy rozwijają się w drobnych zbiornikach wodnych pomiędzy liśćmi epifitów z rodziny bromeliowatych, gdzie żerują na rozkładającej się materii organicznej[1].

Owad krainie neotropikalny, znany z brazylijskich stanów Rio de Janeiro, Santa Catarina i São Paulo[1].

Przypisy

  1. a b c d e Alessandra Rung, Wayne N. Mathis: A Revision of the Genus Aulacigaster Macquart (Diptera: Aulacigastridae). Waszyngton: Smithsonian Institution Scholary Press, 2011, seria: Smithsonian Contributions to Zoology.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Aulacigaster bromeliae: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Aulacigaster bromeliae – gatunek muchówki z podrzędu krótkoczułkich i rodziny Aulacigastridae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Alessandrę Rung i Wayne’a Mathisa.

Muchówka o ciele długości od 2,6 do 3,4 mm i długości skrzydła od 2,4 do 3 mm. Nadustek jest wydłużony, ponad 3,5 raza dłuższy niż szeroki. Czoło ma pośrodku jedwabiście owłosione, szerokie i mocne wgłębienie. Płytka czołowo-orbitalna ubarwiona jest żółtawo. Wzgórek oczny pokrywa drobne owłosienie. Czułki są jasnożółte do żółtawych z przyciemnionym wierzchem, o pierwszym członie biczyka wydłużonym i pochylonym. Ich stosunkowo długa arista ma prostą nasadową ⅓ z podwójnym rzędem odgałęzień oraz zygzakowato wyglądającą część wierzchołkową z naprzemiennie odchodzącymi gałązkami. Głaszczki mają barwę brązowawą. Na tułowiu tarczka jest trójkątna i lekko wyniesiona, a szczecinki środkowe grzbietu ustawione w jednym rzędzie. Skrzydła mają pośrodku brązowy znak. Samiec ma placowate przysadki odwłokowe i płatkowaty tylny wyrostek gonopodu.

Jajo jest owalne i nieco grzbietobrzusznie spłaszczone. Larwa trzeciego stadium ma smukłe, prawie walcowate ciało o długości od 6,6 do 7,5 mm, wyposażone w rurkę oddechową. Ma dobrze rozwinięte żuwaczki z dwoma parami dodatkowych ząbków. Na segmentach odwłoka do siódmego włącznie występują po dwie pary bocznych włosków czuciowych. Przednie przetchlinki zaopatrzone są w 23–26 par gałązkowatych wyrostków. Owalne, jasnobrązowe puparium ma od 5,6 do 6,4 mm długości i silnie wciągnięty syfon.

Larwy rozwijają się w drobnych zbiornikach wodnych pomiędzy liśćmi epifitów z rodziny bromeliowatych, gdzie żerują na rozkładającej się materii organicznej.

Owad krainie neotropikalny, znany z brazylijskich stanów Rio de Janeiro, Santa Catarina i São Paulo.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL