dcsimg

Przestrojnik trawnik ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus) – gatunek owada z rzędu motyli.

Wygląd

Rozpiętość skrzydeł tego motyla to średnio 35–42 mm. Ich górna strona ma kolor ciemnobrązowy; u samic występują na przednim skrzydle 3, u samców 2 pawie oczka. Na spodniej stronie skrzydła tylnego, zarówno u samca, jak i samicy występuje 5 bardzo wyraźnych pawich oczek z żółtą obwódką[1]. Gąsienica jest jasnobrązowa.

Występowanie

Zasiedla Europę Środkową i Północną i umiarkowaną strefę Azji[2].

Dość pospolicie występuje zarówno na suchych, jak i wilgotnych łąkach, także na obrzeżach lasów. Imago można spotkać od czerwca do sierpnia. Dawniej gatunek ten pospolicie występował na terenach pól uprawnych, obecnie, wskutek mechanizacji i chemizacji rolnictwa, szczególnie zaś przez nasilone rozrzucanie obornika, stopniowo wycofuje się z pól uprawnych[1].

Tryb życia

Niemal zawsze siedzi ze złożonymi skrzydłami, wskutek czego widoczna jest ich spodnia strona. Rozkłada je tylko, gdy jest zimno, ale słonecznie (umożliwia mu to lepsze nagrzanie ciała od słońca). Samica składa jaja w charakterystyczny sposób; nie na rośliny, jak robią to niemal wszystkie inne motyle, lecz podczas lotu. Wylęgające się z jaj gąsienice żerują na trawach[3].

Przypisy

  1. a b Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.
  2. Markku Savela: Aphantopus. W: funet.fi [on-line]. [dostęp 2017-05-09].
  3. Heiko Bellmann, Henryk Garbarczyk: Owady. Warszawa: Multico, 2007. ISBN 978-83-7073-418-3.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Przestrojnik trawnik: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus) – gatunek owada z rzędu motyli.

Wygląd

Rozpiętość skrzydeł tego motyla to średnio 35–42 mm. Ich górna strona ma kolor ciemnobrązowy; u samic występują na przednim skrzydle 3, u samców 2 pawie oczka. Na spodniej stronie skrzydła tylnego, zarówno u samca, jak i samicy występuje 5 bardzo wyraźnych pawich oczek z żółtą obwódką. Gąsienica jest jasnobrązowa.

Występowanie

Zasiedla Europę Środkową i Północną i umiarkowaną strefę Azji.

Dość pospolicie występuje zarówno na suchych, jak i wilgotnych łąkach, także na obrzeżach lasów. Imago można spotkać od czerwca do sierpnia. Dawniej gatunek ten pospolicie występował na terenach pól uprawnych, obecnie, wskutek mechanizacji i chemizacji rolnictwa, szczególnie zaś przez nasilone rozrzucanie obornika, stopniowo wycofuje się z pól uprawnych.

Tryb życia

Niemal zawsze siedzi ze złożonymi skrzydłami, wskutek czego widoczna jest ich spodnia strona. Rozkłada je tylko, gdy jest zimno, ale słonecznie (umożliwia mu to lepsze nagrzanie ciała od słońca). Samica składa jaja w charakterystyczny sposób; nie na rośliny, jak robią to niemal wszystkie inne motyle, lecz podczas lotu. Wylęgające się z jaj gąsienice żerują na trawach.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL