Paprotnik zbrojny (Polystichum munitum) – gatunek byliny z rodziny nerecznicowatych. Występuje bardzo licznie w zachodniej części Ameryki Północnej od Alaski, poprzez Kolumbię Brytyjską po Kalifornię (na tym obszarze liczebnością ustępuje wśród paproci tylko orlicy), na izolowanych stanowiskach na meksykańskiej wyspie Guadalupe (tamtejsze populacje bywają zaliczane do Polystichum solitarium Maxon.) oraz w Dakocie Południowej[3], poza tym naturalizowany w Europie[2] (w Polsce nienotowany[4]). Zasiedla lasy mieszane i iglaste na rzędnych do 2200 m n.p.m. Ma istotne znaczenie jako roślina ozdobna. Walorem są liście pozyskiwane w wielkich ilościach z naturalnych stanowisk[2].
Analizy cech morfologicznych i elektroforetycznych wskazują na bliskie pokrewieństwo tego gatunku z Polystichum imbricans, podczas gdy analizy DNA chloroplastowego jako najbliższego krewnego wskazują Polystichum acrostichoides. P. munitum jest diplontem, z którego w wyniku poliploidyzacji wyewoluowały takie gatunki jak P. andersonii, P. californicum, P. setigerum i prawdopodobnie także P. scopulinum. Gatunek tworzy mieszańce z: P. setigerum, P. braunii, P. kruckebergii, P. dudleyi i P. lemmonii[2].
Wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Wielkie ilości liści pozyskiwane są do ozdoby podczas ceremonii pogrzebowych oraz do wykorzystania w bukieciarstwie. Gatunek należy do najważniejszych pod względem ekonomicznym, pozyskiwanych ze stanu dzikiego w Ameryce Północnej. Schłodzone liście dobrze znoszą transport i są wysyłane m.in. do Europy[2].
Paprotnik zbrojny (Polystichum munitum) – gatunek byliny z rodziny nerecznicowatych. Występuje bardzo licznie w zachodniej części Ameryki Północnej od Alaski, poprzez Kolumbię Brytyjską po Kalifornię (na tym obszarze liczebnością ustępuje wśród paproci tylko orlicy), na izolowanych stanowiskach na meksykańskiej wyspie Guadalupe (tamtejsze populacje bywają zaliczane do Polystichum solitarium Maxon.) oraz w Dakocie Południowej, poza tym naturalizowany w Europie (w Polsce nienotowany). Zasiedla lasy mieszane i iglaste na rzędnych do 2200 m n.p.m. Ma istotne znaczenie jako roślina ozdobna. Walorem są liście pozyskiwane w wielkich ilościach z naturalnych stanowisk.